Práce na stolním počítači nebo notebooku si občas žádá další zobrazovací plochu. Pokud zrovna nemáte náhradní monitor, nezoufejte. Využít můžete například tablet, což je velice efektivní řešení.

Dnes už je téměř v každé domácnosti nebo kanceláři tablet, ať už aktivně využívaný nebo uložený v šuplíku. Málokoho ale napadlo, že toto zařízení by šlo využít jako druhý monitor k výpočetní technice. Proč si kupovat nový a velký monitor, když máte po ruce tablet upotřebitelný kdykoliv si vzpomenete?

Tablet monitor

Některé pracovní úkony na PC jednoduše vyžadují další plochu, respektive vám mohou ušetřit čas a zefektivnit práci. Na tabletu si můžete zobrazit například excelové tabulky, monitoring dosavadní práce, upotřebíte ho jako zdroj doplňujících informací a podobně. Potřeby každého uživatele výpočetní techniky jsou samozřejmě individuální, je ale zřejmé, že tablet jako druhý monitor k PC najde využití jak v domácnosti, tak v kanceláři. Výjimkou není ani použití druhého monitoru na cestách s notebookem.

Softwarové rozšíření monitoru

Na pravou míru bychom měli uvést, že tablet jako druhý monitor ke stolnímu počítači nebo notebooku není ryze hardwarovým, nýbrž softwarovým rozšířením další zobrazovací plochy. Rozhodně zapomeňte na jakékoliv propojování kabely a vymýšlení, jak vlastně zobrazit informace z PC na tabletu. V tomto případě je vhodné vsadit na software, který všechnu tuhle práci udělá za vás.

Aplikace SpaceDesk a její snadné použití

Pokud máte málo místa na obrazovce svého monitoru nebo displeji notebooku, využijte libovolný tablet v kombinaci s aplikací SpaceDesk. Jedná se o bezplatný nástroj, s pomocí něhož vytvoříte druhý monitor k PC snadno a rychle. Jen pro komplexnost informací ještě zmíníme, že druhým monitorem může být i jiný počítač. Podpora systémů je v tomto případě značná.

  • Tablet se systémem Android nebo iOS
  • Další PC se systémem Windows, MacOS a Linux
Tablet pero Samsung

Jak vidno, tak ani operační systém na stolním počítači není omezením, softwarová podpora této aplikace je zkrátka značná. Velkým přínosem je samozřejmě i podpora dotykové obrazovky, což je vlastnost, kterou při použití tabletu jako když najdete. A jak celé propojení vlastně funguje?

Pomyslným odrazovým můstkem je připojení obou zařízení, tedy počítače i tabletu do jedné sítě. Jde totiž o bezdrátovou komunikaci. Na druhou stranu SpaceDesk nenahrazuje vzdálenou plochu, takže práce v jedné síti je naprostý základ. Alternativním připojením je mobilní hotspot nebo USB Tethering. Ani v jednom případě není nutné připojení k internetu. U výpočetní techniky budete potřebovat aplikaci SpaceDesk PC Server, jíž stáhnete přímo z oficiálních stránek tohoto softwaru. Na straně mobilního zařízení v podobě tabletu máte dvě možnosti.

  • Instalace aplikace SpaceDesk z Google Play nebo App Store
  • Spuštění webové aplikace SpaceDesk HTML5 Viewer ze stránek výrobce softwaru

Nastavení a zprovoznění druhého monitoru ve formě tabletu

Nejprve se budeme věnovat první variantě, kdy si do tabletu nainstalujete mobilní aplikaci SpaceDesk. Ta po spuštění proskenuje síť a zobrazí vám počítače, na kterých je nainstalován software SpaceDesk. Pouhým jedním kliknutím se připojíte k počítači a vidíte druhou pracovní plochu. V tomto směru máte pochopitelně na výběr, zda budete obrazovku duplikovat nebo půjde o rozšíření pracovní plochy. Takové nastavení samozřejmě provedete v operačním systému Windows, jako když připojíte druhý fyzický monitor. Obě tyto varianty mají pochopitelně svá využití. Duplikace vám umožní třeba dotykové ovládání PC přes tablet, rozšíření zase nabídne pracovní plochu navíc.

Pozornost budete muset věnovat i nastavení v aplikaci SpaceDesk na tabletu. Ne vždy se totiž zobrazí korektní rozlišení. Proto využijte jednoduchého menu nastavení v aplikaci, kde ideálně vyberte rozlišení totožné s notebookem nebo stolním počítačem. Ovlivnit můžete také kvalitu obrazu, respektive to, jak moc bude obraz opožděný. Zároveň si zapněte volbu, abyste mohli kurzor myši ovládat přes dotykovou obrazovku tabletu.

Tablet Samsung

Pokud na tabletu zvolíte spuštění webové aplikace SpaceDesk HTML5 Viewer, bude zprovoznění druhého monitoru ve formě tabletu obdobné. V tomto webovém prostředí budete muset zadat především IP adresu počítače, na kterém je nainstalována aplikace SpaceDesk a k němuž se budete připojovat.

Další alternativy zrcadlení obrazovky

Tablet jako druhý monitor k PC lze pochopitelně realizovat i prostřednictvím ostatních aplikací a nástrojů. Nabízí se kupříkladu aplikace Second Screen, popřípadě Duet Display. Zrcadlení plochy stolního počítače nebo notebooku lze docílit také s pomocí Chrome Remote Desktop. Jak můžete správně tušit, sekundární monitor k PC si z tabletu vytvoříte poměrně snadno a rychle.