V souvislosti s Wi-Fi sítěmi se můžete setkat s nejrůznějšími výrazy. Jedním z nich je také Wi-Fi Mesh. Systém sloužící pro rozšíření bezdrátového signálu. Zjistěte, jak funguje a co všechno nabízí.

Každý z nás v dnešní domě provozuje bezdrátovou Wi-Fi síť, ať už v domácnosti nebo ve firmě. Mnozí se jistě setkali i se slabým pokrytím na některých místech. Jde o nepříjemnost, která zpomaluje tok dat a v horším případě dochází k přerušení připojení. Spousta uživatelů tento problém řeší obvyklým způsobem.

Wi-Fi Mesh
  • Repeater
  • Extender

Oba dvě varianty mají hodně společného. Repeater je v podstatě takovým opakovačem signálu, což je celkem výstižné označení. Jde o rozšíření Wi-Fi signálu v daných prostorách. Extender je o něco modernější a sofistikovanější model známý pod názvem network extender. Obvykle se jedná o vytvoření paralelního připojení, přeposílání signálu ve stejném pásmu a užití sekundárního routeru. Taková řešení mají ovšem řadu nevýhod, jimž se nyní nebudeme věnovat. Mnohé bylo napsáno v článku Tipy, jak zlepšit signál WiFi.

My vám naopak podrobněji představíme asi ten nejpropracovanější systém pro rozšíření Wi-Fi v současné době. Jeho označení je Wi-Fi Mesh.

Co je to Wi-Fi Mesh?

Pojďme ale začít pěkně od začátku. Nejprve vám prozradíme, co se vlastně skrývá za výrazem Wi-Fi Mesh. Právě slůvko Mesh je velice často spojováno s anglickým výrazem Wireless Ad Hoc Network. Ve své podstatě jde o topologii místní sítě, která má několik uzlů tvořících infrastrukturu. Zjednodušeně řečeno se jedná o propojení bezdrátových síťových prvků. Takových zařízení může být najednou několik desítek. Záleží na tom, jak velký prostor potřebujete pokrýt Wi-Fi signálem.

Možná si nyní říkáte, vždyť je to něco podobného jako repeater nebo extender. Do jisté míry máte pravdu. V tomto ohledu jde o mnohem modernější nástroj, jehož princip fungování je daleko důmyslnější. Jako uživatelé se můžete pohybovat mezi jednotlivými routery a v podstatě ani nepoznáte, k jakému z nich jste připojeni. Systém s efektivním a automatickým připojením si zakládá na několika vlastnostech.

Wi-Fi notebook
  • Jednoduchost řešení.
  • Vzájemné propojení všech routerů tvořících speciální síť.
  • Pokrytí lze řešit kompletně bezdrátově.
  • Splnění obvyklých a moderních Wi-Fi standardů.

Nutno podotknout, že zařízení tvořící výše popisovaný systém musí podporovat Mesh systém. Teprve potom můžete vytvořit síť, která vám zajistí kvalitní a sáhodlouhý dosah Wi-Fi signálu.

Poznejte hlavní přednosti systému Wi-Fi Mesh

Wi-Fi router

Následující řádky vás přesvědčí o tom, proč je Wi-Fi Mesh tak oblíbeným řešením v domácnostech i ve firmách. Je to určitě maximální rozšiřitelnost takové sítě. Právě s pomocí jediné sítě budete schopni pokrýt opravdu velký prostor, a to mezi jednotlivými patry. Podmínkou je, že na sebe zařízení vidí a předávají si dostatečně silný Wi-Fi signál. Více routerů zapojených do sítě dokáže skvěle pokrýt spoustu hluchých míst v síti. Domůžete se tak vysoce kvalitního a zároveň silného signálu.

Wi-Fi Mesh systém mohou navíc využívat libovolná zařízení, která se dokáží připojit bezdrátově k síti. Nyní už nemusíte řešit žádné natahování kabelů, o vše se postarají bezdrátové technologie. Vzhledem k tomu, že se jednotlivá zařízení připojují automaticky k daným routerům, nedochází k žádným výpadkům signálu. Ani v podstatě nerozeznáte, k jakému routeru jste připojeni, protože všechny vystupují pod stejným SSID. Navíc propracovaný Wi-Fi Mesh systém dokáže plnohodnotně a individuálně využívat obě sítě o frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz.

Další z podstatných výhod je určitě snadné nastavení. Zařízení podporující Mesh systém dokáže zprovoznit i naprostý laik. Jedná se totiž o automatický proces, který je možné řídit buď skrze přístup v internetovém prohlížeči nebo přes mobilní aplikaci. Systém následně funguje sám od sebe a reguluje šíření signálu tak, aby konkrétní zařízení mělo vždy ten nejlepší Wi-Fi signál. Ve výsledku je zajištěno rovnoměrné a stabilní připojení s širokým pokrytím.

Pokud celou instalace shrneme v jednoduchosti, stačí připojit první zařízení kabelem k internetu a všechna ostatní už se na něj připojí bezdrátově. Když se rozhodnete v budoucnu rozšířit svůj Mesh systém, jednoduše přikoupíte zařízení podporující tuto funkci a umístíte ho do daných prostor. Nenáročné rozšiřování a pokrytí bezdrátovým Wi-Fi signálem je určitě dalším z benefitů tohoto řešení.

Má Wi-Fi Mesh systém nějaké nevýhody?

Wi-Fi zařízení

Jak vidno, Mesh systém předčí kdejaký repeater a extender, o tom není žádných pochyb. Na druhou stranu byste měli počítat i s jedním zásadním negativem oproti konkurenčním variantám. Nákup Wi-Fi routeru s podporou systému Mesh je přece jenom nákladnější záležitostí, nežli nákup obyčejného Wi-Fi routeru. A vzhledem k tomu, že takových zařízení budete v závislosti na velikosti pokrytých prostor potřebovat více, náklady budou celkově vyšší.

Počítejte také s tím, že jednotlivé Mesh systémy konkrétních výrobců mezi sebou nejsou vždy kompatibilní. Pozor si tedy dejte na to, abyste pořizovali produkty od stejného výrobce, ať už to bude D-Link, TP-Link, Asus a ostatní.

Wi-Fi Mesh má svůj smysl

Wi-Fi Mesh systém je bezpochyby velkým přínosem pro spoustu větších kanceláří, domácností a jiných prostor. Jestliže stále váháte, zda do takového řešení investovat a mít v budoucnu možnost jeho rozšíření, přinášíme vám na závěr několik jasných argumentů.

  • Disponujete velkými prostory, které jeden klasický router nepokryje.
  • Nechcete využívat drátovou, ale kompletně bezdrátovou síť.
  • Vyžadujete silný a stabilní Wi-Fi signál.
  • Hledáte jednoduché řešení bez složité konfigurace.
  • Plánujete do budoucna chytrou domácnost.