Lenovo ThinkPad T480 je notebook určený pro studenty, domácí použití i business třídu. Univerzální model nabízející výkon a precizní zpracování vlastní řadě ThinkPad.

Přehled modelů Lenovo ThinkPad T480 aktuálně v prodeji.

Notebooku Lenovo ThinkPad T480 se po jeho uvedení na trh dostalo velké oblibě, která přetrvává dodnes. Jde především o kvalitní zpracování v kombinaci s výpočetním výkonem. Obojí je pro notebook tohoto typu velice důležité. Možná právě díky tomu tento model poslouží různým typům zákazníků.

Vnější obal Lenovo ThinkPad T480

Lenovo ThinkPad T480

Výrobce vsadil u Lenovo ThinkPad T480 na klasiku v podání tvrdého plastu ve spodní části a na pogumovaný povrch. Výsledkem je absence jakéhokoliv kroucení a povrzávání. Zároveň se notebook pohodlně drží v ruce. Pravdou je, že pogumované šasi je trochu náchylnější na otisky prstů. Ty lze ale poměrně snadno a rychle očistit. Na druhou stranu budete mít jistotu, že při přenášení rozhodně nevyklouzne z ruky.

Tenké víko displeje působí elegantním dojmem. S přihlédnutím k jeho malé tloušťce je třeba počítat s nepatrným prohnutím při otevírání. Celkovou pevnost tohoto pohybu však podporují dva silné panty. Černé šasi je z pohledu barevnosti velice univerzální, takže si neuděláte ostudu ani na pracovní schůzce nebo školním semináři. Displej lze mimochodem vyklopit až o 180 stupňů, což může mnohým uživatelům přijít také vhod.

Velikost modelu Lenovo ThinkPad T480 je 336,6 x 232,5 x 19,95 mm, což je pro 14“ notebook naprosto běžné. Hmotnost se pohybuje od 1,58 kg do 1,87 kg podle toho, jak výkonnou baterii zvolíte.

Design kombinovaný s přínosnými funkcemi

Není to pochopitelně jenom krásný vzhled, kterým se notebook pyšní. Využívat lze i ostatních přínosných funkcí promítajících se například do bezpečného využívání této výpočetní techniky. Typickým příkladem je autentizace Fast Identity Online známá pod zkratkou FIDO. Je součástí celé této generace notebooků. Z hlediska zabezpečení přijde vhod čtečka otisků prstů s dotykovým senzorem Match-on-Chip. Co se týče bezpečnosti, je třeba zmínit ještě zámek Kensington, modul TPM 2.0, funkci Computrace v nastavení BIOS a pochopitelně i přihlašování za pomoci Windows Hello.

Pokud chcete mít soukromí, je vynikající verze s webovou kamerou a ThinkShutterem, což je kryt pro její uzavření. Z hlediska multimédií oceníte dva mikrofony a Dolby Audio Premium.

Mobilita bez omezování

Díky přijatelné velikosti čtrnáctipalcového notebooku není třeba moc zvažovat, zda bude praktický při přenášení. Omezovat se na cestách, ve škole nebo na pracovních mítincích nebudete ani z pohledu konektorové výbavy. Připojit můžete dostatečné množství periferií, která jsou zapotřebí pro práci. A teď nemáme na mysli jenom myš.

Konektory a porty se s přihlédnutím k fyzickému provedení notebooku nachází po stranách. Tam je máte dobře na očích a jsou snadno přístupné. Vpravo se kromě větracího otvoru nachází také USB-C, dokovací port (Thunderbolt 3) a čtečka paměťových karet Smart Card. Na opačné straně toho najdete ještě více. Je to kombinovaný audio konektor pro mikrofon a sluchátka, dva porty USB 3.0, HDMI, LAN a klasická čtečka paměťových karet.

Z hlediska bezdrátových technologií jsou využity Bluetooth a Wi-Fi.

Displej a věci spojené s ním samotným

Lenovo ThinkPad T480 otevřený

Společnost vyrobila model Lenovo ThinkPad T480 hned v několika variantách provedení. Ve všech případech se jedná o displej o velikosti 14“, což je pro pohodlnou práci na cestách nebo v kanceláři naprosto ideální. Když se rozhodnete pro bezdotykovou verzi, nabízí se FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů s technologií IPS. Jde asi o nejpopulárnější vyhotovení. Ti náročnější mohou sáhnout po WQHD rozlišení. Dotykový displej byl vyroben s HD rozlišením a TN technologií nebo s FHD rozlišením a IPS technologií. Zobrazovací vlastnosti displeje lze po všech stránkách hodnotit dobře. Tento prvek patří jistě k těm lepším součástem notebooku.

V horním rámečku displeje nechybí ani webová kamera. Standardně je použita 720p HD kamera s ThinkShutter. Za příplatek byla dodávána také infračervená kamera. Vzhledem k tomu, k jakým účelům je notebook Lenovo ThinkPad T480 primárně využíván, je naprostým standardem integrovaná grafická karta Intel HD 620. Volitelně lze narazit na modely s lepší grafickou kartou NVIDIA GeForce MX150 s 2 GB paměti.

Pohodlí při každodenní práci

Lenovo ThinkPad T480 je vybaven klávesnicí vlastní této modelové řadě. Jde o klávesnici ve stylu chiclet, která je dostatečně tichá, až na klávesy Enter a mezerník. Ty jsou o něco hlasitější. Rozmístění kláves je standardní. Jen je potřeba si zvyknout na menší číselné klávesy v horní řadě, jimž jsou skrze klávesu Fn přiřazovány další funkce. Při pořizování tohoto modelu si pohlídejte, zda konkrétní notebook obsahuje i podsvícení kláves, protože svého času vznikly verze bez něj.

Touchpad nabízí velkorysou plochu 10 x 7 cm, takže pohyb myší je velice snadný, včetně používání multidotykových gest. Dvě tlačítka touchpadu jsou integrována v jeho spodní části. Přímo nad ním jsou tlačítka pro trackpoint, který je umístěn uprostřed klávesnice. Zapínací tlačítko je situováno v pravém horním rohu.

Klávesnici jako celek lze hodnotit kladně, díky čemuž je Lenovo ThinkPad T480 ideální volbou i pro nadšené pisálky. Jak už jsme zmínili v úvodu, je třeba počítat s trochu větší náchylností na ulpívání otisků prstů kolem klávesnice a na touchpadu. Lze je ale snadno očistit.

Výkon notebooku Lenovo ThinkPad T480

Lenovo ThinkPad T480 zezadu

To nejpodstatnější se pochopitelně ukrývá uvnitř kvalitního šasi. Je to dostatečný výkon zajišťující pohodlnou a rychlou práci bez zdržování. Vybírat lze z procesorů Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. V nabídce je sedmá i osmá generace procesorů, z nichž ty nejlepší mají 8 MB cache a využívají technologii vPro.

Součástí notebooku jsou operační paměti typu DDR4, jejichž maximální kapacita je 32 GB. Jsou odlišné pouze v rychlosti, a to na základě konkrétní řady procesorů. Procesory sedmé generace podporují paměti s frekvencí 2 133 MHz a novější osmá generace paměti s frekvencí 2 400 MHz. Z výše popisované výkonu je zřejmé, že Lenovo ThinkPad T480 má široké uplatnění napříč nejrůznějšími obory.

Silný protivník pro konkurenci

Notebook Lenovo ThinkPad T480 je i přes pár zmiňovaných drobností silným konkurentem pro ostatní výrobce podobných modelových řad. Na rozdíl od jiných totiž překvapuje určitými výdobytky navíc, ať už je to onen snímač otisků prstů, zakrytí webové kamery nebo další.

Přehled modelů Lenovo ThinkPad T480 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad T480
Lenovo ThinkPad T480 otevřený
Lenovo ThinkPad T480 zezadu