Tiskárny se staly nedílnou součástí domácností a kancelářských prostor. Pokud je také využíváte pro tisk nejrůznějších dokumentů, měli byste vědět o tom, jak se o taková zařízení starat. Péče o tiskárnu je totiž zárukou její dlouhé životnosti.

Tiskárna Dell

Když se v dnešní době rozhodnete pro nákup tiskárny, nabízí se vám v podstatě dvě řešení. Buď budete investovat do laserové nebo inkoustové tiskárny. Zároveň si musíte položit otázku, jestli vám bude stačit černobílý tisk nebo dáte raději přednost tomu barevnému. Od toho se do značné míry odvíjí výše vstupní investice.

Jen pro doplnění uvedeme, že inkoustové tiskárny se obvykle hodí pro lepší tisk fotografií a obrázků, kdežto laserové tiskárny nachází své využití při objemnějším tisku například v kancelářích. Pokud chcete, aby vám zvolená tiskárna vydržela co možná nejdelší dobu v dobré kondici, musíte se o ni také patřičně starat.

Začněte hned po nákupu tiskárny

O novou tiskárnu byste měli pečovat v podstatě už po jejím nákupu. Ještě, než se vrhneme na rady směřující k praktické údržbě tiskárny, začnete trochu ze široka. Životnost tiskárny můžete prodloužit třeba tím, kam ji umístíte. Tiskárna by měla mít kolem sebe dostatek prostoru a v žádném případě se nesmí stát odkládacím místem pro šanony a jiné věci. To k její dlouhověkosti rozhodně nepřispívá. Z pohledu situování se vyhněte následujícím věcem.

  • Horké prostředí
  • Chladné prostředí
  • Prašné prostředí

Ani jedno z výše uvedených míst není vhodné. Ideální je běžná pokojová teplota. Vyvarovat byste se měli například hodně prašnému prostředí, protože prach se bude dostávat do jemné elektroniky tiskárny a do jejích vnitřních útrob, kde může napáchat problémy a způsobit závadu. Na elektroniku tiskárny má negativní vliv i nadbytečná vlhkost. Při vysokých teplotách mohou naopak křehnout plasty, včetně těch důležitých pro provoz tiskárny.

Životnost tiskárny ovlivňuje i volba papíru, který lze zakoupit v odlišné kvalitě. Z papíru odpadává také drobný prach ulpívající na vnitřních částech tiskárny. S tím souvisí i nevhodné používání lepících štítků a podobně. Všechny tyto detaily mohou negativně ovlivnit vnitřní útroby tiskáren. Pozor si dejte i na volbu náplní do tiskáren. Pokud se rozhodnete vyměnit originální za kompatibilní nebo alternativní náplně, vždy volte prověřeného dodavatele.

Z hlediska dlouhodobé životnosti se vyplatí tiskárnu nepřetěžovat, respektive je dobré dodržovat její zatížení uváděné výrobcem.

Péče o inkoustovou tiskárnu

Tiskárna HP

Nejprve se zaměřme na to, jak pečovat o inkoustové tiskárny. Každému musí být asi hned jasné, že z libovolné tiskárny nestačí jen čas od času setřít prach. Pokud jde inkoustové tiskárny, je třeba si uvědomit, jak vlastně fungují.

  • Tekutá náplň v cartridgích
  • Princip mikroskopických kapiček inkoustů
  • Tisk za pomoci trysek

Vzhledem k tomu, že v inkoustu je také voda, dochází postupem času k jejímu odpařování. Největším nešvarem inkoustových tiskáren je proto zasychání náplně. Abyste prodloužili životnost takové tiskárny, vytiskněte alespoň něco jednou za pět až sedm dní. Při tisku se snažte využít všechny barevné náplně, pokud jde o barevnou inkoustovou tiskárnu.

U většiny moderních tiskáren tohoto typu můžete v nastavení zvolit kontrolu trysek nebo jejich čištění. Tento proces se o vše podstatné postará za vás, takže vy nebudete muset cokoliv fyzicky čistit. Je však třeba zaměřit se na pravidelné opakování takového procesu.

Hlídat byste si měli i samotné množství náplně v cartridgích, protože při jejich vypotřebování nebo zaschnutí hrozí poškození některých částí inkoustové tiskárny. Typickým příkladem je spálení tiskové hlavy. Zasychání inkoustu může dokonce poškodit celý inkoustový systém.

Pokud by nedopatřením došlo k vytečení inkoustu, můžete pro otření příslušných částí tiskárny využít jemný hadřík. Postupujte však podle návodu dané tiskárny, abyste nepoškodili některou z jejích částí. U inkoustových tiskáren nemusíte provádět v podstatě nic dalšího.

Péče o laserovou tiskárnu

Multifunkce Dell

Když se rozhodnete pro nákup laserové tiskárny, možná vás napadne jedna zásadní výhoda. Při tisku nejsou využívány cartridge, takže vám nehrozí žádné zasychání inkoustu. A v tomto případě máte skutečně pravdu. Na druhou stranu, i o laserovou tiskárnu je zapotřebí správně pečovat, abyste zajistili její dlouhou životnost.

V tomto ohledu hraje celkem podstatnou roli toner neboli prášek uložený ve schránce. Při pravidelné výměně tonerů může docházet k pozvolnému vysýpání černého nebo barevného prášku do tiskárny. Ten byste měli čas od času vyčistit. Využívat k tomu můžete níže uvedené pomůcky.

  • Suchý hadřík
  • Štěteček

Před čištěním vnitřních útrob laserové tiskárny nejprve vyjměte toner. Teprve poté se pusťte do čištění dostupných prostor. Snažte se nedotýkat žádných důležitých částí a nesahejte na obrazový válec. Kvalitu tisku si pak můžete ověřit prostřednictvím zkušebního tisku. Tím proces údržby laserové tiskárny víceméně končí.

Ještě tu pro vás máme jeden tip na závěr. Před vložením nového toneru do laserové tiskárny s ním můžete lehce zatřepat. Teprve poté vytáhněte jistící folii a vložte toner do tiskárny. Po odlepení ochranné folie už s tonerem nikdy neklepejte, protože může dojít k vysypání prášku do tiskárny a budete mít opět co čistit.

Pokud budete laserovým a inkoustovým tiskárnám dopřávat alespoň základní péči v pravidelných intervalech, věřte, že prodloužíte životnost daných zařízení.

Tiskárna Dell

Tiskárna HP

Multifunkce Dell