Při pořizování výpočetní techniky obvykle volíte i verzi operačního systému Microsoft Windows. Znáte ty největší rozdíly mezi verzemi Home a Professional?

Windows 10 je nabízen ve dvou hlavnch verzích. Je to Windows 10 Home a Windows 10 Professional. Pokud řešíte, jaký z nich zvolit, přinášíme k tomu rozbor nejdůležitějších rozdílů.

Název mnohé prozrazuje

Windows 10 Home

Už když se zamyslíte nad názvy jednotlivých verzí, začne být zřejmé, kam se jaký operační systém hodí. Slovo „Home“ znamená domov. Operační systém Microsoft Windows 10 Home nachází primární užití hlavně v domácnostech. Pojem „Professional“ odkazuje do firemního segmentu.

U tohoto strohého rozdělení v nezůstaneme. Konkrétně si vysvětlíme, v čem tkví rozdíl mezi verzemi Home a Professional.

Základní rozdíly operačních systémů

Společné prvky

Oba systémy mají společné to, že nabízí živé dlaždice v nabídce Start, umožňují režim tablet, dokáží šifrovat zařízení a mají prohlížeč Microsoft Edge. Nechybí ani důvěryhodné spouštění počítače, ověření bezpečnosti zařízení, Cortana a Windows Hello.

Na obou verzích nepřijdete o zrcadlení obrazovky z mobilu na monitor, využití poznámek a kresby Windows Ink, bránu firewall a ochranu sítě, ochranu na internetu, rodičovskou kontrolu a antivirovou ochranu Windows Defender.

Rozdíly

Windows 10 Professional však už v tomto základním srovnání přináší řadu funkcí navíc. Je to například šifrování disku BitLocker, možnost připojení k doméně, možnost přihlášení se k počítači přes vzdálenou plochu, skupinová politika Group Police a klient Hyper-V.

Windows 10 Professional - funkce pro firemní prostředí

Windwows 10 Professional

Společná funkcionalita je snad pouze správa mobilních zařízení. Všemi ostatními níže uvedenými vymoženostmi se pyšní primárně Windows 10 Professional.

Je to například

  • přiřazený přístup,
  • dynamické zabezpečení,
  • sdílená konfigurace počítače a
  • možnost testování.
  • Nechybí ani Windows Store pro firmy a aktualizace pro Windows firmy. Pro profesionální verzi hovoří také možnost vzdálené plochy, tedy ovládání počítače na dálku a podnikový režim prohlížeče Internet Explorer označovaný EMIE. Vhod může přijít doména služby Azure Active Directory.

    Windows 10 Home vs Windows 10 Professional

    Při rozmýšlení nad volbou operačního systému Microsoft Windows 10 Home vs. Microsoft 10 Windows Professional vycházejte z výše uvedených informací. Sami se rozhodněte, v jakém prostředí budete výpočetní techniku s tímto systémem používat a hlavně, jakou funkcionalitu potřebujete.