U některého zboží, které prodáváme najdete text "Zvláštní režim DPH - použité zboží". Nejčastěji jde o použité iPohone, ale objevují se takto i některé notebooky nebo počítače. Co to znamená? A jaký to má pro kupujícího dopad?

Zákonný rámec je dán § 90 s názvem "Zvláštní režim pro obchodníky s použitým zbožím..." Tento režim umožňuje prodejcům použitého zboží aplikovat zvláštní režim u zboží, které prošlo rukou koncového spotřebitele, neplátce DPH a neodvádět (znovu) DPH z celé ceny, ale pouze ze své obchodní přirážky.

Co to pro zákazníka znamená?

Pro nepodnikatele, nebo podnikatele neplátce

Pokud jste spotřebitel nebo podnikatel, neplátce DPH, neznamená to pro Vás v zásadě nic. Zboží zakoupíte za uvedenou cenu, žádné další povinnosti Vám nevznikají. Tohle zboží by pro Vás mělo být cenově výhodné.

Pro podnikatele, plátce DPH

Pokud jste podnikatel, plátce DPH, měli byste tady zbystřit a počítat. Vaší pozornosti věříme neunikne, že zatímco u většiny sortimentu jsou uvedeny ceny s DPH (jako hlavní) a bez DPH (jako méně výrazná), tak zde je uvedena cena sice také dvakrát, ale ve stejné výši. To je proto, že ve zvláštním režimu dostanete doklad s jednou cenou a DPH si nebudete moci z celkové ceny odečíst.

Obchodníky, kteří zboží prodávají dále (nebo jejich účetní) vědí, že použití zvláštního režimu má určitá pravidla. Nelze jej použít všude. Může jej použít obchodník, pokud dodává použité zboží, které nakoupil na území EU od spotřebitele nebo podnikatele neplátce, případně od jiného obchodníka, který použil při prodeji také tento zvláštní režim. V záznamní evidenci k DPH musí být tento režim oddělen od běžného režimu.

Pro běžného spotřebitele žádné povinnosti nevznikají a není se čeho bát.