Počítačový zdroj je nezbytnou součástí jakéhokoliv stolního počítače. Prvek, bez kterého by tato výpočetní technika v podstatně nemohla pracovat. Pojďme si o volbě počítačového zdroje povědět něco více.

Použité zdroje pro notebooky i PC
Nové PC zdroje

Počítačový zdroj je anglicky označovaný jako Power Supply Unit neboli PSU. Jde o zařízení, které slouží primárně ke zpracování střídavého napětí ze sítě na nízké napětí. To je pak distribuováno jednotlivým počítačovým komponentám a ty díky němu fungují. Hodnota střídavého napětí v České republice je 230 V/50 Hz. Výběr počítačového zdroje závisí na několika faktorech.

Fyzické provedení zdroje

Napájecí zdroj

U počítačového zdroje je určitě zapotřebí přihlížet k jeho fyzickým rozměrům a to proto, aby zdroj zároveň seděl v příslušné počítačové skříni. Tím nejpoužívanějším a nejtypičtějším počítačovým zdrojem je ATX. Tento standard pochopitelně nabývá nejrůznějších podob. Standardní verze ATX 2.2 až ATX 2.31 byly nahrazeny vyššími, například ATX 2.4, kde je přihlíženo na požadavky napájení novějších komponentů počítače, třeba v podání procesorů. Přibližné rozměry ATX napájecího zdroje jsou 150 mm na šířku, 86 mm na výšku a hloubka je cca 140 mm.

Kromě standardu ATX lze narazit také na provedení SFX. Jde o počítačový zdroj menších rozměrů určený do příslušných počítačových skříní. Podobnou alternativou je zdroj TFX.

Výkon počítačového zdroje

Prvním údajem, kterého si lze u počítačového zdroje povšimnout je výkon prezentovaný ve Wattech pod zkratkou „W“. Výkon prozrazuje, kolika Watty je zdroj schopen nepřetržitě zásobovat jednotlivé komponenty. V závislosti na velikosti výkonu lze svým způsobem charakterizovat použití stolního počítače.

Počítačové zdroje s výkonem do 350 W jsou primárně určeny pro kancelářskou práci. Pokud jde o herní počítače, jejich výkon se pohybuje mezi 400 W až hodnotou překračující 1 000 W. Tyto zdroje jsou vhodné také pro pracovní stanice. Čím vyšší výkon, tím vyšší třída použitelnosti. Hodně výkonné zdroje jsou mimo jiné vhodné i k těžbě kryptoměn nebo pro serverová řešení.

Při volbě počítačového zdroje se určitě vyplatí mít jistou výkonovou rezervu do budoucna. Natož když víte, že stolní počítač budete rozšiřovat o další komponenty. Rozhodně ale není vhodné volit výkonově poddimenzované či naopak předimenzované počítačové zdroje.

Účinnost počítačového zdroje

Napájecí zdroj Dell

Výkon počítačového zdroje není tím jediným, k čemu je třeba přihlížet. Právě účinnost prozrazuje, k jak velkým energetickým ztrátám dochází, respektive kolik energie je přeměněno na teplo a kolik se jí dostane jednotlivým komponentám stolního počítače. Nejefektivněji pracují zdroje při padesátiprocentním zatížení, k čemuž je nutné přihlížet při volbě zdroje, ať už jde o herní nebo kancelářský počítač. Účinnější zdroje jsou pochopitelně schopny spotřebovat menší množství elektrické energie.

V této souvislosti vzniklo také certifikování energetické účinnosti používané od roku 2008. Jednotlivé kategorie jsou spojeny s konkrétním zatížením zdroje.

  • Kategorie 80 PLUS Bronze – při 20% zatížení je účinnost 81 %, při 50% zatížení je účinnost 85 % a při 100% zatížení je účinnost 81 %.
  • Kategorie 80 PLUS Silver – při 20% zatížení je účinnost 85 %, při 50% zatížení je účinnost 89 % a při 100% zatížení je účinnost 85 %.
  • Kategorie 80 PLUS Gold – při 20% zatížení je účinnost 88 %, při 50% zatížení je účinnost 92 % a při 100% zatížení je účinnost 88 %.
  • Kategorie 80 PLUS Platinum – při 20% zatížení je účinnost 90 %, při 50% zatížení je účinnost 94 % a při 100% zatížení je účinnost 91 %.
  • Kategorie 80 PLUS Titanium – při 20% zatížení je účinnost 94 %, při 50% zatížení je účinnost 96 % a při 100% zatížení je účinnost 91 %.

Chlazení počítačového zdroje

Nedílnou součástí počítačového zdroje je také chlazení. Ventilátor, který vyhání teplý vzduch z počítače ven. Obvykle jsou použity ventilátory o průměru 120 mm. Výkonnější zdroje mohou mít ventilátor o velikosti 140 mm. Právě hluk z ventilátoru může být rušivým elementem, takže se vyplatí zajímat se o detaily spojené i s ním samotným.

Praktické je například teplotní čidlo. To reguluje rychlost otáček, tudíž ventilátor neběží stále na plný výkon. Pokud teplotní čidlo chybí, ventilátor může být hlučnější i při nižším výkonu počítačového zdroje. Naopak do kategorie finančně nákladných patří zdroje s pasivním chlazením, které neobsahují žádný ventilátor a jsou tiché. U pasivního chlazení je využíváno efektivní proudění vzduchu nahrazující ventilátor. Používáno je však u méně výkonných počítačových zdrojů.

V rámci chlazení se lze setkat také se Zero RPM módem. Pokud není třeba chlazení, je ventilátor úplně zastaven.

Vybavení počítačového zdroje

Zdroj v počítači

Počítačový zdroj sám o sobě nemusí být pouze obyčejnou „krabičkou“ zajišťující napájení stolního počítače. Jeho součástí jsou i další prvky, které mohou přijít některým uživatelům vhod. Typickým příkladem je tlačítko pro zapnutí a vypnutí zdroje. Fyzický vypínač je umístěný z vnější strany.

Hlavně k herním počítačům lze zakoupit počítačový zdroj s RGB ventilátorem. Ten může nabývat nejrůznějších barevných podání a působí originálním dojmem především v noci.

Součástí moderních počítačových zdrojů jsou i ochranné prvky reagující primárně na výkyvy napětí v elektrické síti a tím pádem chránící zdroj před poškozením. V případě prevence přetížení je používáno vyrovnání účiníku označované jako PFC. Dražším a lepším řešením je samozřejmě aktivní PFC oproti pasivnímu PFC. Setkat se lze i s dalšími typy ochrany – přepěťová ochrana OVP, nadproudová ochrana OCP, ochrana proti zkratu SCP, podpěťová ochrana UVP, ochrana proti přetížení OPP a ochrana proti přehřátí OTP.

Provedení kabeláže

Nakonec je třeba přihlížet také ke konektorové výbavě počítačového zdroje, který je propojen s ostatními prvky základní desky, jimž dodává potřebné napětí. Základem všeho je kabel ATX sloužící pro připojení k základní desce. Procesor je napájen za pomoci CPU konektoru. Pokud potřebujete připojit grafickou kartu, bude zapotřebí využít konektor PCI-E. Napájení pro pevné disky, disketové, optické a jiné mechaniky je řešeno skrze konektory SATA.

Před nákupem počítačového zdroje je vhodné mít přehled o tom, kolik takových periferií bude napájeno, aby byl zdroj vybaven dostatečným počtem kabelů. V této souvislosti lze zmínit ještě speciální modulární počítačové zdroje, které mají odpojitelné kabely. To přijde vhod v okamžiku, kdy si chcete udělat více prostoru ve stolním počítači a odpojíte aktuálně nevyužité konektory. Takový model kladně přispívá i k lepšímu odvětrání a minimalizuje usazování prachu. Modulární počítačové zdroje jsou pochopitelně o něco dražší.

S výše uvedenými informacemi jistě budete schopni vybrat ten správný počítačový zdroj.

Použité zdroje pro notebooky i PC
Nové PC zdroje



Napájecí zdroj
Napájecí zdroj Dell


ZDroj v počítači