Tento článek vám pomůže vyznat se v jednotlivých typech tiskáren, kterých je z pohledu technologie tisku hned několik. Zároveň se dozvíte, jaké jsou důležité parametry při výběru vhodné tiskárny, ať už té domů nebo do kanceláře.

Tiskárna v dnešní době tvoří v podstatě neodmyslitelnou součást výpočetní techniky. Pokud potřebujete jakýkoliv dokument či obrázek dostat z počítače na papír, poslouží vám k tomu tiskárna. Toto praktické příslušenství nabývá nejrůznějších podob a volit jej lze na základě odlišných parametrů. Tím prvním a asi nejzásadnějším je technologie tisku. Na trhu můžete pořídit jehličkové tiskárny, inkoustové tiskárny, laserové tiskárny, LED tiskárny, termosublimační tiskárny, multifunkční tiskárny i 3D tiskárny. O každé z nich se více dozvíte v následujících řádcích.

Jehličkové tiskárny

Tiskárna Dell

Jde o nejstarší typ tiskárny vůbec. Princip fungování tohoto zařízení je hodně podobný psacímu stroji. To znamená, že text je vykreslován prostřednictvím jehliček narážejících na papír, a to přes barvicí pásku. Tyto tiskárny se vyrábějí s odlišným počtem jehliček, což vypovídá i kvalitě a rychlosti tisku. Dnes jsou běžné 24 jehličkové produkty.

Jehličkové tiskárny mají své primární užití u tisku delších textů, seznamů, v účetnictví nebo při vyplňování formulářů. V jejich prospěch hovoří rychlost tisku, ekonomický tisk a možnost tisku několika kopií najednou. Na druhou stranu jsou poměrně hlučné, obvykle potřebují speciální papír a jenom stěží si poradí s jakoukoliv grafikou.

Inkoustové tiskárny

Dalším a poměrně hodně rozšířeným typem tiskáren jsou ty inkoustové. V jejich případě tisk probíhá za pomoci mikroskopických trysek, které ze speciálních tiskových hlav tryskají inkoust na papír. Pokud bychom byli detailisti, lze tuto technologii následně dělit na voskový tisk, piezoelektrický tisk a termický tisk. Ty se od sebe odlišují průběhem tisku.

Inkoustové tiskárny jsou spojeny s vyšší kvalitou tisku a jsou velice praktickým nástrojem pro tisk nejrůznějších fotografií. Vyšší řady těchto tiskáren mohou dokonce posloužit profesionálům. Naopak ty nižší modely potěší domácí uživatele, protože jejich cena je oproti konkurenčním tiskárnám podstatně nižší. Ve většině případů dokáží tisknout až na okraj stránky. Jejich nevýhodou je rychlost tisku, která není závratná. Zároveň je třeba počítat s vyššími provozními náklady v podobě inkoustových kazet. Rozhodně je lepší pořídit tiskárnu se samostatnými inkousty a měnit každou barvu zvlášť než mít všechny inkousty v jedné kazetě. Další nevýhodou může být zasychání inkoustu v tryskách v okamžiku, kdy tiskárnu nevyužíváte.

Laserové tiskárny

Laserová tiskárna

Laserové tiskárny fungují na složitějším principu, než jsou dva výše uvedené. Svoji roli zde hraje selenový válec, na který je laserem vykreslován obraz. Při styku s tonerem dochází na místech osvícených laserem k obarvování. Barva je následně přenášena na papír pod vysokou teplotou.

Mezi největší výhody laserových tiskáren patří nízké provozní náklady na tisk, a to primárně u černobílého tisku. Uživatelé ocení rychlost tisku. Díky nízké ceně za jednu potištěnou stranu se laserové tiskárny hodí hlavně do kanceláří. Pozitivní je i to, že prášek v toneru nevysychá jako barva u inkoustových tiskáren. Příjemný je tichý chod. U laserových tiskáren je třeba počítat s tím, že některé části se opotřebovávají a je nutné měnit kromě toneru také je. Laserové tiskárny jsou ideální spíše pro černobílý tisk, v případě toho barevného nepřináší moc velkou kvalitu a trvanlivost.

U laserových tiskáren zmíníme ještě jejich odnož, kterou představují LED tiskárny. Jejich fungování je na obdobném principu jen s tím rozdílem, že vykreslování obrazu na zmiňovaný selenový válec probíhá za pomoci LED diod. U těchto tiskáren je ceněna především kvalita tisku. Oproti laserovým tiskárnám jsou méně poruchové, k čemuž přispívá i jednodušší konstrukce.

Termosublimační tiskárny

Tento typ tiskáren nachází své uplatnění především v komerčním segmentu, konkrétně na pokladnách v obchodech a na podobných místech. Jejich provedení zná bezpochyby každý. Malé termosublimační tiskárny tisknou klasické účtenky. Vyráběny jsou ve dvou variantách vyhotovení. Tu první představuje termotransferový tisk, v rámci něhož je využívána barvící páska, takže je možné docílit barevného tisku. Druhou verzí je přímý tisk na tepelně citlivý papír pod speciální tepelnou tiskovou hlavou. Takové tiskárny zvládají pouze černobílý tisk.

Největší výhodou termosublimačních tiskáren je to, že mají skutečně minimální provozní náklady. Nepotřebují doplňovat žádný toner nebo inkoust. Počítat však musíte s použitím pouze speciálního papíru a také s tím, že kvalita a životnost tisku není příliš dlouhá.

Multifunkční tiskárny

Multifunknční tiskárna

Tyto tiskárny z pohledu fungování nepředstavují žádný nový způsob tisku. Jak už prozrazuje název „multifunkční“, tvoří kombinaci vícero zařízení v jeden celek. To znamená, že kromě tiskárny získáte produkt obsahují ještě skener a kopírku. Nabízeny jsou inkoustové, laserové a LED multifunkce.

Povětšinou u nich můžete najít praktické Wifi rozhraní a díky spojení tří zařízení v jedno šetří místo, a to včetně provozních nákladů. Větším výdajem je jejich následný servis.

3D tiskárny

Zmínka by měla padnout také o fenoménu současné doby, kterým jsou 3D tiskárny. Jejich výstupem však není potištěný papír, nýbrž zhmotnění reálných představ. Tiskárna je schopna dle digitální předlohy vytvořit fyzický model, a to za pomoci spékání a tavení. K dostání jsou nejenom profesionální 3D tiskárny, ale také ty levnější pro domácí amatérské použití.

Hlavním spotřebním materiálem 3D tiskáren jsou tiskové struny, které tak trochu nahrazují klasické tonery a inkousty. Jde o speciální polymerové pryskyřice a tepelně upravitelné plasty. Nejčastěji se setkáte se strunami typu nylon, ABS, PLA a PET.

Podle čeho vybrat tiskárnu?

Inkoustová tiskárna

K tiskárně vhodné právě pro vaše účely se musíte propracovat na základě několika otázek, respektive jejich odpovědí. Ty vám napoví, jaká technologie tisku vám přijde nejvíce vhod a po jakých parametrech byste se měli poohlédnout.

Na počátku všeho musíte vědět, k čemu budete novou tiskárnu primárně využívat. Zda to bude jen pro černobílý tisk nebo také pro ten barevný. Od toho se odvíjí kvalita tisku udávaná v počtu bodů na jeden palec. Setkat se můžete se zkratkou DPI, popřípadě PPI, která naopak prozrazuje počet pixelů na jeden palec. Čím větší toto číslo bude, tím jemnější obraz získáte. Základní rozlišení laserových tiskáren je kolem 600x600 DPI, u inkoustových tiskáren vhodných spíše pro tisk fotografií to může být kolem 4800x600 DPI.

Dále by vás měl zajímat formát papíru. A to z pohledu velikosti. Vystačíte si s klasickým rozměrem A4 nebo máte potřebu tisknout na větší A3? Pak tomu musíte přizpůsobit i konkrétní tiskárnu. S papírem může souviset jeho kvalita a gramáž. U tisku fotografií budete přihlížet k možnosti použití foto papíru. I zde platí, že čím vyšší gramáž, tím lépe. Kvalitní papír má gramáž kolem 250 až 300 g/m2. V neposlední řadě myslete i na to, jak velký zásobník na papír vám při každodenní práci přijde vhod. Zásobníků může být dokonce více.

Čas jsou dnes peníze, o tom není třeba pochybovat. Proto se zajímejte také o parametr tiskárny v podobě rychlosti tisku. A to nejenom pro černobílé, ale případně i barevné stránky. U inkoustových tiskáren je naprostým standardem cca 20 stran za minutu, u laserových tiskáren je to kolem 30 stran a více. O volbě tiskárny rozhodují i celkové náklady na tisk odvíjející se od přibližného měsíčního zatížení tohoto zařízení.

Vhod vám mohou přijít přidružené funkcionality a vylepšení. Je to například Wifi připojení, díky kterému spojíte s tiskárnou bezdrátově notebook, tablet nebo mobilní telefon. V tomto směru přijde vhod také síťové rozhraní a čtečka paměťových karet, z nichž je možné ihned tisknout potřebné dokumenty a fotografie. Zamyslete se nad tím, zda potřebujete bezokrajový tisk nebo zda využijete oboustranný tisk bez toho, aniž byste museli ručně obracet papír. Tento automatický tisk je označován, jako duplexní tisk. Dále se vám může hodit automatický podavač papíru jinak zvaný ADF, popřípadě doplňky v podobě skenování a kopírování. Potom by byla jasnou volbou multifunkční tiskárna.

Cenu na pořízení tiskového zařízení můžete snížit tím, že zvolíte repasovanou tiskárnu. Pokud jde o snížení provozních nákladů, můžete u laserových tiskáren vyměnit originální tonery za ty kompatibilní a u inkoustových tiskáren si budete cartridge plnit svépomocí.