Když potřebujete u svého stolního počítače nebo notebooku poslouchat zvuk, ale nechcete jím obtěžovat své okolí, existuje pouze jediná cesta. Je to pořízení sluchátek, které vám to umožní.

Sluchátka jsou vlastně malými přenosnými reproduktory. Ty si strkáte do uší nebo k nim přikládáte a tím pádem reprodukovaný zvuk slyšíte pouze vy sami. Sluchátka jsou velice častou komponentou stolních počítačů a notebooků a mohou být využívány i jinde, třeba u televize, cvičení, při cestování v kombinaci s MP3 přehrávačem, chytrým telefonem a dalšími zařízeními. Pojďme se podívat na to, co všechno si pohlídat při výběru sluchátek k počítači.

Začněte usazením sluchátek

Sluchátka Bose

Nejprve byste si měli rozmyslet, jakým způsobem budete sluchátka nasazovat a nosit. Vzhledem k tomu, že jde o sluchátka k počítači, primárně se budete nejspíš zajímat o sluchátka přes uši. Ty přináší lepší podání prostoru při poslechu hudby, ale také hraní počítačových her. V jejich prospěch může hovořit vyšší komfort a silnější basy. Naopak mezi slabiny patří větší rozměr, takže kdybyste je chtěli použít ještě někde jinde, třeba při sportu, nebude to asi ideální volba.

Výše popisovaná sluchátka jsou s hlavovým mostem. To znamená taková, která mají most vedený od jednoho sluchátka k druhému. Právě tento most se při nasazení opírá o hlavu. V případě těchto sluchátek lze vybírat ze dvou modelů. Tím prvním jsou circumaurální sluchátka obepínající ucho posluchače, včetně části hlavy. Jsou tedy uzavřená, takže dokonale eliminují hluk okolo a obvykle jsou zhotoveny z příjemných materiálů. Na druhou stranu mohou být těžší a po čase se člověk v místech styku se sluchátky může začít potit. Proto existuje i druhá varianta v podání supraaurálních sluchátek. Ty leží pouze na ušním boltci a nijak ucho neobepínají. V jejich prospěch hovoří nižší váha a poměrně široká nabídka kvalitních modelů. Někomu však nemusí vyhovovat právě tento omezenější styk s uchem.

V rámci komplexnosti prezentovaných informací je třeba zmínit další druh sluchátek dle usazení. Sluchátka k počítači nemusíte mít pouze na uších, ale i v uších. Taková sluchátka jsou daleko skladnější a využívat je můžete také na cestách s notebookem nebo chytrým telefonem. Z hlediska zvukového projevu ale nenabízí takovou kvalitu, jako sluchátka přes uši. Navíc, ne každému vyhovuje usazení v uchu. To může být po čase nepříjemné. I v tomto případě je možnost vybrat si ze dvou typů produktů. Levnější jsou pecky, které se strkají přímo do ucha. Pokud však chcete lepší kvalitu zvuku, a především izolaci okolního zvuku, využijte špunty. Ty jsou opatřeny gumovým či molitanovým nástavcem. Kvůli němu ale nemusí každému držet v uchu.

Konstrukce a výrobní materiál

Mušle sluchátek je tím, s čím vaše ucho přijde do kontaktu a z čeho se line požadovaný zvuk. V rámci konstrukce počítačových sluchátek byste měli volit odpovídající provedení této mušle. Jak už bylo naznačeno výše, jestliže nechcete být rušeni okolními zvuky, pořiďte si uzavřená sluchátka, typicky ta circumaurální.

Naprostým opakem jsou sluchátka otevřená, ideální tam, kde potřebujete vnímat i zvuk kolem. Typicky v kanceláři při práci s vícero kolegy. Určitým konstrukčním mezistupněm jsou sluchátka polootevřená. Ta se svým provedením blíží spíše sluchátkům otevřeným, jen je kladen větší důraz na izolaci okolních zvuků.

Samotné náušníky přicházející do styku s uchem se vyrábí z různých materiálů, které ovlivňují pohodlí. Ať už jde o kancelářská, běžná nebo herní sluchátka, jedním z typických materiálů je kůže a koženka.

Jde o velice příjemný materiál pyšnící se patřičnou odolností. Hůře se však čistí a jsou dražší. Další variantou jsou plastové materiály s cenovou dostupností a dlouhou životností. Zde si dávejte pozor na tvrdší plasty, které mohou po nějaké době nepohodlně působit na ucho. Třetí volbou výrobních materiálů je textil. Vyšší cena je vykoupena klady jako pohodlí, delší životnost a savost.

Technické parametry počítačových sluchátek

Sluchátka Dell

Jestliže od sluchátek k počítači nebo notebooku vyžadujete jistou kvalitu zvukového projevu, je vhodné zaměřit se i na několik důležitých údajů. Je to například frekvenční rozsah určující, jaké nízké a vysoké tóny budete vnímat. Lidské ucho v tomto případě dokáže vnímat cca 20 Hz až 20 kHz, ale setkat se můžete i s vyššími údaji, které však mohou být spíše marketingovým tahem, protože lidské ucho má zkrátka nějaké limity.

Dále je to impedance sluchátek prozrazující, jak hlasitě vám bude zvolený model hrát v závislosti na vstupním napění. Pokud není využíván žádný zesilovač nebo převodník, je vhodné volit nižší impedanci. Pokud chcete sluchátka připojovat také k chytrému telefonu a podobným zařízením, je dobré držet se hranice do 32 Ohmů. V opačném případě to může být kolem 100 Ohmů. Čím větší impedance, tím silnější musí být zdroj energie. O celkové hlasitosti sluchátek pak vypovídá citlivost prezentovaná v decibelech. S narůstající citlivostí odpadá nutnost příliš zesilovat sluchátka. Dobrá citlivost je kolem 100 dB.

V rámci technických parametrů lze narazit na výkon udávaný v miliwattech. Zde platí, že s rostoucím výkonem roste i věrnost a maximální hlasitost zvuku. Dočíst se můžete také o zkreslení. To prezentuje míru zkreslení mezi vstupním a výstupním signálem. Kvalitní sluchátka mají zkreslení kolem 1 %. Neopomíjejte ani na maximální zatížitelnost. Zjednodušeně řečeno, jak dlouho jsou sluchátka schopna technicky fungovat při dlouhodobějším zatížení. Optimální hodnota je cca 100 mW. Parametr související s pohodlím při nošení je přítlak. Vyjadřuje sílu, jakou sluchátka svírají vaši hlavu. Ideální hodnoty jsou mezi 1,5 až 4,5 Newtony.

Drátová vs. bezdrátová sluchátka

Při nákupu počítačových sluchátek je vhodné se také rozmyslet, zda dáte přednost drátové nebo bezdrátové variantě. Pokud jde o drátová sluchátka, vyznačují se určitě lepším zvukovým projevem. Nabízí mnohem širší kompatibilitu a není je třeba nabíjet. Jediným limitem může být délka kabelu, i když dnes to nemusí být pouze 1,5-2 m, ale klidně až 6 m. Někteří hráči si mohou stěžovat na překážející kabel. Pokud se rozhodnete pro drátovou variantu počítačových sluchátek, budete řešit samotný způsob připojení ke stolnímu počítači, notebooku či jiným zařízením. Naprostým standardem je 3,5 mm jack. Dále to může být USB konektor.

U bezdrátových sluchátek takový problém řešit nebudete. Absence kabelu se o to postará. Sluchátka bez kabelu navíc můžete užívat i jinde než u počítače a velice často nachází své uplatnění při sportu. Jejich kompatibilita však bude omezenější a také kvalita zvuku bude nižší. Využívána je technologie Bluetooth. Pokud se kvalitou zvuku chcete přiblížit k drátovým sluchátkům, vsaďte na Bluetooth kodeky AptX a AAC.

Možnosti počítačových sluchátek

Sluchátka Kensington

Každý má trochu jiné požadavky na sluchátka k počítači. Někdo je využije v kanceláři pro poslech hudby, náročnější je užití při hraní počítačových her. Různé modely počítačových sluchátek jsou obohaceny o přidané funkce a prvky. Jedním z nich je například sklápěcí mikrofon. Ten můžete mít podél hlavy, kde vás nebude rušit. V případě hovoru si jej nasměrujete přímo před ústa a tím zajistíte, že vás protistrana lépe uslyší.

Některá sluchátka k počítači mají otočné mušle, takže lze poslouchat pouze jedním uchem. Výjimkou není ani skládací konstrukce. Ta přijde vhod u sluchátek, která chcete pravidelněji přenášet. Díky složení zabírají méně prostoru. Přímo na sluchátkách může být i ovládání hlasitosti, popřípadě je umístěno na kabelu.

Na trhu jsou také sluchátka s redukcí okolního šumu nebo ta určená pro prostorový zvuk 7.1. Taková varianta je jako stvořená právě pro hráče počítačových her. A pokud vyžadujete rychlé bezdrátové spárování třeba s moderním přehrávačem, přijde vhod technologie NFC.

Výběr počítačových sluchátek je hodně individuální záležitostí, takže promýšlejte i ty nejmenší detaily.

Sluchátka Bose
Sluchátka Dell
Sluchátka Kensington