Bluetooth technologie má v každodenním životě široké upotřebení. Co ale dělat v případě, že máte počítač bez Bluetooth? Pak se o možnosti tohoto výdobytku rozhodně nemusíte okrádat.

Bluetooth technologie je známá bezpochyby každému. Jde o dlouhá léta používaný standard bezdrátové komunikaci, díky němuž lze propojit více elektronických zařízení mezi sebou. A to už od roku 1994. Od té doby vzniklo hned několik standardů, s nimiž vás blíže seznamujeme prostřednictvím jednoho z našich článku na téma Přehled standardů Wi-Fi a Bluetooth. Aby k takové komunikaci došlo, musí být pochopitelně všechna zúčastněná zařízení vybavena touto technologií.

Dell dongle

Jde-li o výpočetní techniku, u notebooků je naprosto běžné, že jsou vybaveny bezdrátovou technologií Bluetooth. Ve své podstatě jde o určitý standard napříč všemi modelovými řadami. Trochu jiné je to u stolních počítačů, kde Bluetooth patří spíše mezi volitelné a příplatkové součásti. Pokud tedy disponujete počítačem bez Bluetooth a rádi byste tyto vymoženosti používali, máte samozřejmě na výběr.

Kde využít možností Bluetooth?

Než vám prozradíme, jak do PC bez Bluetooth dostat tuto bezdrátovou technologii, měla by padnout zmínka o tom, k čemu je to vlastně dobré. Typickým příkladem jsou bezdrátová sluchátka. Ta jsou čím dál více populárnější, a tak u práce na počítači nebo při sledování multimediálního obsahu nemusíte mít sluchátka s kabelem, ale ta bezdrátová. Tím pádem si sednete třeba dál od monitoru. Technologie Bluetooth rozhodně cílí na maximální pohodlí a uživatelský komfort.

Dále bychom mohli zmínit také dva nezbytné nástroje pro ovládání stolního počítače. Jsou jimi klávesnice a myš. Typické příslušenství využívající bezdrátové technologie Bluetooth. I v tomto případě oceníte především absenci kabelu táhnoucího se po pracovním stole. S těmito moderními technologiemi bude používání výpočetní techniky mnohem čistší a kompaktnější. V podobném duchu bychom mohli jmenovat i další bezdrátová zařízení od Bluetooth reproduktorů, až po tiskárny a mnohé jiné.

Bluetooth adaptér všechno vyřeší

Bluetooth PCI-e

Výpočetní techniku bez Bluetooth můžete dnes dodatečně dovybavit Bluetooth adaptérem. Nenápadné příslušenství, které rozšíří možnosti stolního počítače a stejně jako notebook bude disponovat touto technologií a vy ji budete moci využívat naplno. Setkat se samozřejmě můžete s odlišným vyhotovením Bluetooth adaptéru.

  • USB Bluetooth dongle
  • Bluetooth modul PCI-e

První možností je využití malého USB zařízení, které na první pohled vypadá jako dongle od bezdrátové myši, jde však o Bluetooth dongle. Jednoduše ho připojíte do USB portu a vyčkáte, až operační systém Windows doinstaluje nezbytné ovladače. Ve vybraných případech se můžete setkat s tím, že základní ovladače mohou poskytovat základní funkce. Proto některé USB Bluetooth dongly vyžadují, respektive je u nich lepší doinstalovat ovladače přímo ze stránek výrobce. Mohou se vám pak otevřít širší možnosti nastavení a upotřebení této bezdrátové technologie.

Pokud nechcete Bluetooth dongle připojovat zezadu do počítače, natož zepředu, vsaďte na druhé a v podstatě zcela nenápadné řešení. Tím je Bluetooth modul PCI-e. Jedná se o interní Bluetooth kartu, jíž připojíte do slotu PCI nebo PCI-e. Podmínkou je tedy volný slot. Na druhou stranu, nic z počítače vám "nečouhá" a vy máte bezdrátovou technologii integrovanou do útrob stolního počítače. Důvodem může být také to, že si jednoduše nechcete obsazovat volný USB port. V závislosti na typu Bluetooth modulu máte šanci s těmi interními dosahovat lepších přenosových hodnot a dosahu. Před nákupem interního modulu si nejprve zkontrolujte volný slot a ověřte kompatibilitu s vaší výpočetní technikou. Zbývající instalace vlastně probíhá stejně, jako u Bluetooth donglu. Operační systém Windows nainstaluje ovladače automaticky, popřípadě je budete muset doinstalovat ze stránek výrobce daného příslušenství.

Ostatní typy Bluetooth adaptérů

Klasický Bluetooth dongle a Bluetooth modul PCI-e nejsou těmi jedinými, na jaké můžete na trhu narazit. Existují samozřejmě i další rozšíření Bluetooth, která nemusí být standardně určena jen pro výpočetní techniku. Typickým příkladem je Bluetooth adaptér do auta, díky němuž vlastně propojíte reproduktory ve svém voze třeba s chytrým telefonem. Dále je to Bluetooth audio konektor využitelný například v audio systémech. Ten je připojitelný prostřednictvím jacku 3,5 mm. Výjimkou nejsou ani Bluetooth adaptéry do televize, kde skrze tuto technologii můžete streamovat z konkrétních zařízení do TV.

K výpočetní technice si můžete pořídit také speciální Bluetooth Receiver, jehož nedílnou součástí jsou i nejrůznější výstupy. Ty využijete pro připojení ostatních zařízení.

Pohlídejte si důležité parametry Bluetooth

TP-Link dongle

Při nákupu Bluetooth doplňku pro stolní počítač máte samozřejmě na výběr. Na trhu je přemíra výrobců Bluetooth donglů a interních modulů. Mezi ty nejznámější patří určitě TP-Link, ASUS, Creative, CONNECT IT a mnohé další. Při volbě konkrétního modelu se zaměřte na to, co od takového produktu očekáváte.

Jedním z důležitých technických parametrů je dosah Bluetooth signálu. Ten se do značné míry odvíjí od toho, jaký standard této technologie zvolíte. Ta totiž ovlivňuje nejenom dosah, ale také přenosovou rychlost. Odlišovat pak musíte interní a externí aplikování Bluetooth rozšíření pro výpočetní techniku. Z toho mimochodem plyne i způsob připojení a následné výstupy a jejich počet.

Jak můžete vidět, absence Bluetooth technologie ve výpočetní technice není rozhodně překážkou a lze ji dodatečně pořídit. Díky dostupnosti produktů tohoto typu můžete o bezdrátovou komunikaci obohatit ledacos. Tím pádem se v žádném případě neochudíte o funkcionality a možnosti Bluetooth, které jsou v moderním světě opravdu bohaté. Zapomeňte na kabely a vydejte se cestou bezdrátové technologie.