Stolní počítač potřebuje pro své fungování nejenom spoustu komponent. To vše je třeba jako celek někam uložit. A právě k tomu slouží počítačové skříně nabývající odlišných podob.
Počítačová skříň je výrazem, s nímž se ve světě výpočetní techniky setkáte velice často. Pokud to nebude pod tímto názvem, tak určitě pod nějakým dalším – šasi, case nebo computer case. Zjednodušeně řečeno skříň, v níž jsou uloženy všechny komponenty nezbytné pro plnohodnotné fungování výpočetní techniky.
Když pořizujete nový stolní počítač, šasi je pochopitelně nedílnou součástí celku. Pokud se však rozhodnete sestavit si počítač svépomocí, budete jednotlivé komponenty pořizovat zvlášť, a to včetně počítačové skříně. Přesně z těchto důvodů byste měli o počítačových skříních vědět všechno podstatné.
Ještě, než se zaměříme na velikostní provedení vybraných počítačových skříní, zmíníme se o šasi trochu obecně. Jeho podoba nabývá obvykle tvaru obdélníku. Základem je konstrukce obsahující kostru, jejíž nedílnou součástí jsou stěny zakrývající vnitřní útroby stolního počítače. Z hlediska výrobního materiálu můžete narazit hned na několik variant provedení.
Spojení prvních třech materiálů je nejpravděpodobnější. Pokud zvolíte počítačovou skříň z plechu, jeho tloušťka se bude pohybovat od 0,6 mm výše. U hliníku začínají minimální hodnoty na 1 mm. S rostoucí tloušťkou pochopitelně narůstá i celková hmotnost šasi, včetně odolnosti. Do jisté míry si tak musíte promyslet, v jakém prostředí budete výpočetní techniku využívat.
Kromě použitého materiálu myslete i na mnohé další detaily šasi. Například na dostatek prostoru pro jednotlivé komponenty, prostor pro případné vedení vodního chlazení, ale i nevibrující bočnice a dostatek portů situovaných do přední části počítačové skříně.
Výrobci skříní v dnešní době pomýšlí na praktičnost. Proto se můžete velice často setkat s technologií tool-less. Za tímto pojmem se skrývá možnost otevřít bočnici počítačové skříně bez použití jakéhokoliv nástroje. K dispozici budete mít speciální šrouby, matice nebo jiné prvky sloužící pro snadnou demontáž. To platí také o demontáži vnitřních komponent. I k takovým benefitům přihlížejte.
Pokud se zaměříte na samotné vyhotovení šasi, může se pyšnit standardním provedením, ale i designově zajímavým zpracováním. U nadčasových skříní není žádnou výjimkou prosklený bok, podsvícení, aplikování nejrůznějších doplňků v podobě teploměrů atd.
Když přistoupíte k základnímu dělení počítačových skříní, setkáte se se dvěma variantami.
To je v podstatě takový pomyslný odrazový můstek. S výrazem desktop se pojí šasi situované naležato. Kdežto provedení tower se týká primárně skříní umístěných nastojato. Pojďme se ale na jednotlivé velikostní verze podívat trochu pod drobnohledem, a to od těch nejmenších, až po největší.
Šasi, které se používá hlavně tam, kde počítačová skříň nemá zabírat příliš místa. Typickým příkladem jsou malé kanceláře, multimediální centra a podobně. Jak už prozrazuje označení tohoto casu, je použit v kombinaci se základní deskou Mini ITX, zdrojem typu SFX a slouží k aplikování grafických karet o délce do 300 mm. Ve výsledku jde o řešení pro prostorově nenáročné uživatele.
Jak už padlo výše, desktopová skříň je primárně umístěna naležato, takže ji můžete umístit například pod monitor. Zde počítejte s použitím základních desek mATX a mITX, napájecími zdroji ATX a SFX, včetně grafických karet s délkou do 200 mm. V případě desktopů a v podstatě i towerů existují i další zmenšené odnože nabízející ještě méně místa pro jednotlivé komponenty. Jedná se o Small Form Factor známý pod zkratkou SFF nebo ještě menší Ultra Small Form Factor označovaný zkratkou USFF.
Pokud chcete počítačovou skříň nastojato a nejste nároční z pohledu následného rozšiřování komponent, vsaďte na prostorově přijatelný Mini Tower. Ten své primární užití najde třeba v kanceláři. Díky velikosti šasi se hodí spíše pod stůl. Použití základních desek je totožné jako u desktopového řešení, zdroje se nejčastěji používají ATX a délka grafické karty může být až 350 mm. Vnitřní prostor šasi zároveň disponuje místem pro cca pět až šest ventilátorů.
Počítačová skříň tohoto typu cílí na pracovní počítače, které jsou zaměřeny na vyšší výkon. Jsou větší a tím pádem nabízí více vnitřního prostoru. Aplikovat obvykle můžete až osm ventilátorů, kromě základních desek mATX a mITX lze použít i klasické ATX a délka grafické karty může dosahovat délky až 400 mm. Šasi Midi Tower je použitelné nejenom u kancelářské, ale i herní výpočetní techniky.
Kategorie těch největších šasi, které můžete pro svou počítačovou sestavu pořídit. Vhod přijdou hlavně uživatelům prahnoucím po výkonu a zároveň dostatečném prostoru pro chlazení vnitřních prostor. Na Big Tower budete pochopitelně potřebovat nejvíce místa kolem svého pracovního stolu oproti všem výše uvedeným variantám šasi. Na druhou stranu se zde nemusíte omezovat z pohledu použitých základních desek od mATX, mITX, přes ATX, až po eATX. Grafické karty mohou být delší jak 400 mm a počet ventilátorů se blíží hranici deset.
V rámci komplexnosti prezentovaných informací bychom neměli opomíjet ani na zmínku o serverových skříních. Jak už prozrazuje jejich název, slouží primárně pro tvorbu serverů, ať už jde o skříně závěsné nebo ty volně stojící. Druhé zmíněné lze teoreticky využít pro osobní potřebu, lepší volbou je však některé z výše prezentovaných šasi.
Při výběru nové počítačové skříně si důkladně promyslete, kolik volných slotů budete potřebovat. Zároveň se zamyslete nad umístěním šasi, potažmo dostupností portů a volných pozic ideálně v předním panelu. I takové detaily hrají zásadní roli při výběru nové počítačové skříně a přispívají k jejímu pohodlnějšímu a praktičtějšímu využití.