Notebooky HP ZBook 15 G4 a 15u G4 patří do kategorie výpočetní techniky označované jako Mobile Workstation. I když mají v podstatě totožné názvy, písmenné označení "u" hraje celkem zásadní roli.

Přehled modelů HP ZBook 15 aktuálně v prodeji.

HP ZBook 15 G4

Pojďme na oba dva modely mobilních pracovních stanic pohlédnout z trochu obecného hlediska. Notebook HP ZBook 15 G4 lze brát jako výchozí model této řady. Plnohodnotná mobilní pracovní stanice, z níž vznikla odnož s označením HP ZBook 15u G4. Nyní se možná ptáte, co všechno se skrývá za písmenem "u"?

Jde o drobné změny v designu, ale také uspořádání portů. Odlišnosti můžete očekávat ve vnějším obalu a v útrobách notebooků. Drobné rozdíly se nachází i v technických parametrech. Pojďme se tedy věnovat jednotlivým částem postupně.

Provedení ala utrabook

První, čeho si v rámci srovnání notebooků HP ZBook 15 G4 a HP ZBook 15u G4 všimnete bude velikost. Ano, písmeno "u" může být náznakem toho, že tato mobilní pracovní stanice začíná směřovat k ultrabookům. Došlo tedy ke ztenčení těla. Samotný koncept designu až takové rozdíly nepřinesl. Vše se opravdu týká především rozměrů. Níže uvádíme detailní porovnání obou modelů.

HP ZBook 15 G4:

  • Šířka 386 mm
  • Hloubka 264 mm
  • Výška 26 mm

HP ZBook 15u G4:

  • Šířka 383,3 mm
  • Hloubka 257,7 mm
  • Výška 19,9 mm

I když jde v podstatě o milimetry, na výsledném provedení je to znát, navíc když oba modely leží vedle sebe. Notebook HP ZBook 15u G4 působí přece jenom trochu kompaktnějším dojmem. Toho si mimochodem všimnete také při uchopení obou notebooků. Model HP ZBook 15 G4 je skutečně plnotučnou pracovní stanicí, takže dosahuje hmotnosti od 2,6 kg. Kdežto odlehčená verze HP ZBook 15u G4 začíná na hmotnosti 1,9 kg.

Rozdíly v konektorové výbavě

HP ZBook 15u G4

Znatelné odlišnosti jsou i při pohledu na výpočetní techniku v rámci porovnání konektorové výbavy. Zde si můžete povšimnout nejenom drobného rozdílu ve tvaru, kde HP ZBook 15u G4 působí skutečně tenčím dojmem, ale také počtu konektorů a portů. Ty se v obou případech nachází na obou stranách notebooků. Mají jen trochu jiné pořadí a počet.

Pokud jde o levou stranu notebooku HP ZBook 15 G4, domůžete se bezpečnostního zámku, RJ-45, VGA, USB 3.0 s možností nabíjení a SD CardReader. To v případě modelu HP ZBook 15u G4 narazíte na viditelné změny. Tenčí tělo se promítá primárně do absence síťového konektoru RJ-45. Vlevo je u verze "u" navíc viditelné žebrování pro vzduch. Výčet portů je následující – bezpečnostní zámek, VGA, USB 3.0 s možností nabíjení a Smart CardReader. Takže i čtečky jsou odlišné.

Změnu v konektorech očekávejte také na pravé straně. Notebook HP ZBook 15 G4 vám nabízí Smart CardReader, kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon, dva porty USB 3.0, HDMI 1.4, dva porty typu Thunderbolt a napájecí konektor. Za ním je umístěna ještě dioda signalizující nabíjení. U tenčího modelu HP ZBook 15u G4 vypadá konektorová výbava takto – USB 3.1, DisplayPort, SD CardReader, kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon, RJ-45, Side Docking connector, modul pro SIM kartu a napájecí konektor. Jak vidno, mobilní pracovní stanici HP ZBook 15u G4 se dostalo jistého oživení a omlazení.

Odlišnosti ve výkonu

Designové rozdíly 15,6" velkých notebooků už znáte. Nyní se pojďme podívat pod pokličku, respektive pod šasi obou mobilních pracovních stanic. I zde totiž existují drobné odlišnosti. Hned na úvod této kapitoly je třeba říci, že model HP ZBook 15 G4 a HP ZBook 15u G4 používají procesory Intel Core sedmé generace. U modelu s označením "u" budete končit u nejvyšší řady Intel Core i7 7600U, kdežto u notebooku HP ZBook 15 G4 si můžete dopřávat ještě výkonnější procesory Intel Core i7 7820HQ nebo Intel Xeon E3-1535M.

Na výkon mobilní pracovní stanice mají pochopitelně vliv také operační paměti. I v tomto případě zaznamenáte rozdíly.

  • HP ZBook 15 G4 – čtyři paměťové sloty, maximální kapacita 64 GB (2 400 MHz)
  • HP ZBook 15u G4 – dva paměťové sloty, maximální kapacita 32 GB (2 133 MHz)

Výkonnostní rozdíly se týkají i grafiky. Do odlehčené verze "u" byla použita integrovaná grafika Intel HD Graphics 620, kdežto do modelu HP ZBook 15 G4 byla aplikována grafika Intel HD Graphics 630 a 630P. V obou případech pochopitelně existují i dedikované verze grafických karet.

HP ZBook 15 G4 otevřený
  • HP ZBook 15 G4 – AMD Radeon Pro WX 4150, NVIDIA Quadro M620, NVIDIA Quadro M1200, NVIDIA Quadro M2200
  • HP ZBook 15u G4 – AMD FirePro W4190M

Drobné změny na závěr

Popisovat zbývající drobné změny v použité wifi kartě a podobně pravděpodobně nemá cenu. Takových rozdílů si žádný uživatel mobilní pracovní stanice nevšimne. Co se týče disků, v obou případech se setkáte i s rychlejšími variantami SSD. Za zmínku stojí možná ještě informace týkající se napájecích adaptérů, mezi nimiž jsou rozdíly. Notebook HP ZBook 15 G4 používá adaptér 150 W, kdežto model HP ZBook 15u G4 využívá adaptér 65 W.

Ani u jedné z těchto mobilních pracovních stanic určitě nešlápnete vedle. Jde pouze o to, jaké věci preferujete a čemu dáváte přednost. Právě díky vzniku obou modelů dochází k oslovení mnoha skupin uživatelů.

Přehled modelů HP ZBook 15 aktuálně v prodeji.

HP ZBook 15 G4

HP ZBook 15u G4

HP ZBook 15 G4 otevřený