U stolních počítačů, ale také notebooků se lze setkat s nejrůznějšími typy kabelů, které slouží k propojování výpočetní techniky s daným příslušenstvím. Pojďme si je nyní podrobněji představit.
Kabeláž k výpočetní technice je něčím, bez čeho by počítače vlastně nemohly pořádně fungovat. Stačí vzít v potaz napájecí kabel. Pokud jde o propojovací kabely, lze je rozdělovat na ty využívané uvnitř počítače a vně počítače.
U stolních počítačů se v první řadě můžete setkat s interními napájecími kabely. Ty vedou od počítačového zdroje k jednotlivým komponentám. Typickým příkladem je napájecí sběrnice SATA, která slouží k napájení pevných disků, optických mechanik a podobných periferií. SATA sběrnice jsou schopny přenášet napětí ve výši 3,3 V, 5 V a 12 V. Pevné disky a podobné komponenty lze napájet také kabelem Molex, a to napětím 5 V a 12 V. Maximální proud u Molex kabelů je 11 A. Pohodlně s nimi lze napájet i grafické karty.
K napájení grafiky se mimo jiného používá i systémová sběrnice PCIe. Její užití je nejenom v rámci napájení, ale také přenosu dat. V případě napájení je zapotřebí, aby grafická karta měla rozhraní PCI Express x16. U datového přenosu jde o rychlost až 16 Gb/s.
Druhým typem kabelů ve stolních počítačích jsou ty datové sloužící pro přenos dat mezi jednotlivými komponenty. Typickým příkladem je sběrnice SATA propojující pevné disky, ať už jde o ty klasické nebo SSD disky. Tato sběrnice má několik verzí. Vedle SATA III lze využít i alternativu v podání datové sběrnice eSATA, miniSATA a SAS. Liší se nejenom tvarem ale také přenosovou rychlostí, která může dosahovat až 16 Gb/s. Právě kabely SATA nahradily postarší IDE kabely.
V rámci interních kabelů ve stolním počítači narazíte i na nejrůznější redukce, třeba mezi rozhraním SATA a USB či jinými. To samé platí pro napájecí kabely od zdrojů ATX s odlišným počtem pinů.
Tím asi nejzákladnějším kabelem každého stolního počítače nebo notebooku je napájecí kabel, který dodává výpočetní technice potřebnou elektrickou energii. Napájecí kabely dnes už nemusí mít podobu klasického třížilového provedení. To nachází největší uplatnění u PC zdrojů, ale také další výpočetní techniky, jakou představují tiskárny, skenery a mnohé jiné.
Současné napájecí kabely mohou mít v závislosti na konkrétním typu zařízení i dvě žíly. Například k notebookům jsou dodávány speciální adaptéry. Setkat se můžete s šířením elektrické energie za pomoci kabelů USB-C, Lightning u výrobků společnosti Apple a Micro USB u menších periferií.
Ať už volíte jakýkoliv napájecí kabel či adaptér k výpočetní technice, vždy musí obsahovat to správné napětí, proud a příkon, aby nedošlo k poškození konkrétního výrobku.
Jednu poměrně pestrou skupinu kabelů představují ty určené k propojení stolního počítače, popřípadě notebooku s monitorem. Typ kabelu je třeba volit na základě toho, jakým portem je výpočetní technika vybavena.
Tím asi nejzastaralejším je VGA kabel, který přenáší analogový zdroj signálu. Používá se spíše u levnějších monitorů. Podobný je kabel DVI. Ten lze dělit ještě na tři další. Koncovky DVI-A slouží k přenosu analogového signálu, koncovky DVI-D jsou využívány k přenosu digitálního signálu a koncovky DVI-I si poradí s přenosem analogu i digitálu.
Novodobější monitory a zároveň počítače nebo notebooky jsou vybaveny konektory pro digitální přenos signálu. Využít tak můžete například hojně rozšířený DisplayPort kabel. Ten je na první pohled hodně podobný USB konektoru, ale má zkosenou jednu část. Stejně časté využití nachází také kabel HDMI, který mimochodem najde upotřebení i při propojení počítače s dataprojektorem, televizorem a podobnou zobrazovací technikou.
K dostání jsou i nejrůznější redukce. A to třeba v okamžiku, kdy počítač disponuje portem HDMI a monitor portem DisplayPort. Takový kabel má na konci odlišný konektor.
Mezi hodně využívané datové kabely patří pochopitelně USB kabel, který vzhledem ke svému vývoji nabízí několik typů rozhraní. Běžný USB kabel podporuje standard USB 2.0. Pokud je s modrým plastem uvnitř konektoru, podporuje standard USB 3.2. Je pravdou, že vyšší generace kabelů jsou kompatibilní s nižšími standardy.
Klasický USB kabel je nabízen v několika odnožích podle toho, jaké zařízení chcete se stolním počítačem nebo notebookem propojit. Je to například zmenšenina v podání MicroUSB. Tím nejmodernějším typem tohoto kabelu je USB-C. Přínosná je jeho univerzálnost, od nabíjení některých zařízení přes připojení k internetu až po přenos obrazu.
Pokud využíváte výpočetní techniku od společnosti Apple, přijde vám vhod datový kabel Thunderbolt a Lightning.
Jestliže chcete zajistit přenos zvuku z počítače nebo notebooku přes jiné než interní reproduktory, poslouží vám k tomu příslušené audio kabely. Nejtypičtější je 3,5 mm jack. Podle použitého mezikroužku lze poznat, jaký signál přes něj přenesete. Označení TS bez mezikroužku slouží pro monofonní zvuk, označení TRS s mezikroužkem je pro stereofonní zvuk, označení TRRS s více mezikroužky přenáší také zvuk z mikrofonu. U jack konektoru s označením TRRRS dochází i k přenosu videa.
V závislosti na volbě lepší zvukové karty v počítači lze využívat další typy propojovacích audio kabelů. Je to cinch vhodný pro kvalitnější audio zvukový projev. U profesionální techniky je to i optický kabel, v jehož případě magnetické vlny neovlivňují výslednou kvalitu.
K dispozici jsou nejrůznější redukce, a to hlavně mezi konektory jack a cinch nebo odlišnými velikostmi konektoru jack – 2,5 mm, 3,5 mm a 6,35 mm.
V rámci komplexnosti je třeba zmínit se i o dalších kabelech využívaných u stolních počítačů, popřípadě notebooků. Typickým příkladem je dnes málo viditelný konektor PS/2. Fialový konektor je určen pro klávesnici, zelený konektor pro myš.
Zakoupit lze také konektory pro sériové a paralelní rozhraní. Oba dva byly využívány spíše se staršími nebo specifickými typy zařízení.
Chybět nesmí ani síťový kabel s koncovkou RJ-45. Aktuálně lze využívat kabely s různým označením zajišťující odlišné přenosové rychlosti a šířku pásma. Hodně rozšířený je síťový kabel CAT5E s rychlostí 1 Gb/s a šířkou pásma 100 MHz. Zde jsou ostatní:
Datové, napájecí, audio, video i síťové kabely jsou mnohdy k dostání nejenom v podobě propojovacího kabelu. Velice často lze pořídit již několikrát zmiňované redukce, ale také další typy počítačových kabelů a přidružených prvků. Od spojek, rozdvojek až po prodlužovací kabely. Výjimkou nejsou ani kabely v odlišném barevném provedení.