Další kousek z nekonečné a populární modelové řady ThinkPad T, který sebou malé inovace, ale zachovává vynikající konstrukční a funkční vlastnosti předchozích modelů. T61 je bleskový pracovní nástroj pro náročné uživatele, kteří vyžadují perfektní pracovní pomůcku.

Přehled modelů Lenovo ThinkPad T61 aktuálně v prodeji.

Jednovaječné dvojče předchozích modelů?

Lenovo ThinkPad T61 otevřený zpředu

Pokud porovnáme Lenovo ThinkPad T61 s jeho nejbližším předchůdcem T60, optický rozdíl bude naprosto nepatrný. Drobné odlišnosti si lze možná povšimnout až při důkladném měření, které napoví, že se notebook o několik milimetrů nafoukl a zapracoval na svém tužším podvozku.

Co se týče výrobních materiálů, vše zůstává při starém pouze s jednou nepatrnou odlišností. Základem celé konstrukce je tvrdý jemně černý plast, který je doplněn o sloučeniny hořčíku, jež přispívají k pevnosti a následné odolnosti. Změny dostál pouze zadní a zároveň vnější kryt displeje, který je o tuto sloučeninu ochozen, kvůli lepšímu průniku radiových vln. Oproti dalším modelům řady T lze zaznamenat i větší rozměr jedné z kovových úchytek displeje, která je širší a působí mnohem odolnějším dojmem.

Stejná kostra aneb jak to bylo dál...

Lenovo Thinkpad T61 s pohledem na klávesnici

Vnitřní část Lenova ThinkPad T61 je opět totožného charakteru a vzhledu jako předchozí model. Nechybí precizně rozložená a bohatá klávesnice, kterou obklopují dva postranní reproduktory. Tlačítka se honosí špičkovým zdvihem a naprosto tichou reakcí na dotek prstu. Možná i díky těmto vlastnostem je považován tento typ klávesnic za jeden z nejlepších na trhu. Tvorba, psaní a následná práce je poté nevídaným potěšením. Multifunkční tlačítka, trackpoint nebo touchpad jsou v této řadě business notebooků již naprostým standardem.

Použití odolnějšího vnějšího materiálu na displeji je však trochu potlačeno jeho samotným zobrazením. Model ThinkPad T61 již bohužel neobsahuje špičkovou technologickou vlastnost FlexView, tudíž se výsledný obraz podepíše především na horších zobrazovacích úhlech a menším jasu. Úroveň displeje se tak dostává na hodnotu běžných pracovních notebooků ostatních značek.

Lenovo ThinkPad T61 - pohled zprava na porty

Z pohledu portů a vhodných vstupů či výstupů jsou využity především boční strany a čelní část notebooku. Jednoduchým tlačítkem lze zapínat a vypínat WiFi, využívat VGA konektor, modem, síťovou kartu, USB porty a samozřejmě i zvukové prvky. Výrazného zlepšení dolní části modelu T61 se dostalo hlavně větráku. Ten je v tomto ohledu velice tichý a jeho chod je prakticky nepostřehnutelný, přesto dochází k dostatečnému a správnému chlazení. V zadní části notebooku zbyl nakonec prostor pro umístění baterie - buď souběžné šesti článkové nebo vystouplé devíti článkové, která je díky své výdrži vhodnější na delší cesty.

Srovnání s konkurencí

Ať už zde padla zmínka o zhoršení zobrazovacích vlastností u displeje bez technologie FlexView, nic se nemění na tom, že i Lenovo ThinkPad T61 zapadne do kategorie pracovních notebooků, na které jsou kladeny ty největší pevnostní a praktické nároky. Dle zvoleného modelu a jeho technického vybavení lze očekávat i velice rychlé a svižné odezvy od náročných aplikací a složitějších pracovních úkonů.

Jen stěží naleznete v současném přehlceném trhu lepší business notebook s poměrem 4:3 v matné verzi displeje - širokoúhlé varianty jsou samozřejmě také možné. Ošlehaný ThinPad T61 se stává silnou konkurencí nových přístrojů, které již opomíjejí a neaplikují základní a důležité přednosti pro náročné a zcestovalé uživatele.

Přehled modelů Lenovo ThinkPad T61 aktuálně v prodeji.