Dilema, které díky cenové dostupnosti obou produktů vyvstává v myšlenkách mnohých z vás. Prostřednictvím tohoto článku se vám pokusíme udělat si představu o tom, jaké zařízení je vhodné právě pro vás.

Tablety a mini notebooky doslova okupují současný trh a v mnohých případech i plnohodnotně nahrazují klasickou výpočetní techniku, jako jsou stolní počítače nebo notebooky o velikosti 15,6“ a větší.

Jde minimálně o zařízení malá, skladná, tudíž se mohou stát nedílnou součástí mnohých pracovních cest. Palčivá otázka ovšem vyvstává, který z těchto produktů bude lepší?

Proveďme si udělat malé srovnání kladů a záporů, s přihlédnutím k tomu, že jde o mini notebook o velikosti 10“ až 12“ a větší tablet s rozměry 10“. V produktových nabídkách výrobců se obě zařízení vyskytují i s obdobnými cenami.

Dotyková část vs. klávesnice

Tablet

Na tabletu je úžasná jedna zásadní věc. Dotykový displej, prostřednictvím něhož se některé věci ovládají mnohem lépe a rychleji než za pomoci TouchPadu nebo připojené myši k mini notebooku. Dotykovou část využijete hlavně při brouzdání na internetu, prohlížení fotografií, návrhů a dalších činností obdobného typu. Porovnáváme-li to s plnohodnotným notebook, těchto věcí se vám jistě nedostane.

Opakem toho je klávesnice, která představuje druhou polovinu pracovních úkonů. Psaní emailů, dokumentů či rozsáhlejších poznámek bude pohodlnější a rychlejší na fyzické klávesnici, než na té virtuální, jež je součástí obrazovky tabletu.

Tip: V rámci této oblasti si dovolíme malou vsuvku efektivně řešící oba problémy. U tabletu můžete využít externí klávesnici, jíž lze připojit buď prostřednictvím USB, nebo jako dokovací článek. U mini notebooku je alternativou verze s dotykovým displejem. Ten však může být dražší. Popřípadě tzv. 2v1 konvertibilní zařízení.

Možnosti operačního systému

Od ovládání se dostáváme k další zásadní části. Je to rovina využití daného mobilního nástroje.

Pokud jde o tablet, nižší cenové řady jsou vybaveny operačním systémem Android, pro nějž bezpochyby existují stovky aplikací a her, nutno podotknout, že jenom některé budou kompatibilní s vaším běžným počítačem na stole nebo v práci. Alternativou je příplatek za tablet s operačním systémem Windows, jenž tvoří plnohodnotnou verzi.

Mini notebook

Té se vám samozřejmě dostane i v případě mini notebooku, kam si můžete nainstalovat v podstatě jakoukoliv aplikaci nebo výpočetní nástroj.

Tip: Z uvedeného vyplývá, že Android bude vhodný spíše pro multimediální záležitosti a běžné úkony. S mini notebookem se můžete pustit do správy daleko složitějších a bohatších softwarů, jež vám dávají více možností.

Hardwarová výbava

Tablety

Při nákupu toho či onoho zařízení každý uživatel očekává i adekvátní rychlost odezvy, ať už jde o pracovní činnosti nebo brouzdání po internetu. V tomto směru lze konkrétní výkon jednotlivých produktů porovnávat velice stěží, protože se používají rozdílné technologie procesorů, jež slouží pro plynulý běh té či oné varianty.

Zamyslet se však musíte nad úložnou kapacitou. U tabletu lze očekávat uložiště kolem 32GB, v závislosti na volbě paměťové karty. V případě mini notebooku máte přislíben minimální prostor cca 500GB, u rychlejších SSD disků je to o něco méně.

Tip: Rozmyslete se, zda budete přenosné zařízení využívat i jako databanku velkých dat, filmů nebo multimediálního obsahu. Popřípadě zda dáte přednost pouze lehkému pracovnímu nástroji pro ukládání toho nejdůležitějšího.

Vybavení portů

Do vaší budoucí rozvahy byste měli zanést také primární účel užití, respektive, zda k výrobku budete chtít připojovat více externích prvků a komponent. V tomto ohledu bude mít bezpochyby navrch mini notebook, kde můžete kromě HDMI a USB nalézt třeba i VGA, DVI, apod.

Jak zní výsledné stanovisko výběru?

Mini notebook otevřený

Odpověď je samozřejmě na každém z vás. Pokud si však promyslíte jednotlivé části využití svého budoucího mobilního zařízení, sami velice rychle poznáte, k jakému směru tíhnete více. Zda to bude tablet pyšnící se svojí skladností, lehkostí a rychlým přístupem k internetu či sociálním sítím nebo jestli dáte zelenou mini notebooku s plnohodnotnou klávesnicí, který je primárně zaměřen nejenom na prohlížení, ale i tvorbu dat.