Notebooky společnosti Hewlett-Packard patří k dlouhodobě prověřené výpočetní technice. Pokud máte zálusk na modely spadající do business segmentu, nabízí se HP EliteBook a HP ProBook.

Každý výrobce výpočetní techniky má svou kategorii zaměřenou na firemní notebooky. Mobilní zařízení splňující větší nároky oproti běžným domácím notebookům. Pokud jde o společnost HP, ta se pyšní hned dvěma modelovými řadami, o nichž jako firemní zákazníci budete uvažovat. Je to HP EliteBook a HP ProBook. I kdybyste o nich vůbec nic nevěděli, už samotné pojmenování tak trochu prozrazuje, na čem jste.

HP EliteBook

Pomyslným vrcholem business třídy a prémiovým zařízením je pochopitelně HP EliteBook. Model HP ProBook je o nepatrnou třídu níže. Oba se však v mnohém prolínají a každý je primárně určen pro trochu odlišného zákazníka.

Z pohledu shodných vlastností lze potvrdit, že HP EliteBook i HP ProBook cílí na podnikatelskou třídu, čemuž odpovídají jednotlivé vlastnosti od vzhledu, materiálového zpracování, až po zabezpečení. Ve firmách jde o nejvyhledávanější modely, které se vyrábí v rozdílných výkonnostních konfiguracích, ale také velikostech. Nejčastěji to bývá od 13,3" do 15,6", takže notebooky vhodné nejenom do kanceláře, ale i na cesty, prezentace a pracovní schůzky. U obou řad lze zmínit dostupnost modelů s výklopnými displeji o 360 stupňů, tedy konvertibilní notebooky.

Modelová řada notebooků HP EliteBook

A pojďme začít hned tím nejlepším, tedy premiantem modelových řad společnosti Hewlett-Packard. Jsou to notebooky HP EliteBook právoplatně označované, jako prémiové. Toto zásadní slůvko se promítá v podstatě do všech vlastností těchto produktů. Těšit se můžete na robustní šasi podléhající vojenské kvalitě. Nejčastější jsou stříbrné modely, což mimochodem koresponduje i s řadou HP ProBook.

V případě HP EliteBook můžete počítat s výkonnými procesory vyšších řad, větším množstvím operační paměti a náležitou diskovou kapacitou. Výjimkou nejsou ani dedikované grafické karty. S touto modelovou řadou se obecně pojí delší životnost díky větší odolnosti, ale také použití rozsáhlejšího množství bezpečnostních funkcí a prvků. Rozpoznávání obličeje, čtečka otisku prstů a podobné patří do běžného standardu HP EliteBook.

HP EliteBook zezadu

Volba těchto notebooků je tedy více než zřejmá. Sáhnou po nich profesionálové z daných oborů, kteří se potřebují spolehnout na vysokou kvalitu a výkon, ať už ten výpočetní nebo grafický. HP EliteBook se tak primárně hodí do nadnárodních korporací a velkých společností, kde jsou ochotni platit za kvalitu výpočetní techniky.

Modelová řada notebooků HP ProBook

HP ProBook je také profesionální výpočetní technikou, jen s řadou určitých kompromisů. Ani zde nepřijdete o prémiové zpracování nebo dostatečný výkon. Vždy to bude ale o něco méně, než nabízí modelová řada HP EliteBook. Notebooky tohoto označení lze považovat za modely spadající do střední třídy.

Ve prospěch této výpočetní techniky hovoří například nižší hmotnost a tím pádem snazší přenositelnost, což je způsobeno i použitím materiálů. Oproti EliteBook vítězí ProBook svou přijatelnější cenou, takže se hodí do menších firem a stane se ideálním pracovním nástrojem pro podnikatele. V rámci firemního segmentu tvoří skvělý poměr mezi cenou a kvalitou.

HP ProBook

Modelová řada HP ProBook vyniká svou rozmanitostí, protože na trh proniká velká spousta konfigurací a variant, díky čemuž si na své přijde dozajista každý. Pro společnosti s omezenými finančními zdroji jde o nejlepší možnou volbu.

HP EliteBook vs. HP ProBook

To nejzásadnější bylo již řečeno. V obou dvou případech jde o ryze profesionální mobilní výpočetní techniku. Pokud upřednostňujete výkon, prémiové zpracování a máte dostatečný finanční rozpočet, HP EliteBook je jasnou volbou. Pakliže vám nevadí určité kompromisy, a přesto chcete zachovat odpovídající kvalitu firemního notebooku, jasným vítězem se stane HP ProBook.