Notebook je poměrně drahá a citlivá výpočetní technika. Možná právě proto je třeba dbát na jeho bezpečnost při přenáší. Nyní vám představíme, jaké možnosti se v tomto směru nabízí.

Brašna, batohy a pouzdra na notebooky

Nošení notebooku v ruce nebo igelitové tašce určitě není tím pravým ořechovým. Nejenom, že se může notebook poškodit na povrchu, ale při vyklouznutí hrozí jeho kompletní rozbití při dopadu na zem. Právě kvůli tomu se prodává množství příslušenství určeného pro přenášení notebooků.

Při výběru takového produktu přihlížejte hned k několika celkem důležitým vlastnostem. Pohodné nošení, nepromokavý povrch a dostatek úložného prostoru.

Pouzdro na notebook

Pouzdro na notebook

Pojďme začít představením toho nejuniverzálnějšího řešení. Je to pouzdro na notebook, které v podstatě nahrazuje ochranný obal. Jde o minimalistické provedení, takže nečekejte žádný další úložný prostor a podobné věci. Maximálně jedna malá kapsa na příslušenství v podobě napájecího adaptéru.

Výhodou pouzdra je určitě to, že notebook nenabyde na svém objemu. Uložený v pouzdře vypadá téměř stejně veliký jako bez něj. Můžete jej chytit do ruky a vyrazit. Na druhou stranu, pouzdro na notebook přináší asi ten nejnižší stupeň ochrany. I když jsou tato pouzdra vyráběna z neoprenu a podobných materiálů zabraňujících proniknutí vody, při pádu notebook nikterak nechrání. Měkká a tenká látka nepředstavuje žádnou překážku. Ta zabrání maximálně tak poškrábání povrchu těla notebooku. V kombinaci s jiným úložným zařízení, třeba v podobě cestovního kufru však může být příjemnou variantou.

Taška neboli brašna na notebook

Taška je pravděpodobně jedním z nejpoužívanějších ochranných obalů na notebook vhodných pro jeho přenášení. Vliv na to má fakt, že víceméně kopíruje velikost notebooku, i když oproti pouzdru nabývá větších rozměrů. Příčinou je vnitřní výztuž v podobě měkčeného materiálu, který chrání notebook při pádu na zem, respektive účinně tlumí nárazy. Tato výztuž je vždy po obvodu tašky neboli brašny, takže chrání nejcitlivější části, tedy rohy notebooku.

Brašna na notebook je opatřena vnitřním stahovacím páskem na suchý zip, takže i při jejím větším provedení notebook nikterak nelítá a do tašky můžete uložit další věci. A to nejenom do středové hlavní části. Produkty tohoto typu jsou vybaveny přídavnými kapsami uvnitř i zvenčí, kam lze vložit daleko více než jenom napájecí adaptér a myš. Typickým příkladem jsou přihrádky na tužky, papírové dokumenty, vizitky a ostatní.

Tašky na notebook jsou opatřeny malým uchem pro nošení v ruce, ale také popruhem pro nošení na rameni. Speciální kategorií brašen jsou ty větší mnohdy označované jako Toploader, kam se vejde daleko více věcí. Na první pohled mnohdy nepřipomínají klasickou notebookovou brašnu. Z hlediska vzhledu se meze rozhodně nekladou. Tašky na notebooky mohou mít nejenom business vzhled, ale také ten sportovní. Navíc takovou tašku lze díky jejímu pevnému tvaru využívat i pro nošení bez notebooku.

Kufr na notebook

Určitou odnoží klasické brašny na notebook je kufr. Ten je primárně vyráběn pro větší modely notebooků. Liší se hlavně tím, že je zhotoven ze skořepinového obalu stejně, jako cestovní kufr. Jen jeho rozměry korespondují s velikostí notebooku. Tím je zajištěna větší ochrana při jakémkoliv nárazu nebo pádu. Kufr je ale oproti tašce robustnější a těžší. Své využití nachází spíše na dlouhých cestách.

Batoh na notebook

Batoh na notebook

Notebook nemusíte přenášet pouze v ruce nebo přes rameno, jak to umožňují produkty prezentované výše. Jestliže chcete být šetrnější ke svým zádům, pak zvolte batoh na notebook. Batoh se nosí klasicky na zádech, takže v ten moment máte obě ruce volné. Také v jeho případě je vsazeno na zvýšenou výztuž a speciální kapsu pro notebook, který je schopen odolávat hrubšímu zacházení.

Součástí notebooku je ještě větší množství přihrádek nežli u brašen, takže je možné přenášet spoustu dalších věcí. Batoh může mít kancelářský a reprezentativní vzhled nebo bude k nerozeznání od těch klasických a sportovních batohů. V případě potřeby je možné nosit batoh na jednom rameni, i když to už nemusí být moc komfortní.

Na co si dát pozor při výběru?

Nyní když víte, jaké typy ochranných obalů použít na notebook, pojďme si sdělit ještě několik doplňujících informací, které jsou aplikovatelné obecně, ať už jde o pouzdro, tašku, brašnu, kufr nebo batoh na notebook.

Velikost

Pomyslným odrazovým můstkem se stane volba velikosti. Vždy si kupujte produkt odpovídající velikosti vašeho notebooku, protože jedině v takovém obalu bude dostatečně chráněný a nebude se volně pohybovat po vnitřním prostoru. Tyto velikosti jsou udávány v palcích stejně, jako velikosti notebooků. Pro jistotu si však změřte i rozměry notebooku v centimetrech a ty porovnejte se skutečnými rozměry tašky, pouzdra či batohu.

Výrobní materiál

Výrobní materiál hraje také podstatnou roli. Volit byste jej měli podle toho, jaké vlastnosti od obalu na notebook očekáváte. Například nylon je vynikající z pohledu voděodolnosti, je lehký a maximálně pružný. Na druhou stranu jeho odolnost je minimální. Nejčastěji se používá právě u zmiňovaných pouzder na notebooky. Podobný je materiál EVA, který má obdobné vlastnosti, není však voděodolný.

Když se rozhlédnete kolem sebe, bude vám hned jasné, že nejpoužívanějším výrobním materiálem brašen a batohů je polyester. Ten sice odolává jenom slabému dešti, na druhou stranu je velice univerzální. Jeho povrch je dostatečně odolný a s jakoukoliv údržbou nebudete mít žádnou starost.

Tím asi nejelegantnějším výrobním materiálem je kůže. V jejím případě je luxusnější vzhled vykoupen absencí z hlediska voděodolnosti. Počítat byste měli také s tím, že pokud mají být kožená brašna, kufr nebo batoh spojeny s dlouhou životností, je zapotřebí provádět občasnou impregnaci.

Co vám může přijít vhod?

Brašna na notebook

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv výrobek určený k přenášení notebooku, zamyslete se nad několika dalšími detaily, které vám mohou přijít vhod. Třeba vnitřní přepážka určená pro uložení notebooku. Když bude oddělena od ostatního prostoru v brašně či batohu, můžete dovnitř uložit i spoustu ostatních věcí než pouze notebook. Zabráníte tak jeho poškození.

Dle vlastních potřeb volte odpovídající množství vnitřních organizérů a kapes, kam je možné umístit řadu jiných předmětů. V případě brašen s ramenním popruhem se zajímejte o jeho délku a nastavitelnost. Přece jenom každý má jiné fyzické proporce a bude notebook v tašce nosit jinak. Někdo přímo na rameni, jiný zase křížem přes hrudník.

Zásadní je i volba produktu s kvalitními zipy, které se sami od sebe nesmí rozepínat. Pokud často cestujete v prostředcích hromadné dopravy, přijde vám vhod možnost uzamknutí zipů. To zabrání nedovolenému rozepnutí a krádeži jakýchkoliv věcí. Tímto systémem disponují nejenom brašny a kufry, ale také batohy.

Tím nejpodstatnějším parametrem bude bezpochyby již několikrát zmiňovaná výztuž prostoru pro uložení notebooku, od měkčeného dna až po vyztužené stěny.

Brašna, batohy a pouzdra na notebooky

Pouzdro na notebook
Batoh na notebook
Brašna na notebook