Naši zákazníci se často ptají jaký zvolit disk do svého počítače. Níže přikládáme laické vysvětlení principu práce jednotlivých disků a jejich výhody a nevýhody. Každý snadno může posoudit, který disk je vhodný.


HDD disky

Pevný disk (zkratka HDD, anglicky Hard Disk Drive) je zařízení, které se používá v počítačích a ve spotřební elektronice k dočasnému nebo trvalému uchovávání většího množství dat. Pevné disky obsahují, záznamové plotny, čtecí hlavičky. Primitivně by se dali přirovnat k principu gramofonu, kdy "přenoska" čte hudbu z gramofonové desky. Rychlost disků HDD se odvíjí od rychlosti otáčení ploten. Čím vyšší otáčky, tím vyšší přenosová rychlost disku. Běžně se v PC setkáváme s rychlostmi 5 400, 7 200 a 10 000 ot./min. Protože pevné disky obsahují pohyblivé mechanické součásti, jsou náchylnější k poruchám než jiné součásti počítače. Zvláště s běžícími disky je třeba zacházet velmi opatrně. Při mechanickém rázu (impulsu síly) se může čtecí hlava dotknout povrchu plotny, jejíž záznamová vrstva je velice citlivá na mechanické poškození a proto se poškozená oblast stane nečitelnou a data či celý disk jsou zničena. Částečnou ochranou proti nárazu hlaviček do povrchu disku je tzv. parkování čtecích hlav. Zejména 2,5" disky umějí zjistit, jestli nedošlo k rychlému pohybu (přes pohybové čidlo) a tak se snaží rychle posunout čtecí hlavy do parkovací polohy. Další aspektem mechanické podstaty HDD je jeho omezená rychlost. Díky tomu se v době dnešních moderních počítačů stal nejpomalejším prvkem PC.

Výhody/nevýhody:
+ nízká cena
-  pomalé čtení i zápis
-  zranitelnost a spolehlivost

Doporučujeme pro kancelářské aplikace a pro nenáročné uživatele.

SSD disky

Solid-state drive (zkratka SSD) je typ datového media pro osobní počítače - tzv. pevný disk, který na rozdíl od magnetických pevných disků neobsahuje pohyblivé mechanické části a má mnohem nižší spotřebu elektrické energie.
SSD snadno dosahují vyšších rychlostí při čtení, než nabízejí pevné disky, je to díky jejich konstrukci, kdy obsahují flash paměťové čipy - stejné jako se využívají v SD kartách, nebo USB klíčích. V minulosti měli SSD disky pověst nespolehlivých, nebo s omezenou životností zápisu. První generace mohli mít problém se zápisem na jedno místo a tím výrazné snížení životnosti. Je však potřeba brát v úvahu, že se jednalo o extrémní využití disku na který se neustále zapisovalo, což v praxi nebývá. Dnešní SSD zapisují sekvenčně na různé části disku, tak aby se disk opotřebovával rovnoměrně, tím je tento teoretický problém eliminován. Dalším zmiňovanou nevýhodou bylo, že data na SSD discích jsou šifrovaná a proto při poruše řadiče disku, je již velmi malá pravděpodobnost na záchranu dat. Nicméně tyto dětské nemoci jsou dnes již vyřešené a s SSD disků se stala nejlepší volba. Jejich největší nevýhodou může být výrazně vyšší cena v přepočtu vůči kapacitě.

Výhody/nevýhody:
+ rychlost čtení a zápisu
+ mechanická odolnost a spolehlivost
-  cena

Doporučujeme pro náročné aplikace pro střih videa, modelování CAD konstrukcí a pro náročné uživatele, kteří na počítači pracují každý den.

 SSHD Hybridní disky

Protože SSD jsou poměrně drahé a mechanické zase pomalé. Logická je proto myšlenka, zda by nemohl být nějaký disk, který by zkombinoval oba předchozí disky. Většina uživatelů to řeší tím, že si na operační systém pořídí rychlý SSD disk, a pro data, ke kterým přistupuje ne tak často, disk mechanický. Tato možnost se doporučuje u počítačů  typu TOWER, protože je lze osadit více disky. U notebooků, kde je většinou jen jedna pozice na disk to lze řešit buď výměnou mechaniky za rámeček pro druhý disk. Nebo se rozhodnout pro instalaci SSHD disku, který má rychlou flash paměť a zároveň klasické plotny. Na flash paměť sice nelze instalovat OS, u SSHD disků bývá obvykle jen 8 GB prostoru. Ale uvnitř disku jsou inteligentní obvody, které se po určité době naučí, která data často používáte a tyto pak spouští z prostoru rychlé SSD části. Například soubory využívané pro spuštění OS, office apod. Tento disk se nazývá SSHD, neboli hybridní disk. SSHD se však nikdy svou rychlostí a odolností SSD disku nemůže vyrovnat. Bývá to kompromisní řešení pro počítače, kde se uživateli nevyplatí investovat do velkého SSD disku a nemá více pozic pro další disk.

Výhody/nevýhody:
+ dobrá cena
+ zrychlení načítání často používaných souborů
-  pomalé čtení dat, která jsou uložena mimo SSD část
-  zranitelnost a spolehlivost je na úrovni klasických HDD

Doporučujeme pro uživatele s omezeným rozpočtem, tam kde není možné osadit více disků, nebo SSD s větší kapacitou.

Další podrobné informace o discích dohledáte na:
https://cs.wikipedia.org/wiki/SSD
https://cs.wikipedia.org/wiki/HDD