SSD disky patří v dnešní době k naprostému standardu a dokáží značným způsobem urychlit práci s výpočetní technikou. Jenže, není SSD disk, jako SSD disk, o čemž se nyní můžete přesvědčit.

Když SSD disky nahradily klasické HDD disky, přišla do jisté míry revoluce v rychlosti čtení a zápisu dat. Tato paměťová média se vyznačovala vysokou rychlostí, což usnadnilo práci na počítači, ale i zábavu nebo zpracování multimediálního obsahu. V současné době se do popředí zájmu dostávají NVMe SSD disky. Pokud nevíte, jaký je rozdíl mezi NVMe SSD disky a SATA SSD disky, prozradíme vám to.

Všechno začíná u počítačové sběrnice

SATA SSD disk

SSD disky zmiňovaného provedení se od sebe pochopitelně liší svou velikostí a zpracováním. Dominantní roli v rámci jednotlivých parametrů zde ovšem sehrává sběrnice, přes kterou dochází ke komunikaci.

SATA neboli Serial Advanced Technology Attachment je počítačovou sběrnicí. Ta se ve svých posledních generacích pyšní datovou propustností 600 MB/s a přenosovou rychlostí 6 GB/s. Při podpoře jedné fronty probíhá maximální zpracování 32 požadavků.

Oproti tomu PCIe neboli PCI-Express sběrnice dokáže v podání PCIe NVMe zpracovat až 64 tisíc požadavků. Datová propustnost se zde nepohybuje v řádu stovek megabajtů, nýbrž v gigabajtech. Nová technologie připojení tedy kladně přispívá k přenosové rychlosti a urychluje práci s počítačem.

NVMe nebo klasický SSD disk?

NVMe SSD disk

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že NVMe SSD disky jsou ideální pro datově náročnější aplikace. Pokud jde o porovnání charakterově podobných výrobků, ve prospěch NVMe SSD disků jednoznačně hovoří nižší latence a možnost výkonných trvalých přenosů. Mezi klady se dále řadí zmiňovaná menší fyzická velikost oproti SATA SSD disku. Takový disk na první pohled vypadá jako operační paměť RAM. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že výkonnější NVMe SSD disky budou oproti těm klasickým podstatně dražší a je zapotřebí podpora takové technologie. Klasické SATA SSD disky díky vyšší latenci přijdou vhod právě tam, kde se nachází postarší technologie výpočetní techniky.

Stěžejním aspektem při výběru disku tak bude formát připojení, který ve své podstatě o všem rozhoduje. Pak se můžete rozhodnout, zda dáte přednost rychlejším NVMe SSD diskům nebo zůstanete u klasických SATA SSD disků.