Většina z nás vlastní mobilní telefon a výpočetní techniku, ať už ve formě stolního počítače nebo notebooku. Jestliže potřebujete tato dvě odlišná zařízení propojit, prozradíme vám, jak na to.

Propojení mobilního telefonu s počítačem je mnohdy vyžadováno z nejrůznějších důvodů. Je to například přenos fotografií a souborů, respektive jejich zálohování. Někdo využije synchronizaci dat a jiný chce toto spojení povznést na vyšší úroveň a získat možnost ovládat telefon skrze počítač. Možností se v tomto směru nabízí více než dost a my vás nyní se všemi podrobněji seznámíme. Začneme z pohledu samotného propojení. K dispozici jsou dvě varianty.

 • Drátové propojení.
 • Bezdrátové propojení.

Propojení prostřednictvím kabelu

Kabel USB-C

Nejprve se zaměříme na propojení mobilního telefonu a počítače s pomocí kabelu. Ve své podstatě jde asi o ten nejjednodušší způsob spojení vůbec. Jediné co, tak musíte použít ten správný kabel. Důležité jsou konektory na obou stranách kabelu.

U starších telefonů se využívají ještě konektory micro USB. Ty novější už jsou vybaveny konektorem USB-C. Pokud jde o mobilní telefony iPhone, tam nachází své užití kabel Lightning. Konektor, který bude strkat do počítače bude s největší pravděpodobností USB-A, popřípadě USB-C. Rychlejší variantou je pochopitelně kabel s oboustranným konektorem USB-C. Na druhou stranu musí být tento konektor podporován také v počítači. Při připojení telefonu přes kompatibilní kabel můžete využívat hned několika typů režimů.

 • Režim nabíjení.
 • Přenos souborů.
 • Použití mobilního telefonu jako multimediálního zařízení.
 • Import nebo synchronizace dat.

Bezdrátové spojení mobilu a počítače

Mobilní telefony

Druhá varianta propojení mobilního telefonu s počítačem je bezdrátová. První, co vás asi s největší pravděpodobností napadne bude využití technologie Bluetooth. Jak asi správně tušíte, tento model však nebude vhodný pro přenos větších dat, ale spíše ostatních věcí. Nabízí se třeba varianta dynamického zámku operačního systému. I v tomto případě hraje důležitou roli kompatibilita obou zařízení. Samotné propojení provedete následujícím způsobem.

 • Klikněte na tlačítko Start a otevřete si Nastavení.
 • Zaměřte se na položku menu Zařízení Bluetooth a jiná, popřípadě na Bluetooth a zařízení.
 • Poté využijte volby Přidat zařízení a zvolte druh připojení Bluetooth.
 • Bluetooth byste měli mít zapnuté také na mobilním telefonu, aby bylo zařízení zjistitelné.
 • Když se vám zobrazí příslušné zařízení, stačí ho spárovat prostřednictvím zobrazeného PIN kódu.

Druhou bezdrátovou technologií, jíž disponují mobilní telefony i notebooky je Wi-Fi. V tomto směru ale není propojení tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Zásadním předpokladem je fakt, že se s mobilem a počítačem budete nacházet ve stejné bezdrátové síti. Dále budete potřebovat speciální aplikaci pro mobilní telefon, kterou stáhnete z Google Play nebo Apple Store. V závislosti na konkrétní aplikaci budete moci synchronizovat data, popřípadě zrcadlit obrazovku.

Opačnou cestou je vytvoření přístupového bodu Wi-Fi na mobilním telefonu, k němuž se připojíte s počítačem. Pravdou ovšem zůstává, že tyto přenosy mohou být někdy krkolomné, nespolehlivé, a ne všechna zařízení se vám podaří tímto způsobem synchronizovat.

Propojení s telefonem ve Windows 10 a 11

Propojení s telefonem

Propojení mobilního telefonu s počítačem, to nemusí být pouze nezbytný přenos fotografií a dokumentů. Operační systém Windows 10 a 11 vám umožní vytěžit z tohoto spojení daleko více. Nápomocna vám v tomto směru bude aplikace Propojení s telefonem. Díky ní budete moci ovládat svůj telefon pomocí počítače. Samotné spárování provedete poměrně snadno a rychle.

 • Spusťte si aplikaci Propojení s telefonem.
 • Přihlaste se ke svému účtu Microsoft.
 • Na mobilním telefonu budete vyzváni k instalaci aplikace.
 • Dle instrukcí proveďte spárování zařízení.
 • Následuje kontrola oprávnění a vše je nastaveno.

Tímto spojením budete moci ovládat svůj mobilní telefon skrze počítač. Není to pouze přístup k multimediálnímu obsahu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Toto spojení vám umožní psát textové zprávy na počítači ve speciálním rozhraní aplikace Propojení s telefonem a následně je odesílat přes mobilní telefon. Tímto způsobem budete moci také přijímat hovory a pracovat s oznámeními.

Díky úzké spolupráci společnosti Microsoft a Samsung lze využít ještě několika dalších nadstandardních věcí týkajících se této značky mobilních telefonů. Je to například mobilní aplikace Odkaz na Windows. Kapitolou samou o sobě jsou pak telefony s podporou Samsung DeX, které využívají monitor počítače jako zvětšenou zobrazovací plochu.

Kabel USB-C

Mobilní telefony

Propojení s telefonem