USB konektor je asi jeden z nejpoužívanějších konektorů v rámci stolních počítačů a notebooků. Tento prvek je vyráběn a vyvíjen už nějakou tu řádku let. Znáte všechny jeho podoby a možnosti?

USB je zkratka slovního spojení Universal Serial Bus neboli univerzální datová sběrnice. Právě toto rozhraní se stalo celosvětově známým a dnes jím disponuje řada nejrůznějších zařízení. A to nejen počítače, ale také mobilní telefony, kamery a jiné. USB konektor tedy slouží k propojení těchto prvků a k přenosu požadovaných dat.

Historie USB se začala psát už v roce 1994, kdy se sedm významných společností spojilo a začaly pracovat na jednotném rozhraní. Byly to firmy Nortel, NEC, Microsoft, IBM, Intel, DEC a Compaq. Vše vyústilo první generací USB 1.1. To se psal rok 1998 a od té doby urazilo rozhraní USB pořádný kus cesty. Nežli se vrhneme na popis jednotlivých typů USB konektorů, pojďme se nejprve zaměřit na samotné USB standardy a jejich vývoj.

USB 1.1

Vše započalo standardem USB 1.1, který byl uveden na trh v osmém měsíci roku 1998. Jeho maximální přenosová rychlost byla kolem 12 Mbit/s. Dnes už jde o zastaralou verzi USB konektoru. Narazíte na něj jenom zřídka u hodně starých zařízení.

USB 2.0

Neuběhly v podstatě ani dva roky a v dubnu 2000 na trh přichází vylepšená verze USB 2.0. V tomto směru šlo o zlomový skok především z pohledu přenosové rychlosti. Ta se pohybuje na hranici 480 Mbit/s. Tento standard si na trhu a mezi jednotlivými zařízeními zachoval dlouhou působnost a v mnoha případech se s ním setkáte také dnes. Standard USB 2.0 je zpětně kompatibilní s USB 1.1. Toto USB rozhraní je velice často využíváno k nabíjení mobilních telefonů, a to typicky do 2,4 A.

USB 3.1 Gen 1

USB 3.0

Standard USB 3.1 první generace byl původně označován, jako USB 3.0. Jeho vypuštění do světa přišlo koncem roku 2000. V jeho případě je zajištěna zpětná kompatibilita se standardem USB 2.0. Přenosová rychlost povýšila až na 5 Gbit/s. Z nabíjení mobilních telefonů se přešlo na rychlonabíjení a náročnější využívání v rámci každodenních potřeb. Marketingové označení tohoto USB je SuperSpeed USB.

USB 3.1 Gen 2

Druhá generace standardu USB 3.1 Gen 2 byla na trhu uvedena v červenci roku 2013. V jeho případě došlo ke zdvojnásobení přenosové rychlosti na 10 Gbit/s. Vysokorychlostní přenos dat se začal pojit s podporou Thunderbolt, ale i USB Power Delivery do 100 W. V tomto případě byla zajištěna zpětná kompatibilita z USB 2.0 a USB 3.1 Gen 1. Toto rozhraní nese označení SuperSpeed USB 10 Gbps.

USB 3.2

Na podzim roku 2017 přichází oficiální představení standardu USB 3.2 mnohdy označované jako USB 3.2 2x2 s marketingovým názvem SuperSpeed USB 20 Gbps. Právě z jeho označení jasně vyplývá, že přenosová rychlost byla opět navýšena. Dosahuje 20 Gbit/s. Zajištěna je kompletní zpětná kompatibilita s nejpoužívanějšími USB 2.0, USB 3.1 Gen 1 a USB 3.1 Gen 2.

USB 4.0

Konec roku 2020 je spojen s dodávkami prvních zařízení podporujících nejnovější standard USB 4.0. Prezentuje se opět dvojnásobný nárůst maximální přenosové rychlosti oproti standardu USB 3.2 (až 40 Gbps, stejně jako TB3). V repasech pochopitelně zařízení s tímto konektorem zatím nejsou a celkově je zatím málo zdrojů k zhodnocení tohoto technologického posunu.

Přehled USB konektorů

S USB standardy se samozřejmě pojí i konkrétní USB konektory, jimiž jsou vybavena nejrůznější zařízení. Za celou éru vývoje vzniklo několik typů konektorů, které jsou využívány v podstatě dodnes. Vybrané z nich se pojí s novějšími USB standardy, což vám prozradí následující seznam.

USB konektor typ A

Jde o standardní a nejvíce rozšířený USB konektor. Charakteristický je pro něj větší obdélníkový tvar zajišťující dostatečnou kontaktní plochu. Tento konektor má využití u nejrůznějších typů zařízení. Od stolních počítačů, přes notebooky, až po televize a jiné periferie. Tento konektor je k vidění nejenom na straně příslušenství, ale také hlavního zařízení.

Jeho odnoží je USB konektor MiniUSB typ A, který nachází upotřebení u modernějších technických výrobků. Jde o drobnější konektor s pěti piny obehnanými bílým plastem. Užíván je například u mobilních telefonů. Kromě jiného nabízí podporu USB OTG a jeho přenosová rychlost je 450 Mbit/s. Úplně nejmenší je MicroUSB typ A. Ten je součástí hlavně chytrých telefonů.

USB konektor typu A se vyrábí také s vyšší přenosovou rychlostí ve standardu USB 3.0. Od klasického standardu USB 2.0 jej rozeznáte tak, že vnitřní část není z bílého plastu, nýbrž z modrého plastu. Tento typ konektoru je součástí modernějších a novějších zařízení.

USB konektor typ B

USB 3.0 typ B

Dalším je USB konektor typ B. Používám je u starší elektroniky. Od typu A je rozeznatelný svým vzhledem. Ten je lichoběžníkového tvaru. Nejčastěji na něj narazíte třeba u skenerů, tiskáren a podobných periferií.

Také jeho odnoží je MiniUSB konektor typ B. Malý konektor s pěti piny je minimalistickou zmenšeninou klasické verze. I v jeho případě převažuje připojování starší techniky. Setkat se lze s verzí se čtyřmi piny. Ta však nemá oficiální certifikaci a své užití nachází spíše u vybraných fotoaparátů. I zde existuje varianta Micro USB typ B. Oproti „áčkové“ verzi má trochu jiné prvky pro zajištění a více lichoběžníkový tvar.

S USB konektorem typ B souvisí i některá další modernější provedení a atypické varianty. Typickým příkladem je USB konektor typ B ve standardu USB 3.0, který má podobný tvar, jen je rozšířený o přidané piny. Dále je to Micro USB 3.0 typ B. Ten se od toho klasického Micro USB typ B liší vyšší přenosovou rychlostí a je kompatibilní s vybranou elektronikou. Také v těchto případech je vyšší rychlost odlišena modrým vnitřním plastem.

Určitou atypičností je Micro USB typ AB. S ním se v podobě kabelu asi jenom stěží setkáte, protože je primárně vyráběn jako „samice“ v konkrétním zařízení.

USB konektor typ C

Tento USB konektor má zcela jinou podobu nežli všechny výše uvedené. Malý oválný tvar zaručuje to, že je naprosto jedno, jak jej použijete. Není žádná správná nebo špatná strana. V tomto směru je zkrátka univerzální. Konektor využívá standard USB 3.1 Gen 2 a USB 3.2. Tím pádem je dosaženo vyšších přenosových rychlostí. USB konektor C je oproti ostatním revoluční v tom, že kromě datového přenosu může být využíván také jako napájecí prvek, třeba u notebooku a jiných zařízení.

Parametry USB kabelů

USB kabel

Při nákupu USB kabelu byste měli přihlížet nejenom k samotnému konektoru, ale i k dalším parametrům. Například k tomu, o jaký USB kabel se jedná – propojovací, prodlužovací nebo redukce.

Lepší vlastnosti vykazují USB kabely s pozlacenými konektory. USB kabely mohou být navíc opatřeny opletením, ať už jde o běžný oplet, bavlnu či balistický nylon.

Podstatná je také délka USB kabelu. Z hlediska funkčnosti je doporučováno, aby každých pět metrů byl aktivní prvek neboli USB repeater, jinak vlastnosti kabelu nemusí být stoprocentní. Proto se většina klasických USB kabelů vyrábí v délkách 0,1 až 5 metrů.

USB 3.0 typ B
USB 3.0
USB kabel