Nástroj záznam postupu Windows je skvělý pomocník. Pokud jste uživatel, který si občas neví rady a kamárad, který by pomohl je daleko, stačí spustit nahrávání a nástroj vše pěkně připraví do srozumitelného výstupu, včetně snímků obrazovky a textového záznamu s logy systému.

Jak nástroj najdu:

Nástroj nemusíte ani instalovat. Jmenuje se PSR (Problem Steps Recorder) a je součástí všech Windows již od dob Windows 7. Stiskněte tlačítko start a napište na klávesnici PSR. Měla by se vám objevit aplikace počítače "Záznam postupu" na tu stačí kliknout a záznam postupu se spustí. Pokud byste aplikaci využívali častěji, doporučujeme její přichycení na dlaždice nabídky start nebo do hlavního panelu.

Jak aplikaci používat:

Je to jako když nahráváte jakýkoliv jiný záznam. K dispozici máte tlačítka: zahájit záznam, pozastavit záznam a ukončit záznam. Během nahrávání také můžete přidávat vlastní komentáře - k tomu slouží tlačítko "přidat komentář". Po ukončení záznamu se Vám zobrazí dialog se záznamem, který můžete rovnou uložit. Uloží se do formátu "mht" (webová stránka, kterou zobrazíte v jakémkoliv zařízení s libovolným systémem - nezáleží zda příjemce je na mobilní telefonu, na Apple s macOS, nebo Linuxu - stačí když má prohlížeč internetu). Stránka se také elegantně rovnou zabalí do .zip souboru, tak aby ji bylo bez potíží možné rovnou přesunout jako přílohu a poslat emailem. Samotný záznam má pak jen pár set kB.

Na co jej používat:

  • • Když chci někoho naučit jak se má něco udělat a nechci složitě popisovat co a jak a dělat snímky obrazovky
  • • Když si nevím rady a potřebuji aby mi kamarád nebo technik řekl, co dělám špatně a nechci, aby se ke mě připojoval vzdáleně
  • • Když posílám zboží na reklamaci a chci ukázat, v čem je vada nebo si ověřit, že nedělám chybu někde já
  • • Určitě se dají vymyslet i další způsoby využití této užitečné, ale ne příliš známé aplikace

Ukázka práce s aplikací

Kliknu na tlačítko nabídky start a vyhledám aplikaci pomocí napsání hesla "PSR"

 


Nahrávání spustím kliknutím na zahájit záznam

 


Dále ovládám tlačítky pozastavit záznam a ukončit záznam + mohu přidávat vlastní komentář

 


Výsledný záznam mohu uložit jako jednu webovou stránku v souboru s příponou ".mht", ta se rovnou sama zabalí do archivu ".zip" ; výsledný záznam pak mohu prohlížet rolováním, nebo pokud kliknu na odkaz "slideshow", spustí se prezentace jednotlivých kroků.