Stavba stolního počítače, ale také jeho samotný provoz. To je přemíra kabelů, kterým se uživatel jednoduše nevyhne. Postarat se však můžete o to, že vše bude vypadat úhledně a organizovaně.

Kabely jsou nezbytnou součástí výpočetní techniky, o tom není žádných pochyb. Propojují jednotlivé komponenty, zajišťují přívod elektřiny, zprostředkovávají síťový provoz a mnohé další. Nutno podotknout, že k propojení všeho potřebného je zapotřebí opravdu velké množství kabelů. Teď máme na mysli nejenom vnitřní část stolního počítače, ale také tu vnější, kdy chcete propojit počítat s monitorem, tiskárnou, skenerem, připojit k němu klávesnici a podobně.

Dva kabely

Jestliže nejste příznivcem chaosu a máte rádi uhlazený pracovní stůl, využijte při stavbě stolního počítače i jeho následném provozu doplňky, s nimiž docílíte lepší organizace kabelů. Díky několika praktickým nástrojům z vašeho pracovního stolu zcela zmizí klubka kabelů. Při otevření šasi se zároveň nezhrozíte a budete moci snadno a rychle upgradovat jakékoliv části počítače. A jaké pomůcky můžete využít v rámci organizace kabelů?

  • Stahovací pásky
  • Speciální průchodky na kabely
  • Ostatní doplňky

Stahovací pásky

K organizaci libovolných kabelů kolem výpočetní techniky můžete využít jednu z nejjednodušších a nejdostupnějších pomůcek. Jsou to stahovací pásky nabízející spoustu možností. Když si takovou pásku představíte, asi vám bude hned jasné, že s pomocí ní stáhnete například několik kabelů k sobě. Ať už ty, které vedete uvnitř počítače, tak ty za pracovním stolem. Důležité kabely stáhnete a provedete onu kýženou organizaci.

Z pohledu výrobního materiálu se pochopitelně nabízí několik variant stahovacích pásek. Každá z nich má své upotřebení. Mezi ty nejznámější patří bezpochyby plastové stahovací pásky odlišné tloušťky a délky. Pokud takovou páskou stáhnete kabely k sobě a chcete je následně oddělit, musíte plastovou pásku přestřihnout. Proto je vhodné používat je tam, kde takový úkon nemusíte provádět příliš často. Ve prospěch plastových pásek hovoří pevnost a odolnost. Díky použitému materiálu jsou i dobrým izolantem. Výjimkou nejsou ani rozebíratelné plastové pásky, které mají však kratší životnost.

Průchodka

Alternativou plastu je guma. Ve prospěch takové stahovací pásky hovoří primárně její pružnost. Díky tomu se lépe přizpůsobí dané spleti kabelů a konkrétnímu místu, kde ji chcete použít. Oproti plastu ale musíte počítat s tím, že guma bude více náchylnější na přetržení. Tím pádem ji nemůžete tolik zatěžovat, jako plastové stahovací pásky.

Nakonec máte možnost využít ještě textilní stahovací pásky. Ty fungují na velice jednoduchém principu. Jejich nedílnou součástí je suchý zip, s pomocí něhož dochází k zajištění pásky. Díky tomu je můžete snadno a rychle rozdělat a použít na jiném místě. Textilní materiál na povrchu navíc vypadá ze všech zmíněných variant pravděpodobně nejelegantněji.

Pod pojmem stahovací páska si můžete představit také malý praktický klip, který dokáže stáhnout omezené množství kabelů. Jeho výhodou je však to, že disponuje dostatečně velkou plochou pro popisek. Stahovací klipy tak můžete využít primárně při rozpoznávání kabelů. K tomu vám poslouží nejenom zmiňovaný popisek, ale i barevné provedení klipu. Z pohledu barev se pochopitelně meze nekladou ani v případě ostatních stahovacích pásek, ať už jde o ty plastové, gumové nebo textilní. I to přispívá k lepší organizaci kabelů a k celkové eleganci tohoto praktického doplňku pro uspořádání.

Speciální průchodky na kabely

Kabely potřebujete v rámci výpočetní techniky nejenom stahovat. Mnohdy je nutné zajistit jejich hladký a bezpečný průchod skrze dané předměty. Někdy to může být průchod nábytkem, jindy zase přes šasi nebo rozvaděč. Záleží na tom, co vyrábíte, kam počítač umístíte a podobně. Pokud kabel táhnete skrze daný průchod jen tak, může časem dojít k jeho poškození, ke zkratu, zatečení vody daným prostorem, k vniknutí prachu atd.

Kabely

Jestliže se takových scénářů chcete vyvarovat, pořiďte si průchodky na kabely. S pomocí takového produktu můžete kabel nejenom ochránit, ale i zafixovat. Zároveň zamezíte pronikání nečistot například do výpočetní techniky. Záleží na tom, jaký typ průchodky zvolíte. Stejně jako u stahovacích pásek, také v případě průchodek lze narazit na odlišné typy výrobních materiálů.

  • Plast
  • Guma
  • Nerez

Plastové průchodky se velice často používají například v nábytku. Pokud potřebujete protáhnout kabel něčím kovovým, je ideální ho ochránit prostřednictvím gumové průchodky. Ty nerezové se pak řadí k těm cenově nejdražším. Zároveň však z pohledu designu přináší to nejelegantnější řešení. U průchodky hraje roli nejenom výrobní materiál, ale i její rozměry a hlavně průměr. Ten rozhoduje o tom, jak tlustý kabel otvorem projde, popřípadě shluk kabelů.

Vzhledem k tomu, že každý uživatel výpočetní techniky má trochu odlišné požadavky na uspořádání kabelů a samotné průchody, výrobci těchto doplňků na trh přináší nepřeberné množství produktů. Zrealizovat tak můžete průchody libovolných podob. Pokud kabel povedete stěnou nebo bokem výpočetní techniky, můžete sáhnout po kabelové vývodce. Jestliže vyžadujete patřičné utěsnění průchodu, jsou ideální variantou šroubovací kabelové průchodky.

Při použití většího množství kabelů se průchody řeší za pomoci membránové desky. V případě zdi jednoznačně vedou speciální průchody do zdi. To samé platí také pro nábytek. Typickým příkladem jsou průchody do pracovního stolu, kdy můžete vést kabely od počítače pod stolem k monitoru umístěnému na stole. Elegantní a jednoduché řešení s dobrým výsledkem.

Ostatní doplňky

Věšák na kabely

Organizace kabelů v rámci výpočetní techniky doslova nezná mezí. Kromě dvou výše nejpoužívanějších nástrojů pro přichycení a vedení kabelů můžete využít i mnohé jiné. Patří mezi ně kupříkladu příchytky kabelů. Ty nabývají dvou podob. Jednou variantou jsou silikonové příchytky v podobě delšího samolepícího pásu. Ten obsahuje několik zářezů, do nichž zasunete kabely a tím pádem je učešete. Dále jsou to zatloukací příchytky, například do dřeva. Ty se hodí v případě delšího vedení kabelů, aby se neprověšovaly.

Kabelový management může mít i formu praktického boxu. Ten zakomponujete například pod stůl, kde bude mít podobu vysouvacího šuplíku. Do něj pak soustředíte většinu kabeláže, která bude snadno přístupná.

Stavba stolního počítače, jeho umístění a provozování, to není jen položit kus železa na stůl a pracovat. Pokud máte rádi pořádek, přehlednost a snadnou dostupnost všech kabelů, výše prezentované organizátory se vám stanou praktickou a užitečnou pomůckou.

Dva kabely

Průchodka

Kabely

Věšák na kabely