Současná doba si žádá své ve všech ohledech, tedy i u bezpečnosti. Jestliže chcete minimalizovat napadení výpočetní techniky škodlivým softwarem, jedno z opatření je antivir.

Antivir je označení patřící počítačovému softwaru, který je schopen identifikovat viry a záškodnické kódy mnohdy označované jako malware. V závislosti na zvoleném antiviru k tomu dochází na několika úrovních.

Norton Antivirus

Právě počítačový vir je velkým nebezpečím. Bez vědomí uživatele může způsobit únik osobních dat od dokumentů až po fotografie. Zároveň dokáže odposlouchávat přístupové údaje k nejrůznějším účtům. Ve výsledku je schopen napáchat spoustu škod, včetně těch finančních. V této kategorii záškodnického softwaru se lze setkat s tzv. červy, ransomware, trojskými koni a jinými škodlivými kódy.

Proto je třeba chránit výpočetní techniku prostřednictvím antivirových programů. A je jedno, zda jde o stolní počítač, notebook, server či podobný typ zařízení.

Výhody a nevýhody antivirů

AVG

Hlavní přednost antivirů vychází z úvodu tohoto článku. Především pro neznalé uživatele, kteří nejsou ve výpočetní technice tak zběhlí představuje základní ochranu před viry. Antiviry využívají bohaté a stále aktualizované databáze všech škodlivých hrozeb.

Antivir vás ochrání při přesunu souborů z cizích médií a zároveň se vám stane ochranou při prohlížení internetu. Je tedy komplexní ochranou běžící na pozadí.

Nevýhodou může být fakt, že některé antiviry jsou výkonnostně náročnější, takže ve výsledku mohou trochu brzdit danou výpočetní techniku. Zároveň je třeba počítat s tím, že bezplatné antiviry obvykle nedisponují takovými funkcemi, jako antiviry placené. U nich je licence obvykle prodlužována každý rok.

Všeobecně známé antivirové programy

AVAST

Při výběru antiviru máte celkem na výběr. Vývojem tohoto softwaru se zabývá velká spousta společností. Většina z nich nabízí „osekanou“ bezplatnou i „plnohodnotnou“ placenou verzi. A jaké antiviry to jsou?

  • Avast
  • McAfee
  • AVG
  • Norton Antivirus
  • ESET

Microsoft Defender – antivir jako součást operačního systému

Microsoft Defender

Jestliže využíváte operační systém Microsoft Windows, pak antivirové programy vesměs nemusíte řešit. Společnost Microsoft jej totiž zakomponovala přímo do operačního systému. Jeho název je Microsoft Defender. Kompletní antivirová ochrana v reálném čase chránící počítač před spyware, malware, viry a nebezpečnými aplikacemi.

Microsoft Defender je plný pokročilých bezpečnostních funkcí, které jsou zdarma. Software dokonce zajišťuje dohled nad ukládanými soubory na cloudové uložiště OneDrive. Tento integrovaný antivir vás o nebezpečí bude okamžitě informovat a nabízí hned několik akcí, jak naložit se škodlivým softwarem. Zároveň provádí pravidelné kontroly disku, včetně možnosti těch dalších.

  • Rychlá kontrola zaměřená na nejčastější složky systému, v nichž se obvykle viry vyskytují.
  • Úplná kontrola celého pevného disku včetně spuštěných aplikací.
  • Vlastní kontrola dle zvolených parametrů.
  • Kontrola programem Microsoft Defender Offline zaměřená na obtížně dohledatelné viry.

Výhodou integrovaného antivirového programu Microsoft Defender je fakt, že jej získáte zdarma, protože je součástí operačního systému Microsoft Windows. Nezanedbatelným plusem je i rozumná náročnost běhu programu. Výkon počítače vám prostě nebrzdí. Dalším kladem je jednoduchost ovládání a řada přidružených funkcí.

Microsoft Defender nebo jiný antivir?

Nastává tedy otázka, zda si uživatel vystačí s integrovaným antivirem Microsoft Defender nebo je nutná ještě další přidružená ochrana v podobě externího antivirového programu? S jistotou lze říci, že běžnému uživateli bez problému postačí ochrana v podání Microsoft Defender, i když může postrádat některé pokročilé funkce placených antivirů. Absencí jakéhokoliv dalšího antivirového programu zároveň nezpomalíte svůj stolní počítač nebo notebook.


Zabezpečení Windows