Chcete se dozvědět něco více o bateriích do notebooků? Zajímá vás, jak dlouho vydrží příslušné mobilní zařízení bez připojení k elektrické síti? Jaké je možné zakoupit typy baterií? Pokud ano, přečtěte si následující článek…

Každý jistě moc dobře ví, že s nákupem notebooku si pořizuje také baterii odpovídající kapacity, jež je součástí balení. Její životnost je ovšem omezená, a to počtem nabíjejících cyklů. Může se tak stát, že po dvou letech provozu mobilního zařízení se setkáte s výrazným poklesem hodnot, pokud jde o provoz bez adaptéru.

Řešíte-li aktuálně nákup nové baterie, seznámíme vás s možnostmi a vůbec s kompletní problematikou této zásadní části notebooku.

Typy baterií

Baterie

Z konstrukčního hlediska jsou rozlišovány dva typy baterií, s nimiž se můžete setkat v produktových nabídkách mnohých výrobců. Dlouho využívané NiMH jsou dnes již pasé. Jejich místo však obsadily následující modely.

Prvním z nich je Li-Ion baterie. Ta se pyšní svojí nízkou váhou. Nenáročnost na jakoukoliv údržbu je doprovázena i patřičnou životností.

Druhým používaným doplňkem je Li-Pol baterie, jež má velice minimální samovybíjení. Na současném trhu lze tento typ označit za nejideálnější v kombinaci faktorů, jako je výdrž, hmotnost a celková životnost.

Výsledná kapacita baterie

Jedním z nejzásadnějších rozlišovacích elementů, na který během výběru narazíte, je kapacita odvíjející se od počtu článků.

Každá baterie má v sobě odpovídající množství článků s odlišnou kapacitou udávanou v mAh. Nejčastěji se jedná o tříčlánkové, šesti-článkové nebo devíti-článkové provedení. Výjimkou není ani dvanáct článků.

Uvědomit si ale musíte, že s počtem článků nedochází pouze k navyšování celkové kapacity a tudíž k dlouhé výdrži. Zvětšuje se i objem, potažmo rozměr baterie. Ta poté nemusí splývat s tělem notebooku, ale bude z něho vyčnívat, ať už je to směrem dozadu nebo dolů.

Větší kapacita baterie = větší hmotnost.

Přibližná výdrž baterie

Notebook s baterií

Celková výdrž baterie udávaná v hodinách se liší od typu konkrétního zařízení. Vliv na to má nejenom velikost notebooku, ale také jeho užívání. Provozujete-li na něm kancelářské činnosti, určitě vám vydrží minimálně o 30 % déle, než při hraní náročných her. Tento údaj můžete navýšit třeba i úsporným režimem, jehož nárůst se pohybuje kolem 20 %.

Rozdíly mezi jednotlivými velikostmi notebooků a počtem článků mohou být doslova markantní. Vezměme si v potaz nejpoužívanější šesti-článkovou baterii. Ta dokáže zajistit provoz notebooku o velikosti 13,3“ zhruba na pět až šest hodin. Opakem toho je notebook s obrazovkou 17“, kde se výdrž pohybuje na hranici dvou hodin.

I toto je zásadní faktor, který rozhoduje o celkovém provozu zařízení bez elektrické sítě.

Originální nebo neoriginální baterie

Vyndaná baterie

Při výběru baterie pro notebook se naskýtá ještě jedna podstatná otázka. Pořídit baterii originální nebo neoriginální? V prvním případě zakoupíte v podstatě totožný produkt, jenž byl v mobilním zařízení již při koupi. Velké procento záruky, že vše bude fungovat tak, jak má, včetně předkládané výdrže.

Neoriginální baterie je třeba volit od prověřených výrobců, kde lze docílit téměř totožných hodnot. Rozdíl oproti originálu je však v ceně. Ta může být až poloviční.

Z pohledu poruchovosti může svoji kapacitu ztratit jakákoliv baterie, u té neoriginální je šance o minimální procento vyšší.

Správný adaptér pro notebook

O životnosti baterie, potažmo bezproblémovém chodu notebooku rozhoduje také napájecí adaptér, který připojujete k zařízení a s pomocí něhož se články nabíjí. Ten by svými parametry měl odpovídat hodnotám udávaným na notebooku, proto je třeba k jeho volbě přistupovat s maximální opatrností.