Každý z nás v dnešní době dbá na patřičnou bezpečnost osobních a pracovních dat v rámci výpočetní techniky. Dynamický zámek je jednou z dalších možností, které vám nabízí operační systém.

Pokud s počítačem pracujete na místě, kde se nachází více lidí, ať už kolegů nebo členů v domácnosti, jistě chcete mít svá data v bezpečí. A nemusí se vyloženě jednat o jejich krádež. Nikdo nechce, aby mu další osoba omylem smazala rozdělanou práci a podobně.

Abyste tomuto nešvaru a bezpečnostnímu riziku zabránili, můžete využít různých nástrojů. Tím nejúčinnějším je bezpochyby softwarové uzamčení výpočetní techniky. Je v podstatě jedno, zda se jedná o notebook nebo stolní počítač. Takové možnosti vám přináší operační systém Windows 11 a Windows 10.

Klasické uzamknutí počítače

Uzamknutí počítače

Využít můžete toho nejběžnějšího nástroje. Tím je klasické uzamčení výpočetní techniky. Když od svého notebooku nebo počítače odcházíte, určitě ho nemusíte vypínat, aby vám do něj někdo nevlezl. Stačí, když provedete jeho uzamčení. Výpočetní technika zůstane zapnutá, jen vyžaduje přihlášení, jako byste k počítači právě přišli. Uzamčení není odhlášení. To znamená, že po opětovném přihlášení můžete pokračovat v rozdělané práci.

Klasické uzamčení počítače lze v operačním systému Windows 11 a Windows 10 provést dvěma odlišnými způsoby. V rámci toho první stačí otevřít nabídku Start. Poté kliknete na aktuálně přihlášeného uživatele, kde zvolíte volbu Zamknout. V ten moment je notebook či počítač uzamčený a vyžaduje přihlášení. Podobnou volbou je Přepnout uživatele, kdy se dostanete na stejnou přihlašovací obrazovku, abyste se přihlásili jako jiný uživatel.

Druhou možností je využití rychlé klávesové zkratky Win + L. Ta provede naprosto stejné uzamčení počítače, jako popis výše.

Dynamický zámek

Dynamický zámek

Nyní vám představíme ještě jednu možnost uzamknutí počítače. Pokud chcete mít jistotu, že při odchodu od počítače nezapomenete provést jeho uzamčení, využijte funkce dynamického zámku. Ta je dostupná jak v operačním systému Windows 11, tak v operačním systému Windows 10.

Dynamický zámek funguje na velice jednoduchém principu. Svůj notebook či stolní počítač vybavený Bluetooth spárujete se svým mobilním telefonem. Pokud se s telefonem dostanete mimo dosah výpočetní techniky, dojde k jejímu automatickému uzamčení. Tato funkce plnohodnotně řeší situaci, kdy opustíte s mobilním telefonem svou kancelář a zapomenete se odhlásit. Operační systém to udělá za vás.

Na druhou stranu je dobré myslet na to, že dynamický zámek zafunguje v okamžiku, kdy se mobilní telefon odpojí od notebooku či stolního počítače. Pokud ho tedy zapomenete na pracovním stole, svoji úlohu plnit jistě nebude. Zároveň není vhodné používat dynamický zámek jako hlavní bezpečnostní prvek, respektive zamykání počítače. K odpojení Bluetooth dojde až po určité vzdálenosti, což může být i několik metrů. Takže když budete s telefonem stát ve vedlejší místnosti nebo kanceláři, váš mobil bude stále v dosahu počítače a automaticky se neuzamkne.

Přesně z těchto důvodů je vhodné volit dynamický zámek spíše jako doplňkovou službu uzamykání výpočetní techniky, tak jak je popisováno výše.

Jak si zapnout dynamický zámek?

Dynamický zámek volba

Zapnutí dynamického zámku je poměrně jednoduché, ať už používáte operační systém Windows 11 nebo jeho starší verzi Windows 10. Prozradíme vám, jak to provést v obou systémem.

Zapnutí dynamického zámku ve Windows 11 a Windows 10:

  • Stiskněte tlačítko Start a vyberte Nastavení
  • Poté zvolte volbu Účty a Možnosti přihlášení
  • Klikněte na Dynamický zámek a zaškrtněte Umožnit systému Windows automatické uzamčení zařízení, když jste pryč

Ještě, než provedete zapnutí dynamického zámku, nezapomeňte si spárovat mobilní telefon s vaším notebookem či stolním počítačem vybaveným Bluetooth. Tato bezdrátová technologie musí být zapnutá. V operačním systému Windows 11 to provedete v Nastavení – Bluetooth a zařízení. Zde také můžete provést spárování výpočetní techniky s telefonem. V operačním systému Windows 10 se možnost vyhledat zařízení nabízí rovnou u zapínání dynamického zámku.

Tak neváhejte a využijte bezpečnostní potenciál a možnosti operačního systému Windows opravdu na maximum.

Dynamický zámek

Dynamický zámek volba