Rozhodujete se nad koupí nového mobilního zařízení a stále si nejste jisti, zda zvolit v obdobné cenové skupině malý mininotebook nebo klasický notebook? Možná vám prostřednictvím několika argumentů pomůžeme najít ideální východisko.

Každý, kdo se do obdobného porovnání někdy pustil, jistě do značné míry zná význam obou slov, respektive vzhled daných zařízení. Za klasický notebook se obvykle považuje ten s úhlopříčkou 13“ a výše. Mininotebook je naopak produktem s velikostí 10“ až 12“ palců, také nazývaný někdy netbook.

Který z těchto notebooků zvolit? Jaký bude lepší právě pro vás a vaše pracovní či zábavní povinnosti? Na to se vám pokusíme odpovědět díky několika praktickým argumentům.

Výhody a nevýhody mininotebooku

Naše srovnání obou produktů provedete z hlediska prezentace jejich kladů. Každý uživatel a potenciální zákazník se pak musí najít v té správné kategorii, která mu bude vyhovovat a díky čemuž zjistí, co je pro něj vlastně dobré.

Začneme menším provedením v podobě netbooku. Je logické, že jedním z hlavních argumentů pro jeho pořízení jsou malá velikost, vysoká mobilita, nízká hmotnost. Nevýhodou však může být menší provedení klávesnice, které nemusí z dlouhodobého hlediska vyhovovat každému.

Mininotebook Acer

Netbooky se pyšní povětšinou dlouhou výdrží, která se pohybuje v závislosti na použité baterii v řádu několika hodin. Mininotebook tak můžete neustále zapínat a vypínat, s čímž souvisí delší provoz v době uspání. Okamžitě tak získáte přístup k právě rozdělané práci nebo samotnému systému.

Díky minimálním rozměrům lze toto zařízení označit za malý a přenosný multimediální či pracovní nástroj, který jednoduše připojíte k jakémukoliv zařízení a můžete pracovat s uloženými daty.

Klady a zápory klasického notebooku

Pokud jde o klady běžného notebooku, určitě je to velikost displeje, která předkládá dostatečnou přehlednost a uspořádání zobrazovaných informací. Mnohdy lze ve stejné cenové kategorii narazit na výkonnější grafickou kartu.

Výkon je ostatně elementem, který do značné míry nahrává právě notebookům. Mobilní zařízení, které pojí mobilitu a výkon stolních počítačů. Je však nutno podotknout, že netbook s běžně používaným Atomem je dostatečným pro surfování na internetu nebo běžné kancelářské činnosti. Stejně drahý notebook však může zvládat náročnější multimediální operace.

Součástí notebooku je téměř ve všech případech optická mechanika a větší koncentrace portů, která může být pro některé zákazníky silným rozhodovacím prvkem.

Jak dopadlo porovnání mobilních zařízení?

Výsledek vašeho rozhodnutí bude na základě těchto informací různý. Poznamenat snad ještě můžeme počáteční náklady, které se týkají obou dvou výrobků. Nejlevnější nové notebooky započínají na hranici kolem 7.000,- Kč, což je pouze o necelou třetinu více, než za co pořídíte levné netbooky.