Teplota procesoru a grafické karty je celkem důležitým parametrem, který byste neměli v žádném případě podceňovat. Prozradíme vám, jak ho zjistit a co mohou způsobit vyšší teploty těchto komponent.

Intel Core

Teplota hraje při běhu výpočetní techniky celkem zásadní roli. Neobvyklé zahřívání jednotlivých komponent je obvykle spojeno s vyšším výkonem nebo problémem. Přesně z těchto důvodů jsou ve stolních počítačích a noteboocích instalovány chladiče a ventilátory, které udržují optimální teplotu těchto prvků. Tohoto parametru byste si měli všímat především u dvou důležitých částí výpočetní techniky.

  • Procesor označovaný CPU
  • Grafická karta se zkratkou GPU

Změřte si teplotu procesoru

Možná si říkáte, co vlastně může způsobit vyšší teplota procesoru? Vždyť jde o elektroniku, která se běžně zahřívá. Hodnota teploty ale hraje zásadní roli. Toho si ostatně můžete povšimnout na vlastní kůži. Pokud se vám začne počítač neobvykle zpomalovat, sem tam se zasekne a vyžaduje restart, je něco v nepořádku. A právě v ten moment byste se měli zaměřit na teplotu CPU. Dvojnásob to platí v okamžiku, kdy se pustíte do přetaktování procesoru.

Tento údaj obvykle není v operačním systém Windows nikde dostupný. Novější počítače vám jej zobrazí v Biosu, což ale není příliš komfortní. Navíc, vy chcete a potřebujete sledovat teplotu při běhu aplikací nebo při práci. Pro tyto účely lze zvolit některé z dostupných aplikací sloužících pro měření teploty CPU. Na internetu je jejich ke stažení přehršel. Zde je několik tipů.

  • SpeedFan
  • Core Temp
  • Open Hardware Monitor

Některé z nich vám dokonce nabídnou i další praktické hodnoty a měření.

Jak naložit s naměřenou teplotou CPU?

Procesory Intel

Pokud chcete zabránit poškození procesoru a výše popisovaným neduhům souvisejícím s vyšší teplotou CPU, berte naměřené hodnoty skutečně vážně. Ať už použijete jakoukoliv aplikaci pro měření, vaším cílem se stane maximální teplota, respektive rozsah teplot, v nichž procesor dlouhodobě pracuje. Vycházet můžete z následujících rozsahů.

  • Teplota 60 °C až 70 °C
  • Teplota 70 °C až 80 °C
  • Teplota 80 °C až 90 °C

Pokud se teplota vašeho procesoru pohybuje do 60 °C, popřípadě v rozsahu 60 °C až 70 °C, lze ji označit za ideální, respektive mírně vyšší. Jestliže se z hraniční hodnoty 70 °C během chvíle zase vrátí k optimálnímu rozmezí 60 °C až 70 °C, nejde o nic neobvyklého.

Zbystřit byste ale měli v okamžiku, kdy se dlouhodobá teplota bude pohybovat v rozsahu 70 °C až 80 °C. V tento moment je vhodné zkontrolovat větráčky procesoru. Obvykle se stane, že jsou zaneseny prachem, popřípadě prostor kolem nich. Zároveň vyčistěte všechny vstupní a výstupní průduchy stolního počítače nebo notebooku. Je pravdou, že tento rozsah teplot může souviset také s přetaktováním procesoru.

Intel Core zezadu

Ještě obezřetnější buďte při naměřených hodnotách 80 °C až 90 °C. Kontrola ventilátoru a vnitřních prostor je nezbytností. Často se stává, že některý větráček je porouchaný. Na druhou stranu, hodně výkonné procesory na špici svého výkonu pracují lehce pod hranicí 80 °C. Pokud ji však překročí, dlouhodobé používání zkracuje jejich životnost. S takto vysokými teplotami pak můžete pociťovat zpomalování, zasekávání, restartování a podobně. Teploty nad 90 °C se mohou postarat o zničení vašeho procesoru.

Snížení teploty CPU

V předchozí kapitole jsme do jisté míry naznačili jeden ze způsobů vedoucí ke snížení příliš vysoké teploty CPU. Je to kontrola funkčnosti větráčků, a především odstranění nahromaděného prachu jak z okolí procesoru, tak v podstatě ze všech vnitřních útrob stolního počítače a notebooku. K tomu můžete mimochodem využít menší kompresor nebo vzduch stlačený ve spreji.

Pokud ani tohle nepomůže, jsou tu ještě další varianty nápravy. Jednu z nich představuje pořízení výkonnějšího, popřípadě většího ventilátoru. Ten bude procesor chladit lépe a efektivněji. Někdy je zapotřebí vyměnit i teplovodivou pastu, která přispívá k chlazení procesoru. Ta starší může být poškozena, popřípadě ztratila své vlastnosti. I tento krok vede k poměrně účinné nápravě s chlazením CPU.

Teplota GPU

Grafická karta

Jak už prozrazuje název a úvod tohoto článku, nebude to pouze teplota CPU, ale také teplota GPU, která vás bude zajímat. Tedy provozní teplota grafické karty. V jejím případě je to obdobné, jako u procesoru. S pomocí aplikace zjistíte příslušnou teplotu, a to i během náročnějšího používání.

U grafických karet je rozmezí teplot podobné jako u procesorů, jen trochu posunuté směrem vzhůru. To znamená, že teploty kolem 80 °C jsou stále v pořádku. Někteří výrobci hodně výkonných grafik mají ještě vyšší provozní teploty v maximální zátěži a považují je za normální. Je pravdou, že teplota poroste s větším zatížením grafiky. V jejím případě byste tedy měli zbystřit až při vyšších teplotách.

Mnohé grafiky navíc umožňují detailnější nastavení provozu ventilátoru a ostatních věci. Odstranění vysokých teplot u GPU pak můžete řešit stejně, jako u CPU. Začněte nejprve důkladným čištěním vnitřních útrob stolního počítače či notebooku, ventilátoru a končete výměnou teplovodivé pasty.

Intel Core

Procesory Intel

Intel Core zezadu

Grafická karta