Dokovací stanice neboli docking station je oblíbeným příslušenstvím pro notebooky. Víte, v čem spočívají hlavní výhody tohoto nepostradatelného doplňku výpočetní techniky?

Použité dokovací stanice aktuálně v prodeji.

Dokovací stanice představují zařízení obsahující velkou spoustu portů a konektorů. Prostřednictvím dokovacího portu k nim můžete velice snadno připojit notebook, pro který jsou určeny. Pokud nemáte povědomí o tom, k čemu vám takový doplněk může být, začtěte se do následujících řádků. Prozradíme vám hlavní výhody použití dokovacích stanic nacházejících upotřebení nejenom v komerčním, ale také v domácím prostředí.

Jednoduchost připojení

Docking station

Začneme asi tou nejzákladnější výhodou. Dokovací stanice je zařízení, které k notebooku připojíte velice snadno. Připojení skrze dokovací konektor je bleskurychlé a vy tak můžete během vteřiny využít dalších kladů tohoto příslušenství. To platí i v případě replikátorů portů připojitelných prostřednictvím USB konektoru. V tomto případě to platí nejenom pro notebooky, ale také pro stolní počítače.

Bohatá zásoba portů

Jedním z největších kladů dokovací stanice je pochopitelně velké rozšíření portů. Ty se hodí v situacích, kdy váš notebook disponuje malým počtem konektorů nebo jich máte většinu obsazenou. V takové situaci je obtěžující kabely neustále odpojovat a měnit. Někdy to ani není možné. Docking station vám mimo jiné přinese i řadu portů navíc, které v notebooku třeba vůbec nemáte a potřebujete.

Typickým příkladem je rozšíření USB portů, výstupů pro monitory, čtečky a podobně. V některých případech můžete vyžadovat sériový, paralelní nebo ještě starší konektor. Těmi už moderní notebooky nejsou vybaveny. Dokovací stanice se ovšem stane jejich přínosným zdrojem.

Zapomeňte na spleť kabelů

Dokovací stanice

Pokud cestujete s notebookem mezi dvěma a více místy, určitě znáte velice častý scénář. Když přijdete do kanceláře, musíte připojit spoustu externích zařízení, která během dne využíváte. To znamená spleť kabelů. Ty na konci pracovní doby zase odpojujete a doma nebo na jiném místě váš čeká to samé.

Tento problém eliminují dokovací stanice. Všechny možné periferie jsou připojeny právě do docking station. To znamená trvale. Kabely tak máte na stejném místě, uhlazené a srovnané tak, jak to má na pracovním stole vypadat. S notebookem přijdete, připojíte ho k dokovací stanici a o nic dalšího se nemusíte starat. Při odchodu odpojíte notebook a opět si žádných jiných kabelů nemusíte všímat. Tímto způsobem tedy šetříte i drahocenný čas při odpojování a zapojování čehokoliv.

Mějte notebook stále nabitý

HP docking station

Připojení notebooku k dokovací stanici přináší ještě jednu příjemnou výhodu. Notebook je skrze dokovací stanici neustále nabíjen. To znamená, že nemusíte vyndávat klasickou nabíječku a svoji výpočetní techniku budete udržovat stále nabitou. Když pak vyrazíte s notebookem mimo kancelář nebo domov víte, že notebook bude plně nabitý.

Dokovací stanice navíc nezabírají tolik místa, takže mohou být trvale umístěné na jakémkoliv pracovním stole. Obvykle stačí stisk jediného tlačítka a notebook je pevně spojen s docking station. To platí i při vyjmutí. Dokovací stanice vám poslouží pro vytvoření plnohodnotného pracoviště nebo zábavního místa. Trvale k ní mohou být připojeny tiskárny, skenery, multifunkční zařízení, monitory, reproduktory a mnohá jiná zařízení. Vy pouze zaklapnete nebo vyjmete notebook z dokovací stanice a vše ostatní zůstává na původním místě. Takových pracovišť si díky dostupnosti docking station můžete vytvořit více než dost. Dokovací stanice pro notebooky jsou zkrátka nepostradatelným pomocníkem nabízejícím spoustu výhod.

Použité dokovací stanice aktuálně v prodeji.