Microsoft Windows XP pro repasované počítače (sPcP)

Co je Microsoft Secondary PC pilot programme?

Jde o program, který umožňuje instalovat na určité repasované počítače originální Microsoft Windows XP operační systém za zvýhodněnou cenu.

Pro jaké počítače je tento program použitelný?

 1. Použitý počítač musí být řádně repasován
 2. Počítač “je starý” minimálně 12 měsíců
 3. na počítači byl v minulosti instalován OS od Microsoftu (má nalepen původní COA štítek)

Jak tento program funguje funguje?

 • Každá počítač prodávaný v rámci SPCP programu je opatřen originálním COA štítkem, software je správně deklarován na nabývacím dokladu a aktivován u společnosti Microsoft.
 • Operační systém je nainstalován včetně trial Microsft Office 2007, antiviru a dalšího programového vybavení.
 • Součástí je nástroj pro zálohu, obnovu a reinstalaci operačního systému Windows a aplikací do původního stavu.
 • Více infomací o programu SPCP lze nalézt na tomto MS letáku

Výhody SPCP programu pro repasované počítače

 1. Cena - Windows v rámci SPCP programu stojí jen 30 % toho, co běžná OEM licence
 2. Dostupnost - ke 31.12. 2008 byl ukončen prodej OEM Windows XP Professional a Home, SPCP program je jednoduchou možností, jak získat tento stále populární operační systém


MAR licence Windows XP

MAR licence je další možností jak získat k repasované technice starší než 6 měsíců legální operační systém. Podmínkou je přítomnost štítku s OEM licencí na repasovaném počítači.

Pro školy, nemocnice a další neziskové organizace můžeme dodat k repasovaným počítačům a notebookům v rámci programu MAR operační systém Windows XP Professional v českém jazyce zcela zdarma. Pro více informací nebo individuální nabídku nás kontaktujte na 841-114-115.OEM licence Windows

Windows XP COA na repasované technice

Velkou výhodou repasované výpočetní techniky je, že v mnoha případech obsahuje COA štítek, někdy i předinstalované české Windows XP, čímž starosti s opatřením legálního operačního systému odpadají. Více technických informací o instalaci podle štítku naleznete zde.

Je lepší krabicová (FPP) licence nebo OEM?

Software od Microsoftu poskytovaný v OEM licenci je v naprosté většině poskytován v podobě umožňující provoz daného software na jednom jediném počítači ze kterého není možné jej přenést a používat do jiného počítače. Výhodou je pak především poloviční nebo i nižší cena oproti stejnému software distribuovaném v krabicovém balení. Nevýhodou je již výše zmíněná nemožnost používání software v jiném počítači.

Součástí této licence je i štítek certifikát pravosti (COA štítek). Pokud chce uživatel počítač s OEM softwarem od Microsoftu používat, musí přijmout podmínky přiložené licenční smlouvy. Technickou podporu k produktům OEM zajišťuje zákazníkovi System Builder (sestavovatel systémů), případně ten, kdo instaluje software OEM do počítače. Dodavatelé a prodejci OEM softwaru jsou v tomto směru vázáni smlouvou, kterou akceptují při rozbalení OEM produktů.

Změny v OEM licencích od 1.1.2009

V minulosti Microsoft umožňoval pro účely legalizace operačního systému používat OEM licence. Od 1. ledna 2009 je tato možnost zastavena. Tato licence je po její aktivaci pevně svázána s konkrétním počítačem.

 1. Většina zákazníků se setkává s OEM licencí, která je předinstalována na jejich počítači.
 2. Druhá skupina uživatelů si může vybrat počítač, jehož součástí není předinstalovaný operační systém Windows - v tomto případě je také možné společně s tímto počítačem dokoupit OEM licenci.
 3. Skupina zákazníků, kteří si staví počítač sami, může využít OEM licenci za předpokladu, že při stavbě nového počítače použijí 5 základních komponent počítače: základní desku, procesor, pevný disk, paměti a skříň počítače se zdrojem.

Legalizační verze OS - GGK a GGWA

Pro firmy a organizace jsou k dispozici licence Windows 7 Professional v rámci smlouvy Get Genuine Windows Agreement. Minimální počet licencí je 5 a více, jedná se o plnou licenci systému Windows a její cena je vyšší než cena OEM licence.

Pro zákazníky, kteří budou chtít zakoupit legalizační licenci systému Windows 7 pro domácí použití nebo pro méně než 5 počítačů, je pak určena sada Get Genuine Kit. I v tomto případě je cena vyšší než OEM licence systému Windows 7.

Třetí možností, jak získat licence systému Windows 7 pro legalizační účely, je tzv. Get Genuine Online Kit. Ten je určen pro zákazníky, kteří neprošli ověřením pravosti systému Windows. V případě vyhodnocení systému jako nelegálního je zákazníkovi nabídnuta možnost zakoupit on-line licenci systému Windows 7. V tomto případě je zapotřebí uhradit licenci platební kartou přes internet. Zákazníkovi následně přijde legalizační sada, včetně médií a produktového klíče.

Jak doložit legalitu operačního systému?

Pro doložení legálnosti operačního systému jsou potřeba dvě věci:

 1. Nejdůležitější při dokazování legálnosti software je nabývací (daňový) doklad s přesnou specifikací dodaného software.
 2. COA - v případě operačního systému Windows musí být vylepen na počítači nebo notebooku
 3. Instalační média pro doložení legality operačního systému nejsou vyžadována. S repasovanou technikou se ani běžně nedodávají. Doporučujeme objednat nebo vytvořit si zálohu systému. Součástí SPCP instalace je nástroj pro zálohu automaticky.