S powerbankami jako takovými se setkáváme dnes a denně. Nejčastěji je to však v souvislosti s mobilními telefony. Tato zařízení ovšem fungují také v kombinaci s notebooky. O tom vás hned přesvědčíme.
Powerbanka je pojem definující záložní zdroj elektrické energie. Něco, co dokáže prodloužit provoz konkrétního zařízení v podmínkách, kde se nevyskytuje zásuvka, tedy standardní zdroj elektřiny. Z fyzického hlediska lze powerbanku definovat jako schránku skládající se z několika akumulátorů s danými technickými parametry.
V době všudypřítomných chytrých telefonů je naprostým standardem, že téměř v každé domácnosti se nachází powerbanka pro nabíjení telefonu. Málokdo ale tuší, že tato zařízení jsou dostupná také pro notebooky. Jak lze předpokládat, v jejich případě je třeba počítat s trochu odlišným provedením a vlastnostmi. Princip fungování je však totožný.
Často s notebookem pracujete na místech, kde se nenachází elektrická zásuvka? Vyrážíte do přírody, na chatu a do jiných míst, v nichž se zkrátka nepřipojíte s notebookem k potřebné elektřině? Pak právě pro vás je powerbanka pro notebook, jako stvořená. Základní princip fungování je naprosto totožný, jako u chytrých telefonů a menších powerbank. Jde o zdroj energie, s pomocí něhož prodloužíte životnost notebooku na baterii. Při vhodně zvolené powerbance si vystačíte klidně na celý den a více.
Každý uživatel výpočetní techniky asi správně tuší, že powerbanka pro notebooky bude trochu větší než ta pro telefony. Přece jenom, notebook je zařízení s větším akumulátorem vyžadujícím pro svůj bezproblémový provoz více energie. Pomyslným odrazovým můstkem se tedy stane kapacita powerbanky. Údaj prezentovaný v mAh udávající množství elektrického náboje. Alternativním značením je Wh. Z logiky věci jasně vyplývá, že čím větší kapacita, tím více energie a také větší provedení powerbanky.
Powerbanka pro mobilní telefon disponuje kapacitou 10 000 mAh až 20 000 mAh. Pokud ovšem chcete mít dostatek energie pro notebook, poohlédněte se po větší kapacitě. Typickým příkladem jsou powerbanky s kapacitou nad 20 000 mAh. Výjimkou nejsou mobilní modely dosahující kapacity až 100 000 mAh. S rostoucí kapacitou roste i velikost powerbanky, včetně samotné hmotnosti. Takové powerbanky pak mohou vážit přes tři kilogramy a disponovat madlem pro snazší nošení. Hodně tedy záleží na tom, kolik energie na cestách budete potřebovat a kam s takovou powerbankou budete cestovat. Tříkilový zdroj energie si jenom stěží hodíte do batohu na záda a vyrazíte na túru.
Od kapacity powerbanky vede jen velice krátká cesta k dalším nezbytným technickým parametrům. Tím prvním je bezpochyby výstupní proud notebookové powerbanky udávaný v ampérech. Jeho rozsah se pohybuje od 1 A do 5 A. Pro nabíjení notebooků jsou vhodné proudy od 2,1 A až 3 A a více. Vždy záleží na konkrétním typu notebooku.
Při výběru takové powerbanky byste neměli podceňovat ani výstupní napětí. I v tomto případě lze dle konkrétního modelu narazit na dostupný rozsah pohybující se od 5 V do 24 V. V případě notebooků počítejte s napětím kolem 19 V. Tyto zásadní hodnoty vždy kontrolujte s notebooky, které máte v úmyslu nabíjet. Vyhnete se tak případným problémům do budoucna. Správná kompatibilita je jistě na místě.
Vedle maximálního výstupního proudu a napětí vás bude zajímat také již uvedený maximální drátový výkon. Některé powerbanky dokonce umožňují bezdrátové nabíjení ostatních zařízení. U nich hledejte v technických parametrech maximální výkon bezdrátového nabíjení. Typickým příkladem využitelnosti je nabíjení chytrých mobilních telefonů a hodinek.
Každá powerbanka pro notebooky samozřejmě disponuje odpovídajícími vstupy a výstupy. Ve své podstatě jde o jedny z nejdůležitějších parametrů, protože na základě nich víte, jaká zařízení vlastně můžete k powerbance připojovat.
Co se týče vstupů, nejčastěji se setkáte s konektorem USB-C, skrze který může docházet k nabíjení powerbanky. Výjimkou není ani klasický nabíjecí konektor DC, kam připojíte napájecí zdroj tohoto praktického příslušenství k notebookům. V závislosti na typu powerbanky lze narazit ještě na konektory Micro USB a Lightning.
Konkrétních konektorů může powerbanka pro notebooky obsahovat více, abyste kromě notebooku mohli dobíjet třeba i další zařízení, a to naráz.
Samotné dobití powerbanky se odvíjí od její celkové kapacity. Ty menší budete schopni nabít do dvou hodin, ty větší pak vyžadují čas osmi až deseti hodin. Na druhou stranu vám přinesou podstatně více energie pro notebook. Před jakoukoliv cestou proto neopomínejte na včasné dobití powerbanky.
Když se zahledíte do produktových nabídek výrobců zaměřujících se na powerbanky pro notebooky, můžete si povšimnout, že výběr je skutečně bohatý. Dokazuje to provedení a barevné varianty, kde si na své přijde opravdu kdokoliv. Ať už dáváte přednost elegantnímu kancelářskému řešení nebo zvolíte maskáčové, přírodní a pogumované řešení. V souvislosti s venkovním použití se nabízí ještě jedna praktická vlastnost. A tou je krytí IP, tedy odolnost proti prachu a vodě. Setkat se lze s powerbankami pro notebooky s IP 65 až IP 67.
Voděodolnost a zvýšená fyzická odolnost ovšem nejsou těmi jedinými doplňkovými vlastnostmi, na které narazíte. Moderní powerbanky se pyšní například LED diodami. Ty vás budou informovat o procesu nabíjení, ať už samotné powerbanky nebo notebooku a jiného zařízení. Tyto údaje mohou být ostatně prezentovány i prostřednictvím integrovaného displeje, kde se toho dočtete mnohem více.
Kapitolou samou o sobě jsou pak powerbanky disponující praktickou LED svítilnou. Mnohé z modelů mají i funkci Pass Through Charging. A co si pod tímto výrazem představit? Jde o možnost současného nabíjení powerbanky a připojeného zařízení v podobě notebooku apod. Zapomínat bychom neměli ani na modely vybavené solárním panelem. Takové powerbanky pak obstojí především v přírodě, protože se pozvolným způsobem dobíjí prostřednictvím slunečních paprsků.