Jedním z nejvýznamnějších parametrů přenosných zařízení je jejich výdrž při provozu na baterie. Dobu provozu určuje mnoho parametrů notebooku. Můžeme jí také zvýšit pomocí přídavných baterií a použitím různých šetřících technik a zásad.

Druhy baterií aneb není baterie jako baterie

V současné době se setkáváme téměř ve všech noteboocích s lithium iontovou baterií (li-ion), která je lehčí než starší nikl metal hydridová (NiMH). Také u ní není tak markantní opotřebení vlivem nabíjení při nedostatečném vybití. S NiMH baterií se můžeme dnes setkat pouze u repasovaných notebooků. Problematikou baterií v repasovaných noteboocích se budeme zabývat níže.

Baterie se dále dělí podle počtu článků, napětí a kapacity. Ultralehké notebooky mívají nižší počet článků (zpravidla 4 až 6) a tím i nižší celkovou kapacitu. U klasických notebooků se setkáváme s baterií, která se skládá z 6 až 8 článků.

Někteří výrobci udávají kapacitu baterie v mAh. Tento údaj ale není příliš vypovídající, protože záleží také na napětí baterie. Obvyklé kapacity akumulátorů se pohybují okolo 2000 - 4500 mAh, s celkovým napětím od 10ti do 15 Voltů. Čím vyšší číslo Vám vyjde po vynásobení těchto veličin, tím lépe. Vynásobením získáme kapacitu baterie v miliwatthodinách (mWh), která nám už dává přesnou představu o celkové kapacitě.

Baterie v repasovaných noteboocích

Kapacita baterie v notebooku požíváním klesá. Její životnost se měří řádově na roky, zpravidla nebývá delší než tři až čtyři roky. Tento fakt je zásadní především u repasovaných notebooků. To, že je notebook repasovaný, neznamená, že má automaticky repasovanou i baterii. Navíc zkrácená záruka, kterou dostanete na repasovaný notebook, se zpravidla na baterii vůbec nevztahuje. Na druhou stranu ani repasovaný notebook většinou nekoupíte s úplně špatnou baterií. Většinou se u repasů setkáváme s výdrží okolo jedné hodiny, což může být dostačující. Zde jsou výhodou výše zmíněné baterie Li-ion, které mají delší životnost a je zde předpoklad, že jejich kapacita bude klesat pomaleji než u starších NiMh nebo dokonce u "prabaterií" s NiCd články. Každopádně koupě použitého notebooku je vždy trochu loterií, protože můžete koupit kus s baterií, která vydrží ještě několik let a stejně tak můžete koupit baterii, jejíž kapacita rapidně klesne v následujících několika měsících. Určité riziko nesete ale i u nových baterií, na které výrobci dávají často záruku kratší než na celý notebook.

Ceny nových baterií se podle kapacity pohybují od dvou do pěti tisíc Kč.

Naštěstí i v případě, že koupíte notebook se špatnou baterií, existuje možnost, jak poměrně levně prodloužit její výdrž. Některé firmy nabízejí možnost renovace použitých baterií. Na renovovanou baterii dostanete záruku, která je často delší než na novou. Cena repasované baterie je asi o polovinu až dvě třetiny nižší než cena nové baterie.

Co ovlivňuje spotřebu?

To, jak dlouho vám notebook bude pracovat na baterie, závisí také do značné míry na použitých komponentách. Nejvíc energie zhltne procesor. Proto koupě notebooku s mobilním procesorem je prvním krokem k delšímu běhu bez napájení ze sítě. V současné době je mezi mobilními procesory jedničkou Pentium M, kterému šlape na paty Turion64 od AMD. Levnější varianty těchto procesorů Celeron M a Sempron jsou ochuzeny nejen o výpočetní výkon, ale i o některé šetřící technologie. Pokud vám jde o minimální spotřebu procesoru, nejlepší volbou je Pentium M.

Dalšími hodně "žravými" komponentami jsou displej a grafická karta. Spokojíte-li se s menším displejem, o něco více se pak můžete vzdálit od síťové zásuvky. Výkonné grafické karty s vlastní pamětí nabízejí vynikající výkon, který se projeví zejména v 3D hrách. Pokud neplánujete používat notebook k takovému vyžití, můžete opět ušetřit nějaký ten watt ze spotřeby koupí notebooku s grafickou kartou se sdílenou pamětí.

Hned za displej a grafickou kartu se ve spotřebě řadí optická mechanika následovaná harddiskem. To jsou komponenty, které jsou zapotřebí a nedají se příliš optimalizovat. Spotřebu můžeme mírně snížit použitím harddisku a optické mechaniky s větší vyrovnávací pamětí.

Jak zvýšit výdrž baterie?

Ušetřit energii z baterie můžeme do značné míry při vlastním používání notebooku. Delší provozní doby docílíte, když se budete držet následujících zásad:

  • Nastavte si jas displeje na co nejnižší možnou hodnotu.
  • Používání optických mechanik nechte pokud možno na dobu, kdy budete připojeni k napájení. Pokud se chcete například po cestě dívat na film, raději si ho nahrajte předem na disk a spusťte ho z pevného disku, spíše než přímo z CD mechaniky.
  • Pokud nevyužíváte bezdrátové připojení WiFi nebo bluetooth, tak tato zařízení vypněte.
  • Používejte šetřící programy, které výrobce k notebooku často přikládá.
  • Nedovolte, aby "nečinné procesy" ubíraly výpočetní čas procesoru. Programy, které nebudete používat, je lepší vypnout.
  • Spotřebu pevného disku můžete snížit jeho defragmentací. Systém potom rychleji načítá soubory a harddisk tolik nezatěžuje.

Správným používáním baterie můžete také ovlivnit její životnost. U starších baterií NiMH je velmi důležité baterii před dalším nabitím zcela vybít. U novějších baterií Li-ion to už není nezbytně nutné, přesto je dobré čas od času nechat projít baterii celým cyklem vybytí a nabití. Životnost notebooku mohou výrazně zkrátit extrémní teplotní podmínky. Pokud je to možné, vyhýbejte se mrazu a vysokým teplotám - například v létě v zaparkovaném autě.

Další, poměrně málo využívanou možností jak zvýšit dobu provozu bez napájení, je koupě externí baterie do ultrabay slotu. Zvýšíte tak nejen dobu provozu na baterie, ale i opotřebování baterie vlivem dobíjecích cyklů. Druhou baterii využijí zejména majitelé ultralehkých notebooků, v kterých je kvůli úspoře místa a hmotnosti často jen 4 článková baterie s menší kapacitou.

Co nás čeká a (ne)mine?

Výdrž baterií notebooků se dostává v poslední době do popředí. Zatímco před několika lety notebook vydržel "bez zásuvky" okolo 2 hodin, dnes se můžeme setkat i s výdrží pěti hodinovou. Vedle dnes nejrozšířenějších článků Li-ion občas můžeme zahlédnout i lehounkou výkonnou baterii Li-pol. (nabízí je například IBM jako volitelné příslušenství) Většímu rozšíření brání zatím poměrně vysoká cena. Další oblastí vývoje jsou palivové články, díky nimž by se mohly přenosné počítače obejít bez napájení ze sítě až deset hodin. Na rozšíření technologie, která rapidně zvedne výdrž notebooků si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.