Monitor je nedílnou součástí každého pracovního stolu, hráčského koutku, ale i domácích prostor. Počítač bez monitoru zkrátka nemůže plnit stoprocentní roli. Kromě klasiky se však nabízí také prohnuté monitory.
Stolní počítač bez monitoru ve své podstatě nemůže plnohodnotně fungovat. Jde o zobrazovací plochu, o níž lze rozšířit i notebook, který disponuje menší obrazovkou. Dlouhá léta jsme zvyklí na rovné monitory. Ty nás víceméně doprovází na každém kroku. V poslední době se však do popředí zájmu uživatelů výpočetní techniky dostávají také prohnuté, potažmo zakřivené monitory.
Nabízí se tedy otázka, jaký je rozdíl mezi rovným a prohnutým monitorem? Ano, z pohledu fyzického je to tvar monitoru, ale jak je to s ostatními technickými parametry? Má takový zakřivený monitor nějaký přínos z uživatelského pohledu? Na to a mnohé další naleznete odpovědi v následujících řádcích.
Zakřivený monitor je z hlediska ceny nákladnější záležitostí, takže se určitě vyplatí znát jeho přednosti, abyste mohli zvážit, zda tento typ zobrazovací techniky opravdu potřebujete. Na úvod je vhodné zmínit, že oproti rovnému monitoru má ten prohnutý trochu odlišný poměr stran a tím pádem i celkovou velikost. Je to 16:9 vůči 21:9. A jaké klady se s ním pojí?
Ano, díky tomu, že prohnutý monitor je skutečně prohnutý, nevzniká žádný rozmazaný obraz po stranách, jako u rovného monitoru. Zkreslení je zde zcela minimální, což se samozřejmě přenáší do výsledné kvality obrazu. Každý asi správně tuší, že právě zakřivení monitoru do značné míry kopíruje naše zorné pole. V ten moment si nemusíte moc namáhat svůj zrak a dokážete svým pohledem pojmout podstatně větší plochu. Větší rozměry souvisí i s větší pracovní plochou a zakřivení k tomu ještě více přispívá. Místo dvou rovných monitorů si můžete pořídit jeden větší zakřivený.
S úrovní zakřivení souvisí jeden důležitý číselný údaj, který je obvykle prezentován v názvu monitoru, popřípadě v technických parametrech. Jsou to hodnoty 1000R, 1500R, 1800R apod., přičemž platí, že toto číslo udává poloměr kružnice v milimetrech. Čím menší číslo, tím větší zakřivení.
Prohnutý monitor je pochopitelně zárukou většího soukromí, o čemž vypovídá už samotný tvar. Přísedící osoba vedle na něj uvidí hůře než na ten rovný. Co se týče designu, vypíchnout lze určitě nadčasový a moderní vzhled prohnutého monitoru.
Výše uvedeným seznamem kladů však nekončíme. Prohnuté monitory mají i několik ostatních výhod, které vás možná přesvědčí o jejich koupi. Vedle již prezentované menší zátěži pro oči díky zakřivení je to také lepší prostorový zážitek. Ať už na takovém monitoru hrajete hry nebo sledujete filmy, budete v maximální možné míře vtaženi do děje. Je to zapříčiněno tím, že vás obklopuje zakřivená obrazovka. Budete například daleko více vnímat hloubku obrazu. Prohnuté monitory obecně cílí na vyvolání 3D efektu, čehož lze u her a filmů skutečně docílit.
Kopírování přirozeného vidění souvisí i se sníženými odlesky. Na zakřiveném monitoru se určitě neuvidíte jako v zrcadle, jak tomu bývá na rovných monitorem se sluníčkem v zádech. To znamená další benefit ve prospěch prohnutého monitoru. Pokud jde o použitou technologii panelu, nejčastěji se setkáte s IPS displeji, popřípadě VA technologií.
I když to může vypadat, že prohnuté monitory mají ve všech směrech navrch, není tomu tak. Rovné monitory mají pochopitelně také své klady, díky nimž osloví možná právě vás. V první řadě to bude nižší pořizovací cena a širší produktová nabídka. Zakřivené monitory nejsou na trhu přece jenom dlouho, aby dokázaly nabídnout tak velké množství modelů, jako je tomu u klasických monitorů.
Již zmiňovaný poměr stran 16:9 je vlastně předpokladem toho, že oproti prohnutým monitorům nabízí ty rovné menší velikost. A přesně tento fyzický parametr může uživatelům vyhovovat. Monitor totiž zabere méně místa. Zároveň bude podstatně snazší najít pro něj vhodné místo na pracovním stole. Když už jsme u těch technických parametrů, obvykle oproti zakřiveným monitorům disponují menší hmotností, což opět ovlivňuje snazší manipulaci.
Pokud s prohnutým monitorem souvisí možnost zhoršeného sledování obrazu ze strany, u rovného monitoru je tomu samozřejmě naopak. Zde se tato možnost nabízí, a to někomu může přijít vhod. Ať už při vlastní práci nebo při prezentaci věcí přísedícím osobám. To je další z kladů rovných monitorů.
Jestliže přes tohle všechno stále nejste spokojeni se zvukovým projevem svého notebooku, je čas přesunout se k druhé volbě. A tou je hardwarové zvukové zlepšení zvuku v podobě externích reproduktorů. Ty interní v notebooku mají obvykle omezenou kvalitu, pouze snad v modelech určených pro hráče najdete něco lepšího. Náročnější uživatelé tak musí sáhnout po reproduktorech přídavných, u nichž v podstatě nejste téměř ničím limitováni.
Otázka, na kterou pochopitelně neexistuje jednoznačná odpověď. Každý totiž porovnává monitor na základě odlišných kritérií a vyžaduje od něj něco trochu jiného. Ani v případě kvality obrazu nelze říci, co je lepší. Také zde platí, že záleží na konkrétním modelu monitoru a použité technologii. V každém případě lze konstatovat, že prohnuté monitory jsou ideální volbou především pro hráče počítačových her, uživatele pracující s grafikou a milovníky multimédií, ať už jde o fotografie nebo videa.
Při výsledném výběru bude hodně záležet na tom, jestli si budete pořizovat jeden nebo dva monitory, respektive zda to budou dva rovné monitory nebo jeden prohnutý, potažmo zakřivený. Finální volba bude vždy individuální záležitostí, vycházet však můžete z výše uvedených výhod obou typů monitorů.