Pokud vybíráte notebook do firemního prostředí, s největší pravděpodobností se setkáte se dvěma osvědčenými modely. Jsou to Dell Latitude a Dell Precision. Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Notebooky Dell se dlouhodobě řadí do segmentu kvalitní výpočetní techniky. Každému je jistě známo, že existuje přemíra modelů těchto přenosných počítačů. Jestliže se však bavíme o business segmentu, výběr se celkem zúží. Spadnou do něj notebooky Dell Latitude a Dell Precision. Málokdo ale tuší, jaké jsou mezi oběma modelovými řadami rozdíly.

Dell Latitude levá

Každý z těchto modelů totiž cílí na trochu jiného zákazníka, disponuje konkrétními vlastnostmi a přináší odpovídající zpracování. Nežli se tedy pustíte do nákupu notebooku, měli byste poznat hlavní rozdíly mezi výrobky Dell Latitude a Dell Precision.

Modelová řada Dell Latitude

Nejprve se pojďme zaměřit na notebooky Dell Latitude. Tyto přenosné počítače vznikly primárně pro korporátní podniky. Produkty vytvořené pro každodenní používání, ať už ve firmách, školách, státní správě a v podobných oblastech. Z pohledu užívání je nutné vypíchnout kancelářskou práci. Přesně k těmto účelům slouží Dell Latitude.

Spolehlivý notebook s reprezentativním vzhledem, se kterým se neztratíte doma, v kanceláři ani na cestách. Dell Latitude byl primárně stvořen pro běžnou kancelářskou práci, výjimkou ovšem nejsou i náročnější úlohy. To však platí spíše u hardwarově výkonnějších kousků této modelové řady. Kromě spolehlivosti nabízí několik jasných charakteristických vlastností.

  • Obvyklá velikost modelů od 12" do 15,6"
  • Spíše kompaktnější rozměry spojené s nižší hmotností
  • Menší pořizovací cena oproti Dell Precision
Dell Latitude pravá

Dell Latitude přes výše uvedené parametry předkládá kvalitní materiálové zpracování. Na rozdíl od levnějších řad společnosti Dell, zde se můžete spolehnout na použití broušeného hliníku a tím pádem i odpovídající povrchovou odolnost. Notebooky této řady jsou na omak kvalitní a pojí se s nimi pevnost. V rámci již zmiňovaných rozměrů lze vypíchnout pravděpodobně lepší přenositelnost oproti konkurenční řadě.

Modely Dell Latitude jsou od svého uvedení na trh, což bylo v roce 1994 označovány písmenným a číselným kódem. Na trh se tak dostaly řady, jakými jsou E, D, C a X. Pravdou však zůstává, že u novodobějších modelů se od tohoto značení ustoupilo a zbyla pouze čtyřmístná číselná označení, kde jednotlivé číslice prozrazují mnohé.

Modelová řada Dell Precision

Notebooky Dell Precision jsou oproti modelové řadě Dell Latitude určeny pro trochu náročnější klientelu. To se odráží víceméně ve všech výše popisovaných oblastech. Dell Precision je model zaměřený primárně na náročné výpočetní operace a grafické práce. Díky tomu nabízí výkonnější hardware, včetně dedikované grafiky a mnohdy i vyššího rozlišení displeje. Notebooky jsou zároveň spojovány s propracovanějším a efektivnějším systémem chlazení. Do jisté míry jde o profesionální mobilní pracovní stanice s těmito parametry.

  • Velikost od 15,6" do 17,3"
  • Robustnější tělo zhotovené z hliníku a hořčíkových slitin
  • Vyšší hmotnost
Dell Precision

Dell Precision má pochopitelně větší rozměry a oproti Dell Latitude nabízí i vyšší odolnost celkového hardwaru. Výjimkou není ani možnost rozšíření vnitřních komponent. Připravit se musíte především na větší tloušťku, díky čemu působí notebooky pevněji, ale zároveň robustněji. S přihlédnutím k velikosti Dell Precision jsou tyto notebooky vhodnější spíše pro použití v kanceláři než pro každodenní nošení na pracovní schůzky. V tomto ohledu vede spíše Dell Latitude.

Dell Latitude vs. Dell Precision

Ať už se rozhodnete pro Dell Latitude nebo Dell Precision, vždy se můžete spolehnout na to, že v případě společnosti Dell a jejích modelových řad jde o technologický vrchol. Použití pokročilých bezpečnostních technologií, bohaté konektorové výbavy a spojení s dokovacími stanicemi Dell. Záleží pouze na vás samotných, k jakým účelům budete notebook využívat. Na jedné straně je to kompaktnost a lepší přenositelnost Dell Latitude, na té druhé výkon a robustnost Dell Precision. Obě modelové řady se pak mezi sebou v mnoha směrech prolínají.