Pokud si chcete užít plnohodnotný zvukový zážitek z používání stolního počítače, ale i notebooku, potřebujete kvalitní reproduktory. A je jedno, jestli je to v rámci pracovních účelů nebo herního a multimediálního zážitku. Nyní vám poradíme, na jaké parametry cílit při jejich nákupu.

Reproduktor je zařízením, které je schopné měnit elektrickou energii na tu mechanickou ve formě zvuku. Počítačové reproduktory jsou tedy výstupním prvkem reprodukujícím zvuk nebo hudbu. Obvykle jsou prodávány v podobě „aktivní“.

Aktivní reproduktory v sobě mají zabudovaný zesilovač, takže stačí jednoduché propojení s počítačem a mohou hrát. Naopak pasivní reproduktory je zapotřebí propojit ještě se zesilovače nebo recieverem. V případě výpočetní techniky se obvykle setkáte s aktivní variantou.

Vzhled a materiálové zpracování

Logitech S150

Pojďme se na reproduktory podívat nejprve jako na viditelnou součást počítačové sestavy či notebooku. Vzhled je pro spoustu uživatelů důležitou vlastností. A právě design do značné míry ovlivňuje i výrobní materiál. Nejčastěji se můžete potkat s plastovými reproduktory. Ti náročnější vsadí spíše na dřevěné reproduktory vyznačující se i lepšími zvukovými vlastnostmi. Výjimkou pochopitelně není spojení obou dvou materiálů.

V rámci vzhledu existuje i několik velikostních variant reproduktorů. Jsou to například ty menší přenosné, regálové reproduktory nebo velké sloupové a věžové reproduktory.

Kolik reproduktorů je zapotřebí?

Odrazovým bodem při výběru reproduktorů k počítači je typ soustavy. Velice často se setkáte s číselným označením reproduktorů. Je to například 2.0, 2.1, 5.0 i 7.1. První číslo vždy prezentuje, kolik klasických reproduktorů je součástí balení. Druhé číslo naopak prezentuje, zda je přiložen také subwoofer či nikoliv. V závislosti na počtu reproduktorů lze mnohdy pokrýt všechny tóny od těch nízkých až po nejvyšší, včetně basů. Pro jejich reprodukci je stvořený právě subwoofer.

Pokud potřebujete reproduktory jen k občasnému poslouchání hudby nebo mluveného slova, bez problému si vystačíte se soupravou 2.0, tedy jen se dvěma reproduktory. Ti náročnější uživatelé mající více místa kolem sebe mohou vsadit na bohatší vícekanálové sestavy 5.0, 5.1, 7.0 a 7.1. Tyto sestavy přináší podstatně lepší zvukový zážitek a mohou být zakomponovány také na zdi kolem pracovního stolu s počítačem.

Začněte volbou výkonu

Logitech Z313

Tím asi neobecnějším parametrem při výběru reproduktorů pro stolní počítač bude výkon. Ten prezentuje sílu zvukového projevu. Přihlížet byste ovšem neměli pouze k maximální hodnotě výkonu, ale k hodnotě „RMS výkon“. Jde o nominální výkon, který z dlouhodobého hlediska nepoškozuje dané zařízení. Jeho hodnota bývá oproti maximálnímu výkonu nižší.

Výkon reproduktorů pro běžné použití a nenáročné uživatele se pohybuje mezi 10 W až 40 W. Ti náročnější sáhnou po výkonu nad 40 W.

Ostatní parametry reproduktorů

Pokud očekáváte od reproduktorů jen to nejlepší, vyplatí se zaměřit i na ostatní vlastnosti tohoto počítačového příslušenství. Jedním z dalších důležitých parametrů je například citlivost udávaná v decibelech. Citlivost představuje energii vydanou k prezentaci zvuku v odpovídající kvalitě. Standardní citlivost je v rozmezí 87 až 93 dB. Citlivost překračující tyto hranice zvyšuje kvalitu zvuku.

Pohlídat si můžete i frekvenční rozsah reproduktorů k počítači. Údaj vypovídající o plnosti reprodukovaného zvuku. Snažte se, aby se daný frekvenční rozsah pohyboval mezi 50 Hz až 40 kHz. Impedance reproduktorů vás bude zajímat spíše u sestav se zesilovačem zvlášť. Impedance zesilovače by měla být vyšší nežli impedance reproduktorů.

Posledním přínosným parametrem se vám stane počet pásem reproduktoru. Pokud vyžadujete reproduktory vhodné pro přenos ve středním pásmu, kde mohou chybět nižší tóny, vsaďte na dvoupásmové reproduktory. Chybějící basy často kompenzují zmiňované subwoofery. Jestliže chcete jen reproduktory a nechcete se ochuzovat o nízké tóny, využijte třípásmové reproduktory pokrývající celé spektrum. Jejich cena je pochopitelně o něco vyšší.

Připojení počítačových reproduktorů

Logitech Z606

V okamžiku, kdy máte představu o výkonu a designu reproduktorů, je třeba pohlídat si také odpovídající konektorovou výbavu a přidružené funkce. V podstatě všechny produkty se pyšní klasickým analogovým vstupem 3,5 mm jack. Ten slouží k propojení se zvukovou kartou v počítači. Pokud jde o vícekanálovou sestavu, je zapotřebí v rámci analogového propojení více takových vstupů.

Je ale pravdou, že vícekanálová řešení mohou být propojována i skrze digitální optický či koaxiální vstup. Taková sestava má obvykle svou vlastní zvukovou kartu. Součástí reproduktorů mohou být i RCA konektory neboli cinche. Ty lze propojit s počítačem obdobně, jako v případě 3,5 mm jack. U některých reproduktorů lze připojit sluchátka přímo do reprobeden. Obsahují sluchátkový výstup 3,5 mm jack. U reproduktorů objevíte i USB konektor. To se týká spíše menších modelů pro notebooky. I přes toto rozhraní lze přenášet zvuk, popřípadě jsou tímto způsobem napájeny. Jinak jsou napájeny kabelem z elektrické sítě.

Konektivita reproduktorů nemusí být pouze drátového, ale také bezdrátového charakteru. Vybrané modely jsou opatřeny Bluetooth technologií včetně NFC sloužícího k párování s jinými mobilními zařízeními. Připojení k notebooku může u takových reproduktorů probíhat bezdrátově, na druhou stranu jsou tu limity z pohledu vzdálenosti a kvality zvuku. Alternativním připojením je Wi-Fi, technologie AirPlay a Chromecast. Výjimkou nemusí být ani konektor LAN a jedno z nejkvalitnějších propojení přes XLR.

Některé reproduktory pro počítače jsou dotaženy k takové dokonalosti, že umí naladit i rádiové vlny nebo disponují slotem pro paměťovou kartu, z níž lze rovnou přehrávat hudbu. Příjemným bonusem může být dálkové ovládání skrze nějž ovládáte reproduktory nebo celou vícekanálovou sestavu.

Nové reproduktory
Krátkodobě použité reproduktory

Logitech S150
Logitech Z313
Logitech Z606