Windows 10, to není pouze pracovní plocha ovládaná prostřednictvím klávesnice nebo myši. Důkazem toho je prostředí Windows Ink a možnost použití elektronického pera.

Především majitelé dotykových notebooků neboli zařízení 2v1 ocení Windows Ink a jeho možnosti. Toto speciální rozhraní operačního systému Windows 10 je jako stvořené pro ty, kdo využívají elektronické digitální pero. Nutno však podotknout, že na své si v tomto směru přijdou i ti, kdo nemají dotykový displej. Místo pera lze použít myš a touchpad. V takovém případě ovšem není na plno využit potenciál tohoto pracovního prostředí.

Windows Ink zapnete velice snadno a rychle

Pero nastavení

Pracovní prostor Windows Ink zapneme jednoduše. Stačí, když kliknete pravým tlačítkem myši na hlavním panelu a vyberete volbu Zobrazit tlačítko Pracovní prostor Windows Ink. O zapnutí této funkce budete informováni prostřednictvím ikony vpravo dole. Ikona psacího pera je v tomto směru jasně vypovídající.

Nastavení pera a Windows Ink

Samotné nastavení pracovního prostředí Windows Ink, respektive digitálního pera provedete v Nastavení. Stačí kliknout na nabídku Start – Nastavení – Zařízení – Pero a Windows Ink. Do této nabídky se mimochodem dostanete i skrze ikonu psacího pera na hlavním panelu po aktivaci pracovního prostředí Windows Ink. Nastavovat můžete různé parametry týkající se pera, ale také psaní rukou na displeji.

  • Jakou rukou píšete.
  • Zobrazení vizuálních efektů a kurzoru.
  • Ignorování dotyků.
  • Velikost písma a jiné.

V obchodě Microsoft Store si samozřejmě můžete nainstalovat nejrůznější aplikace, které jsou pro ovládání elektronickým perem, jako dělané. Mnohé z nich se vám mimochodem zobrazí v pracovním prostoru Windows Ink po kliknutí na ikonu na hlavním panelu. Může to být například skicák, vylepšené poznámky, ale také Malování 3D a mnohé další. Vedle naposledy použitých aplikací zde uvidíte i ty navrhované.

Digitální pero perfektně spolupracuje i s kancelářským balíčkem Office, takže při úpravě dokumentů nebo tvorbě prezentací můžete užít tohoto praktického nástroje. Ten v kombinaci s pracovním prostředím Windows Ink u 2v1 zařízení přináší rychlý a efektivní způsob práce.

Kalibrace dotykového displeje

Windows Ink

Pokud využíváte dotykový displej, můžete se setkat s tím, že nemusí fungovat úplně správně. A to především při použití digitálního pera nebo psaní rukou. Tento problém lze řešit různými způsoby. Nejjednodušší je restart notebooku. Poté si ověřte, že máte aktuální a správné ovladače dotykové obrazovky. Nakonec je vhodné provést i kalibraci dotykového displeje.

  • Stiskněte tlačítko Start.
  • Vyberte nabídku Kalibrovat dotykovou obrazovku pro pero nebo dotykové zadávání.
  • K volbě se dostanete rychleji tak, že tento název začnete psát.
  • V nově otevřeném okně klikněte na Nastavení.
  • Poté zvolte volbu psaní perem nebo rukou.
  • Postupujte podle návodu na obrazovce a dokončete kalibraci.

Pokud provedete špatné nastavení, máte samozřejmě možnost obnovit kalibraci dotyku do výchozího nastavení. V nabídce Kalibrovat dotykovou obrazovku pro pero nebo dotykové zadávání je volba Resetovat, kterou stačí potvrdit tlačítkem OK. Změny se projeví po restartování notebooku.