Tablety nabývají obvykle větších rozměrů. Společnost Apple se však rozhodla přinést svým zákazníkům také kompaktní verzi, kterou představuje iPad Mini. Poznejte všechny jeho generace.

Tablety iPad jsou mezi lidmi obecně hodně populární. A to se týká domácího i komerčního prostředí, protože technika tohoto typu je ideální pro hry, zábavu, multimédia a práci. iPad Mini je v podstatě první zmenšenou verzí klasického iPadu, která přišla na trhu v roce 2012. Od té doby z výrobních linech sjelo už šest generací těchto tabletů.

Mezi obecné přednosti tabletů iPad Mini patří bezpochyby kvalitní konstrukce a velice kompaktní rozměry. Výkon zabalený v malém obalu má několikaletou softwarovou podporu, takže se stane pomocníkem či zábavním prostředkem na hodně dlouhou dobu. Dostupná je jak verze WiFi, tak WiFi + Cellular.

Velikost tabletu hraje hlavní roli

iPad Mini barvy

Tablety iPad Mini vznikly právě z důvodu menších rozměrů, než je u klasických tabletů běžné. Od první až do páté generace se jednalo o tablety o velikosti 7,9“. Teprve až šestá generace trochu narostla na 8,3“. Přesto jde o velice malá a kompaktní zařízení, jejichž rozměry se pohybují kolem výšky 200 mm, šířky do 135 mm a tloušťky cca 6,3 mm. Hmotnost je do 300 g. Zvyšující se úhlopříčka a stále stejné rozměry jsou tak zárukou toho, že šestá generace disponuje opravdu tenkým a elegantním rámečkem.

Výkon se žene nezadržitelně kupředu

Všechny vývojové řady zaznamenaly pochopitelně značný nárůst výkonu, který odpovídá dané době a do značné míry je nadčasový. Proto vždy přetrvává velká zájem i o starší generace tabletů iPad Mini. V následujících řádcích zjistíte, jaké procesory se používají u jednotlivých generací, včetně velikosti operační paměti.

  • iPad Mini 1. generace – Apple A5 a 512 MB RAM
  • iPad Mini 2. generace – Apple A7 a 1 GB RAM
  • iPad Mini 3. generace – Apple A7 a 1 GB RAM
  • iPad Mini 4. generace – Apple A8 a 2 GB RAM
  • iPad Mini 5. generace – Apple A12 Bionic a 3 GB RAM
  • iPad Mini 6. generace – Apple A15 Bionic a 4 GB RAM

Nejmodernější pátá a šestá generace tabletů iPad Mini si polepšily také v oblasti úložného prostoru. Došlo k nárůstu ze 128 GB na 256 GB. V případě šesté generace přibyla i mobilní data 5G oproti předchozím verzím se 4G.

Pokrok z Retina displej na Liquid Retina displej

iPad Mini

Když si vezmete tento výkonný tablet do ruky, první, co postřehnete bude jeho menší velikost. Hned poté se zahledíte na kvalitní displej. Retina displej o velikosti 7,9“ s LED podsvícením a technologií IPS byl dostupný od druhé do páté generace, kdy se šlo spolehnout na rozlišení 2 048 x 1 536 pixelů. Šestá generace přinesla Liquid Retina displej s úhlopříčkou 8,3“ a rozlišením 2 266 x 1 488 pixelů. Od čtvrté generace došlo také k navýšení podsvícení ze 400 nitů na 500 nitů. Kvalita displeje je 326 pixelů na palec.

iPad Mini vhodný i pro multimediální účely

Tablety iPad Mini ušly velký kus cesty i z pohledu fotografické výbavy. Lepší technologie pro pořizování snímků a videí přišla poprvé s nástupem iPad Mini čtvrté generace. Do té doby byl používán 5MPx fotoaparát se clonou f/2,4. Nahradil ho 8MPx fotoaparát se clonou f/2,4. Vše nakonec vygradovalo šestou generací tabletů iPad Mini, kde je použit 12Mpx fotoaparát se clonou f/1,8. Vylepšení pochopitelně nepřišlo pouze v rámci zadní fotoaparátu, ale také toho předního.

  • iPad Mini 1. až 4. generace – fotoaparát 1,2 Mpx se clonou f/2,2
  • iPad Mini 5. generace – fotoaparát 7 MPx se clonou f/2,2
  • iPad Mini 6. generace – fotoaparát 12 MPx se clonou f/2,4

Nejnovější tablet iPad Mini se stejně, jako jeho předchůdci pyšní dvěma reproduktory, v tomto případě orientovanými na šířku.

Výbava tabletů iPad Mini

iPad Mini obal

Tablet iPad Mini byl od první generace vybaven konektorem Lightning, teprve až v šesté generaci byl použit konektor USB-C. Ta samá verze tabletu iPad Mini obdržela místo tlačítka domů horní tlačítko se senzorem Touch ID. K vylepšení došlo také v rámci senzorů. V páté a šesté generaci přibyl k akcelerometru, gyroskopu a senzoru okolního osvětlení i barometr. V totožných verzích iPad Mini bylo dostupné rychlejší Bluetooth 5.0 a v neposlední řadě Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac u páté generace a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax u šesté generace. V novějších verzích nechybí ani podpora Apple Pay.

iPad, který má stále spoustu příznivců

I když iPad Mini do jisté míry připomíná dnešní velké mobilní telefony, přesto je oblíbený díky své komplexnosti a u nových generací také kvůli podpoře Apple Pencil. Ostatně už ani barevné podání není tak omezené, jako dříve. Vedle vesmírně šedé je to růžová, fialová a hvězdně bílá. Doufejme, že iPad Mini v nabídce společnosti Apple zůstane ještě spoustu dalších let a jeho vývoj půjde stejným směrem, jako doposud.

iPad Mini barvy
iPad Mini
iPad Mini obal