Patřičná odolnost a dostatečný výkon. Takové parametry notebooku jsou důležité pro lidi pracující především v těžších podmínkách, což Panasonic Toughbook CF-54 v plné míře splňuje.
Stavebnictví, veřejná bezpečnost, terénní služby a spousta dalších náročnějších činností v exteriéru. I takové práce vyžadují k realizaci řady úkonů výpočetní techniku a jen málokdo by na špinavém staveništi s klidným srdcem vyndal elegantní kancelářský notebook. To je ostatně naprostá hloupost, jíž nemusíte za žádných okolností podstupovat. Přesně pro tyto scénáře existují odolné notebooky, jako je například Panasonic Toughbook CF-54.
Na odolné notebooky se zaměřuje řada výrobců výpočetní techniky, nutno však podotknout, že zrovna tento model patří dlouhodobě k těm vyhledávaným. Oproti konkurenci na to bude mít vliv určitě tenčí provedení při zachování stejně odolných vlastností. Notebook oblíbený mezi profesionály, který toho má opravdu hodně co nabídnout. O popularitě tohoto modelu hovoří i fakt, že si od svého vzniku prošel určitým vývojem, takže narazit můžete na generační označení MK1, MK2 a MK3. Pojďme se na tento odolný notebook podívat obecným pohledem, ale i z hlediska jednotlivých generací.
Od odolného notebooku Panasonic Toughbook CF-54 můžete očekávat hlavně patřičnou robustnost, nikoliv elegantní kancelářskou záležitost, to dá jistě rozum. I přesto má tento model hodně co nabídnout z designové hlediska. Možná právě již zmiňované tenčí provedení oproti konkurenci přispívá k poměrně líbivému vzhledu, i když k němu asi spousta stavebníků nebude přihlížet. Propojení stříbrné s černou vypadá dobře, a především vnější část s prolisy působí skutečně profesionálním a odolným dojmem.
Celková odolnost ovšem není o samotném designu, ale o použitém materiálu a precizní konstrukci. V tomto případě jednoznačně vedou hořčíkové slitiny, které jsou odolné nejenom na povrchu, ale také při manipulaci a práci s notebookem. Panasonic Toughbook CF-54 vám rozhodně nebude nikde povrzávat, a dokonce se ani prohýbat. Vše je napříč všemi generacemi tvořeno s maximální precizností a pevností. To dokazují i pevné panty umožňující otevřít notebook o 180 stupňů nebo klávesnice bez prohýbání při psaní.
O bytelném vyhotovení vypovídá nejenom design neotřelého obrněnce, ale i splnění příslušných standardů MIL-STD-810G. Takže špinavé prostředí, vibrace, větší otřesy, mrazy a podobné neduhy tento notebook ve výkonu práce rozhodně nezastaví. K tomu si připočtěte ještě odpovídající stupeň krytí IP51. Hrubá síla a sem tam nějaké zaškobrtnutí na stavbě nebo pád tuto výpočetní techniku nezničí. Panasonic Toughbook CF-54 byl stvořen právě do těchto podmínek. Oproti jiným řadám Toughbook je CF-54 o ideální rovnováze mezi ergonomickým designem a odolností.
Stejně, jako je tomu u ostatních typů odolných notebooků, jeho součástí je praktické madlo, tudíž je nošení v terénu více než snadné a zároveň tím eliminujete případné pády na zem. Vizuální rozdíly mezi jednotlivými generacemi MK1 až MK3 nejsou zásadní, a to ani u samotných fyzických parametrů lišících se milimetrech. Napříč všemi generacemi tak můžete vycházet z níže uvedených hodnot.
Průměrná hmotnost odolného notebooku Panasonic Toughbook CF-54 je cca 1,99 kg, u dotykové verze je to 2,1 kg. Na 14" velký model jde o vyšší hodnoty. S přihlédnutím k účelu mobilní výpočetní techniky to ale od klasických kancelářských modelů není zase takový skok.
Všechny tři generace odolného notebooku Panasonic Toughbook CF-54 se samozřejmě pyšní dokonale krytou konektivitou. Pod tímto označením si můžete představit to, že konektory jsou schovány pod speciálními krytkami. Ty lze snadno otevřít a dostat se k požadovanému portu a zároveň je zajištěna jejich maximální ochrana i v prašném a nevlídném prostředí.
Vzhledem k tomu, že přední část je vybavena madlem, zde rozhodně žádnou konektorovou výbavu neočekávejte. Pouze vlevo na vystupující rukojeti přímo u šasi notebooku jsou k dispozici tři signalizační diody, takže máte přehled o zapnutí notebooku nebo práci disku. Podobně na tom je i levá strana Panasonic Toughbook CF-54, kde není žádný konektor. Je to z toho důvodu, že se zde nachází zámek Kensignton a šachta pro vyjímatelný 2,5" SATA disk.
Vše potřebné tedy hledejte vpravo, kde budete mít k dispozici například 3,5 mm audio konektor, čtečku SD karet, dva porty USB a síťový konektor RJ-45, včetně toho napájecího. Zadní část notebooku je doplněna jedním portem USB, HDMI a Mini-SIM. V závislosti na konfiguraci této mobilní výpočetní techniky vám nemusí chybět ani port VGA, sériový port či dokovací konektor, a to napříč všemi generacemi MK1, MK2 a MK3. S ohledem na pracovní prostředí, pro které je Panasonic Toughbook CF-54 primárně určen jde rozhodně o dostatečný počet konektorů. Ty jsou navíc doplněny ještě bezdrátovými technologiemi Bluetooth a Wi-Fi.
Pokud jde o zobrazovací plochu odolného notebooku Panasonic Toughbook CF-54, nabízí všechny generace víceméně běžný průměr, ať už jde o pozorovací úhly, kontrast nebo barevné podání. Hodně bude záležet na tom, jaké rozlišení zvolíte. Důležitou roli sehrává také to, jestli jde o klasický displej či ten dotykový.
Standardně se setkáte s průměrnou svítivostí 220 nitů. Dotyková varianta s FHD rozlišením je však o mnoho štědřejší, protože nabízí až 1 000 nitů. IPS displej sice nebude tou největší doménou odolného notebooku Panasonic Toughbook CF-54, v terénu ale neurazí a dozajista splní svůj účel na výbornou.
Při využívání této odolné mobilní výpočetní techniky je třeba počítat s tím, že notebook budete na stavbě a v podobném prostředí nejenom nosit a prohlížet si potřebné informace na displeji. Nezbytné je také ovládání, ať už jde o psaní na klávesnici, tak samotný touchpad. I zde platí, že použité komponenty odpovídající robustnímu provedení, a hlavně primárnímu využití notebooku. Neočekávejte tedy vyhlášené klávesnice z kancelářských notebooků výrobců Dell a HP. Přesto nebudete zklamaní.
Klávesnice na 14" notebooku disponuje standardními rozměry, pochopitelně bez numerické části. Celá plocha s klávesami zabírá prostor cca 28 x 10 cm. Od kláves se vám dostane přiměřené zpětné vazby. Stisk je spíše měkčí a o hlučnosti asi nemá cenu mluvit, protože často budete notebook používat právě v terénu nebo kdekoliv na stavbách. Příjemné je červené podsvícení ve třech úrovních, které sice není tak výrazné, jako bílé u kancelářských notebooků, svůj účel plní.
Součástí klávesnice je menší touchpad o rozměru 8 x 4 cm. Ten ale na druhou stranu stačí pro ovládání kurzoru myši v terénu. Vliv na to má určitě příjemně kluzký a zároveň dostatečně tuhý povrch touchpadu. Jeho součástí jsou ovládací tlačítka. Celý prostor kolem klávesnice působí bytelným dojmem a rozhodně zde nezaznamenáte žádné náznaky prohýbání šasi.
Všestrannost tohoto robustního notebooku pochopitelně nespočívá jen v jeho odolném provedení, ale také ve výkonných komponentách. Ty se liší s ohledem na pořízenou generaci notebooku Panasonic Toughbook CF-54. Obecně lze říci, že při práci v terénu rozhodně nebudete strádat.
Mezigenerační rozdíly podepisující se na celkovém výkonu naleznete v oblasti operační paměti. U všech generací jsou k dispozici dva volné sloty, avšak MK1 a MK2 disponují paměťmi DDR3L a MK3 paměťmi DDR4. Odlišná je i podpora maximální kapacity. U prvních generací je to nejvíce 16 GB, kdežto u třetí generace je to dvojnásobek, tedy 32 GB.
Pokud se budete chtít dostat k operačním pamětem, stačí odstranit několik šroubků zespodu a pohodlně sundáte dolní díl šasi. V ten moment se vám samozřejmě nabízí přístup i k ostatním komponentám, mezi něž patří třeba pevný disk. První generace byla spjata s klasickými HDD do kapacity 500 GB, další generace byly dostupné s rychlejšími SSD disky s kapacitou až 1 TB.
Tento ryze pracovní notebook lze hodnotit kladně. Panasonic Toughbook CF-54 je ve své podstatě takovým ideálním spojením vyváženého výkonu a odolnosti. Pro průmyslová odvětví a terén, jako stvořený. Odpustit mu budete muset trochu horší čitelnost displeje při nižším rozlišení a vyšší hlučnost při velkém zatížení, včetně menšího touchpadu. Na druhou stranu se dočkáte vzhledově povedeného, a hlavně dokonale odolného modelu s podsvícenou klávesnicí a štíhlejším tělem oproti konkurenci.