Zná to jistě každý uživatel notebooku. Občas se tato výpočetní technika dokáže pěkně zahřát, což je nepříjemné z pohledu používání, ale také nebezpečné pro některé komponenty. Důvodů může být hned několik a my vás se všemi seznámíme.

Zahřívání notebooku není jen výsadou letního období. I když, pokud si s notebookem sednete na rozpálenou terasu a necháte na něj plně svítit, věřte, že jeho teplota při používání poroste do závratných výšin. Tento neduh zjistíte nejenom pohmatu, kdy bude výpočetní technika doslova hořet. Notebook o sobě dá vědět také prostřednictvím hlučného ventilátoru.

Chladící podložka

Mnohdy však může být přehřátí notebooku způsobeno zcela jinými faktory. Na úvod si nejprve pojďme prozradit, jak je to vůbec s běžnou teplotou vnitřních komponent notebooku.

  • Procesor cca 70 °C
  • Grafická karta cca 70 °C
  • Pevný disk při práci cca 50 °C

Vyšší teploty už se mohou negativně projevit na životnosti jednotlivých komponent a zároveň přináší nekomfortní užívání výpočetní techniky. Notebooky sice disponují ventilátorem a systémem chlazení, mnohdy to však na špatné užívání nestačí.

Začněte s odstraněním prachu

Pokud si začínáte všímat čím dál rychlejšího a většího zahřívání notebooku, zaměřte se na první věc. A tou je pročištění. Obvykle pomůže to mechanické, výjimkou však není ani to softwarové. Použijte například stlačený vzduch ve spreji, s pomocí něhož dostanete všechen nežádoucí prach z vnitřních útrob notebooku. Zacilte především na tyto oblasti:

  • Ventilátor
  • Žebrování
  • Výdechy

Povětšinou budete muset notebook rozdělat, abyste se dostali do všech vnitřních útrob. V rámci čištění buďte precizní a nebojte se použít štětce nebo ubrousku, abyste odstranili prach ze všech komponent. Rozebrání notebooku samozřejmě provádějte s ohledem na záruku, o kterou byste takto mohli přijít. Pokud toto řešení nepomůže, nabízí se trochu odbornější krok, jímž je výměna teplovodivé pasty. Jestliže si na to netroufáte, svěřte notebook do rukou odborníků.

Chlazení

A co si představit pod softwarovým čištěním? Mnohdy vám pomůže vypnutí běhu zbytečných programů na pozadí, kdy v podstatě okamžitě zaznamenáte pokles otáček ventilátoru. Zároveň se vyplatí udržovat notebook po softwarové stránce stále aktuální.

Správné používání notebooku

Poté, co máte notebook dokonale vyčištěný a zbavený všech nežádoucích nánosů, naučte se ho také správně používat. I tím se zbavíte nepříjemného přehřívání. O používání v letních měsících na sluníčku jsme se zmínili v úvodu tohoto článku. Takové prostředí pro notebook není úplně ideální. Vyhledávejte spíše chladnější a zastíněná místa.

Zároveň si dejte pozor na to, abyste při práci s notebookem nezakrývali výdechy a bylo zajištěno ideální proudění vzduchu přispívající k chlazení této výpočetní techniky.

  • Zapomeňte na používání notebooku na klíně a v posteli
  • Volte spíše rovný povrch, kde nebudou zakrývány průduchy
  • Ujistěte se, že notebook disponuje všemi nožičkami a stojí v patřičné výši nad povrchem

Dostatek studeného vzduchu proudícího do notebooku je pomyslnou alfou a omegou při jeho chlazení.

Pomozte si vhodným příslušenstvím

Chlazení notebook

Někdy však ani výše uvedené rady nepomohou. Jen málokdo si například může vybírat své pracovní místo. V takový okamžik je vhodné pomoci si dostupnými prostředky na trhu. Jedním z nich je například chladicí podložka, kterou zakoupíte v patřičné velikosti odpovídající rozměrům notebooku. Podložka je vybavena několika ventilátory. Ty zajišťují nezbytný vzduch pro chlazení notebooku.

Alternativou je třeba využití speciálního podstavce. Ten nepředstavuje aktivní, nýbrž pasivní způsob chlazení. Zajistí vám minimálně to, že notebook bude umístěn trochu výše nad povrchem, takže pod ním může proudit vzduch. Ideální je volit podstavce vyrobené z hliníku. V tomto ohledu můžete narazit na pár babských rad šetřících peníze.

  • Profesionální podstavec lze nahradit knihami
  • Notebook je možné umístit na hranu stolu, kde se k průduchům dostane více vzduchu

Nakonec je zapotřebí zmínit, že přehřívání notebooku může být způsobeno také tím, že se ho snažíte využívat k věcem, na které již nestačí jeho výkon. Potom bude hlučný ventilátor v nepřetržitém provozu. Pak se vyplatí uvažovat o tom, jestli si nepořídit nový a výkonnější notebook, popřípadě ten repasovaný.

Chladící podložka