Počítačová data jsou obvykle tím nejcennějším, co máme, ať už jde o pracovní materiály, vzpomínky z dovolené a jiné. Možná právě proto byste měli klást důraz na patřičné zálohy, k čemuž vám poslouží Synology NAS.

Za zkratkou NAS se skrývá anglický název Network Attached Storage. Jinak řečeno zařízení, které připojíte do sítě a můžete na něj ukládat soubory. Odborníkem v této oblasti je společnost Synology specializující se právě na zařízení NAS. Jejich rozšířenost po celém světě přispěla k tomu, že dnes patří k vyhledávaným ve firmách i v domácnostech. Stačí si jen zvolit to správné řešení. Věžové servery mají v názvu písmena DS a nesou ještě další označení prezentující konkrétní řadu.

 • Základní řada J
 • Privátní řada Value
 • Výkonná úložiště řady XS+/XS a Plus

Tyto verze jsou ideální pro firmy a domácnosti. Ti náročnější pak mohou sáhnout po rackových řadách s označením FS, HD, SA, UC a RS.

Proč se vydat cestou zálohování na Synology NAS?

Synology NAS do domácnosti

V době nejrůznějších cloudů a externích pevných disků se nabízí jedna zásadní otázka. Proč byste měli investovat právě do Synology NAS a v čem je lepší než běžně dostupné a uvedené metody? Jedním z benefitů Synology NAS je například to, že nemusíte platit za cloudové úložiště. Jde totiž o jednorázovou investici. Zároveň nebudete omezováni kapacitou, jako je tomu u externího pevného disku. Synology NAS jich může obsahovat hned několik. A podobných důvodů, proč používat právě toto zálohování je více než dost.

 • Neřešíte žádná licenční ujednání díky tomu, že máte svá data na cizích serverech.
 • Velký důraz kladený na bezpečnost.
 • Svá data máte pod absolutní kontrolou.
 • Zvolit si můžete NAS řešení vyhovující vašim požadavkům do nejmenšího detailu.

Synology NAS pod drobnohledem

Synology NAS do kanceláře

Synology NAS, to je úložiště, které do jisté míry nezná hranic. V závislosti na prostředí, kde bude využíváno dokáže nabídnout řadu zajímavých funkcí. Stačí, když jej připojíte do své domácí sítě, potažmo k internetu a svá data můžete mít přístupná v podstatě odkudkoliv. Pokud se rozhodnete využívat Synology NAS v domácnosti, oceníte minimálně tyto funkce.

 • Automatické zálohování
 • Vysoká míra zabezpečení dat
 • Intuitivní přístup k datům

S pomocí technologie Synology NAS můžete zálohovat ze všech svých zařízení – stolní počítač, notebook, mobilní telefon, tablet, ale i z přenosných úložišť. Díky službě Synology Drive Client nebudete omezováni v podstatě žádným operačním systémem. V rámci záloh se následně můžete dostat k vybraným souborům. Vypíchnout lze i mobilní aplikaci Moments, díky níž na Synology NAS budete zálohovat i své fotografie.

Přístup z mnoha platforem zároveň souvisí s jednoduchou navigací, ochranou, sdílením a přehlednou organizací souborů. Když půjdeme do detailu, může se Synology NAS stát nedílnou součástí vašeho sledovacího zařízení, třeba v podobě kamer. Ostatně, k tomu slouží služba Synology Surveillance Station, s níž budete schopni spravovat své IP kamery.

Další možnosti Synology NAS

Výše uvedené informace jsou v podstatě takovou malou ochutnávkou toho, co všechno umožňuje Synology NAS. Základem všeho je samozřejmě dokonale vyladěný operační systém DSM příslušné verze. Právě přehledné grafické prostředí vám umožní snadno nastavit vše potřebné, hlídat vytížení systému a mnohé jiné věci. Toto propracované řešení nabízí řadu služeb využitelných právě v domácím, ale také ve firemním prostředí.

 • Web Station – Aplikace umožňující hostování vlastních webových stránek.
 • Synology Photos – Prohlížeč fotografií a zároveň nástroj pro jejich organizaci, sdílení a filtrování.
 • Antivirus Essential – Antivirová ochrana, která chrání vaše zálohovaná data před viry. Alternativou je antivirus od společnost McAfee.
 • Mediální server – Aplikace vám umožní udělat ze Synology NAS multimediální zařízení. Po připojení k TV lze přehrávat uložené filmy, videa a podobně.
 • Synology MailPlus – Služba webové pošty sloužící pro správu e-mailů.
 • Audio Station – Aplikace upotřebitelná pro přehrávání rádií a zvukových souborů.
 • Synology Office – S pomocí této služby je možné tvořit a upravovat dokumenty kancelářského typu.
 • Video Station – Aplikace zaměřená na správu uložených video souborů.
 • Mobilní aplikace Synology Drive – Umožňuje správu dat na Synology NAS a zálohování skrze mobilní telefon.

V rámci dostupných aplikací lze jmenovat i mnohé další uživatelsky oblíbené – iTunes Server, Migration Assistant, VPN Server, Virtual Machine Manager, Universal Search, DNS Server, Synology Chat Server, Cloud Sync a ostatní.

Rozšíření pro firemní sektor

Synology NAS do firmy

Jak už jsme prozradili v průběhu tohoto článku, Synology NAS, to není jenom praktické řešení pro domácnosti, ale také pro firmy a kanceláře. Dokazuje to například služba Active Backup for Business. Ve své podstatě jde o centralizované řešení ochrany dat. Zálohovat a obnovovat lze celé počítače, ale i fyzické servery, včetně těch virtuálních. Tato zabezpečená úložiště jsou navíc schopna chránit firemní data před nebezpečným ransomwarem.

Když si pořídíte Synology NAS, může obsahovat odpovídající počet pevných disků, z nichž budete tvořit disková pole zvládající RAID 5. To pochopitelně přispívá k vyšší ochraně dat z pohledu zrcadlení a potřebných záloh. Komplexní zálohy tak zůstávají v bezpečí a vy se nemusíte o cokoliv starat. Následná obnova dat je díky intuitivnímu prostředí poměrně snadnou záležitostí. Z pohledu zálohování se můžete spolehnout na deduplikaci, ale i přírůstkové zálohování.

Jednoduchost od samotného počátku

Synology NAS srovnání

Když si pořídíte věžové Synology NAS domů nebo do kanceláře, obdržíte kus pořádného a krásného hardwaru. Vše je založeno na maximální jednoduchosti. Dostupné jsou jak příslušné porty USB, tak přehledné diody informující o probíhajících procesech a chodu zařízení. Snadné je také vložení pevných disků, které se v závislosti na konkrétním modelu Synology NAS nachází buď za plastovými dvířky nebo jsou viditelnou součástí konstrukce.

Operační systém DSM, který v rámci NAS patří k těm nejpoužívanějším na světě, je založen na intuitivnosti. První spuštění a nastavení tak zvládnou i méně technicky zdatní uživatelé. Synology NAS v podstatě stačí připojit do sítě a zvolit adresu find.synology.com v internetovém přihlížeči. Nastavení prostřednictvím přehledného grafického průvodce zvládne naprosto každý. Další rozšíření vašeho chytrého datového úložiště pak máte plně ve svých rukách. V Synology Package Center se nachází více jak sto doplňkových aplikací, s pomocí nichž si Synology NAS přizpůsobíte k obrazu svému. Možnosti operačního systému DSM jsou totiž více než bohaté.

Alternativou Synology NAS se stávají několikaslotová chytrá datová úložiště od výrobce Asustor.

Synology NAS do domácnosti

Synology NAS do kanceláře

Synology NAS do firmy

Synology NAS srovnání