Workstation HP Z240 je pokračovatel úspěšné řady pracovních stanic společnosti Hewlett-Packard. Tento stolní počítač je ideální volbou do kancelářského i domácího prostředí, v němž jsou kladeny vyšší nároky na výkon. A to jak výpočetní, tak multimediální.

Přehled modelů HP Workstation aktuálně v prodeji.

Tento model si z designového hlediska na nic nehraje a pokračuje v jednoduchém stylu. Jeho doménou jsou spíše vnitřní útroby, které cílí především na onen zmiňovaný výkon a následnou rozšiřitelnost.

V jednoduchosti je krása

HP Z240

Tímto heslem se společnost Hewlett-Packard určitě inspirovala, když navrhovala model HP Z240, který má pouze jedinou variantu vyhotovení, jíž je Tower Workstation. V přední části počítače převládají hlavně plastové díly. Rozhodně neočekávejte nic extravagantního. Výrobce si je vědom toho, že tento typ pracovní stanice skončí vedle stolu, kde bude plnit svoji úlohu na výbornou.

Doménou přední části je oblast umístěná vpravo, kde se nachází nejenom praktická čtečka paměťových karet, ale hlavně dva porty USB 2.0 a dva porty USB 3.0, včetně konektoru pro mikrofon a sluchátka. To vám umožňuje rychlé připojení dalších externích zařízení, aniž byste se museli nahýbat dozadu k počítači. Nechybí zde ani tlačítko pro vypnutí.

Nad velkou žebrovanou plochou jsou k dispozici dvě pozice mechaniky, včetně jedné slim, kde se obvykle nachází DVD.

Celkové rozměry HP Z240 jsou 442x399x170 mm, takže jde opravdu o pořádný počítač.

Důležitá a nepostradatelná konektivita

Při používání pracovní stanice tohoto typu vás pochopitelně nebudou zajímat pouze konektory v přední části počítače, ale také ty umístěné vzadu. Díky nim budete mít k počítači připojeny další doplňky a nikde se vám nebudou plést žádné kabely.

Ve vrchní části se nachází napájecí konektor. Směrem dolů jsou to PS2 konektory pro myš a klávesnici. Dále jsou to dva porty USB 2.0, LAN, DisplayPort, DVI, čtyři porty USB 3.0 a nakonec audio konektory.

Spolehnout se můžete také na integrované konektory USB, ale především na volné sloty, kam lze vložit karty odlišného charakteru a rozšířit tak možnosti použití pracovní stanice HP Z240. Uvnitř počítače najdete vždy po jednom slotu PCIe Gen3 x16 slot, PCIe Gen3 x4 slot /x16, PCIe Gen3 x4 slot/x4, PCIe Gen3 x1 slot, PCI slot 32-bit (optional) a M.2 slot (PCIe Gen3 x4).

Při rozšiřování počítače HP Z240 můžete jako u jiných modelů využít snadno odnímatelný levý bok šasi, kde se nachází ovládací prvek.

Výkon pracovní stanice HP Z240

HP Z240 z boku

Tím nejdůležitějším kritériem při výběru tohoto typu stolního počítače bude pochopitelně výkon. Základem všeho je procesor. Tyto stroje se osazovaly procesory od Intel Core i3, přes Intel Core i5 až po Intel Core i7 a Intel Xeon řady E3. Vše s čipovou sadou Intel C236 Chipset. Většina těchto variant je spojena s integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 510 až Intel HD Graphics 630.

Je však pochopitelné, že pokud od HP Z240 očekáváte i patřičné zpracování multimediálního a podobného obsahu, volba musí padnout na některou z dodávaných externích grafických karet. Pro 2D grafiku byly doporučovány modely NVIDIA® NVS™ 510 o kapacitě až 2 GB. Jestliže patříte k náročnějším zákazníkům a chcete se zaměřovat především na 3D, výběr bude nabývat zcela odlišných podob - NVIDIA® Quadro® K620m, NVIDIA® Quadro® K1200, NVIDIA® Quadro® P2000 s kapacitou 5 GB, NVIDIA® Quadro® M5000 a NVIDIA® Quadro® P4000 s kapacitou až 8 GB.

Výkon pracovní stanice je podpořen i operační pamětí. K dispozici jsou čtyři sloty, do kterých lze vsadit moduly DDR4 pracující na frekvenci 2 133 MHz. HP Z240 podporuje maximální kapacitu operační paměti o velikosti až 64 GB.

Když k tomu všemu zvolíte odpovídající volbu pevného disku, třeba i ve více kusech, není pravděpodobně co řešit.

Multifunkční počítač

S přihlédnutím k výše uvedeným řádkům lze konstatovat, že pracovní stanice HP Z240 je opravdu adekvátním nástupcem svých předchůdců a dokáže uspokojit potřeby i těch náročnějších zákazníků. Ať už to bude v domácí nebo komerční sféře.

Přehled modelů HP Workstation aktuálně v prodeji.


HP Z240
HP Z240 z boku