Vyznáte se v terminologii operačních pamětí? Pojďte s námi nahlédnout do historie označení RAM. Zároveň vám představíme aktuální srovnání současných modulů operačních pamětí.

Zkratku RAM asi není třeba zdlouhavě představovat. Uživatelé stolních počítačů a notebooků mají určitě jasno. Jde o zkrácený název anglického výrazu Random Access Memory. Jedná se o operační paměť výpočetní techniky, která je využívána pro uložení aktuálně běžících programů a jejich dat.

Historické pojmenování RAM

Nejprve se zaměřme na historická označení operačních pamětí. Pokud jde o prvopočáteční názvy, nejsou výjimkou takové výrazy, jako RWM-RAM. Ten dokonce vycházel z tehdejší normy ČSN. Za zkratkou RWM se skrývalo poměrně výstižné spojené Read-Writer Memory neboli paměť umožňující čtení i zápis. V rámci historie lze narazit také na další výrazy.

  • ROM – Paměť je pro čtení.
  • CAM – Obsahově adresovatelná paměť.
  • SAM – Paměť se sekvenčním přístupem.
Operační paměti

Novodobější pojmenování operačních pamětí

Zásadní dělení a pojmenování pamětí RAM vychází primárně z jejich fyzického provedení, respektive z toho, pro jakou čipovou sadu jsou použity.

  • DIPP – Označení, které příslušelo operačním pamětím určeným pro počítače XT. Tato komponenta měla podobu tzv. „švába“ neboli součástky s nožičkami po obou stranách.
  • SIPP – Druhá generace operačních pamětí už svým vzhledem připomínala paměti současné. To znamená, měly podobu malého plošného spoje a obsahovaly 30 pinů.
  • SDIM – Operační paměť byla spojena s procesorem za pomoci datové sběrnice. Využívala se 30 pinová varianta s datovou šířkou 8 bitů a 72 pinová verze s datovou šířkou 32 bitů.
  • DIMM – Starší paměti RAM mají označení SDRAM nebo SDR, ty novější pak DDR. Jejich podrobnějšímu dělení se budeme věnovat níže.
  • SO-DIMM – Označení pro operační paměti určené pro notebooky, které mají menší velikost.
  • RIMM – Jde o RAM paměti s 16bitovou přenosovou šířkou a rychlejším taktem. Mnohdy jsou označovány jako Rambus DRAM a RDRAM.

Starší typ operačních pamětí DIMM

Starším typem máme na mysli označení SDR a SDRAM. Zkratka vychází z anglického názvu Synchronous Dynamic RAM. Tyto paměťové moduly mají 168 pinů, rychlost 66 MHz až 133 MHz a kapacity od 16 MB do 512 MB. Pokud jde o napájení, připadá v úvahu 3,3 V nebo 5 V. Z pohledu fyzického vzhledu jsou operační paměti opatřeny dvěma zářezy jako pojistkou.

Operační paměti DDR a jejich srovnání

Operační paměť

Za současné operační paměti lze označit ty DDR (Double Data Rate), i když první modely jsou spíše záležitostí staré až historické výpočetní techniky.

Operační paměti DDR jsou přímými nástupci SDR, mají napětí 2,5 až 2,6 V a frekvenci 200 MHz až 400 MHz. Novějším pokračovatelem byly operační paměti DDR2, i když dnes už jde v podstatě o opuštěný standard. Spojeno je s nimi napětí 1,8 V a vyšší frekvence od 400 MHz do 1 066,66 MHz.

Oproti výše uvedeným modelům patří operační paměti DDR3 k běžnému standardu dnešní doby. Tyto paměti pracují ve frekvenčním rozsahu 800 MHz až 2 133,33 MHz. Napětí je 1,5/1,35 V. Co se týče významu označení pamětí, tak například DDR3-1600 jsou schopny provést až 1,6 miliard operací za vteřinu a dle stejného principu můžete vyčíst údaje i u ostatních paměťových modulů. U pamětí DDR3 se lze setkat s dalším dělením.

  • DDR3L – Takto jsou označovány nízkonapěťové paměťové modely neboli DDR3 Low Voltage. Čipy pamětí jsou značeny PC3L a standardní napětí je 1,35 V.
  • DDR3U – Čipy pamětí s označením PC3U jsou naopak spojeny se standardním napětím 1,25 V.

Nejnovějším typem operačních pamětí jsou DDR4, které se na trhu objevily v roce 2014. Díky jejich architektuře a parametrům lze docílit těch nejlepších parametrů. Tento aktuálně nejrychlejší standard se pojí s frekvencí 2 133,33 MHz až 4 266,67 MHz. Napětí je 1,2/1,05 V. To znamená, že tyto operační paměti vám u výpočetní techniky zajistí ten nejvyšší výkon.

Tabulkové porovnání pamětí DDR2, DDR3, DDR4

Typ pamětiDDR2DDR3DDR4
Frekvence sběrnice (MHz) 533 - 8001066 - 16002133 - 5100
Přenosová rychlost (GB/s) 4,2 - 6,48,5 - 14,917 - 21,3
Spotřeba (V) 1,81,35 - 1,5 1,2

Zdroj: https://www.transcend-info.com/

Kapacita operační paměti

Na závěr je vhodné zmínit ještě optimální kapacitu operačních pamětí DDR3 a DDR4. S rostoucí velikostí pochopitelně roste i výkon. Nebo možná bychom mohli říct spíše, že mizí brzda výkonu. Pro běžné kancelářské činnosti si vystačíte s 8 GB operační paměti. Pro hraní her, virtualizace a grafické práce je lepší pořídit 16 GB až 32 GB. Jakákoliv vyšší kapacita je určena pro náročnější uživatele, kteří zpracovávají multimediální obsah, pracují s virtuální realitou nebo využívají více monitorů naráz.


Operační paměti
Operační paměť