Výpočetní technika občas stávkuje a bývá to obvykle v okamžiku, kdy se nám to nejméně hodí. Možná proto byste měli vědět, jak si v takové situaci poradit a co vyzkoušet. Přinášíme vám pár zajímavých tipů.
Výpočetní technika v podání stolního počítače nebo notebooku, to je v podstatě jen elektronické zařízení, které není nesmrtelné a může se kdykoliv porouchat. O tom není žádných pochyb. Někdy i správný kontakt sehrává důležitou roli a špatný dotyk může rázem způsobit nefunkčnost. Tak to prostě je.
Pokud jste dnes usedli ke svému počítači, stiskli zapínací tlačítko a nic se neděje, vaše noční můra je pravděpodobně na světě. V takové situaci však hned nezoufejte, protože může jít o maličkost, jíž napravíte během několik vteřin až minut. Nežli se tedy rozhodnete vyhledat služby odborného servisu, vyzkoušejte pár věcí svépomocí.
Výpočetní technika bez elektřiny jednoduše nebude fungovat. Výjimkou je notebook a jeho provoz na baterii, o čemž se ještě zmíníme. Možná vám to přijde jako zbytečnost, ale zkontrolujte si přívod elektřiny. Pokud vám nejde zapnout počítač, podívejte se, zda je kabel připojen do funkční zásuvky. To samozřejmě ověříte tak, že do ní připojíte třeba jiné zařízení, popřípadě využijete jinou zásuvku.
Většina z nás má kabely od počítače zapojené do rozdvojky, potažmo prodlužovacího kabelu, protože do ní může zapojit i přidružená zařízení typu monitor, tiskárna apod. Pakliže tento prvek disponuje přepěťovou ochranou, ověřte si, že jí máte skutečně zapnutou. Obvykle takový vypínač svítí, aby bylo jasné, že do prodlužovací zásuvky jde proud. Toto by měl být váš pomyslný odrazový bod, než se pustíte do hledání problému na straně výpočetní techniky.
Od zásuvky ve zdi nebo prodlužovacího kabelu se pomalu přesuňte směrem k výpočetní technice. Dalším článkem ke kontrole se stává napájecí kabel. Pokud jde o stolní počítač, zkontrolujte dobře zastrčený kabel v napájecím zdroji. V ideálním případě vyzkoušejte náhradní kabel, čímž vyloučíte jeho poškození. Monitory u počítačů obvykle disponují stejným kabelem, takže ho stačí jen přepojit a otestovat. Na napájecím zdroji stolního počítače bývá zapínací tlačítko, které musí být pochopitelně v poloze Zapnuto.
Co se týče notebooků, tam lze vyzkoušet to samé. Součástí napájecího kabelu je adaptér s kontrolní diodou, kdy na prví pohled vidíte, že je napájení funkční. Notebooky jsou obvykle vybaveny také baterií, která může být vybitá, takže provoz bez připojeného napájení nemusí fungovat. Někdy je zapotřebí baterii vyjmout a znovu zasunout, připojit zdroj a vyzkoušet opětovné zapnutí notebooku.
Nedílnou součástí stolního počítače bývá monitor. Ten v kanceláři využívá i mnoho majitelů notebooků. Větší zobrazovací plocha, která přijde vhod. A právě v tomto příslušenství může být zakopaný pes. Zapnete počítač a jednoduše se nic nezobrazí. V daný okamžiku si povšimnete, že se rozsvítí kontrolky na počítači nebo notebooku, ale už se nerozsvítí ty na monitoru.
V první řadě tedy zkontrolujte propojovací kabel mezi výpočetní technikou a monitorem. Stačí, když bude trochu vysunutý a už vám nebude fungovat obraz. Zadruhé zkontrolujte napájecí kabel monitoru. V ideálním případě se musí na monitoru rozsvítit kontrolka, abyste mohli v této fázi vyloučit, že jím to není. Pozornost věnujte také tomu, zda není propojovací kabel poškozený.
Na nefunkčnost výpočetní techniky mohou mít vliv i připojená externí zařízení. I tuto variantu je třeba ověřit, což provedete velice jednoduchým způsobem. Odpojte všechna zařízení připojená do notebooku nebo stolního počítače a teprve poté je zkuste znovu zapnout. Ideálně připojujte jedno zařízení po druhém, abyste zjistili, které způsobuje onu nefunkčnost. Rušivým elementem mohou být nejenom tiskárny, ale také klávesnice, myš, připojená webová kamera a mnohé další.
V některých případech nemusí stačit jen kontrola napájecích kabelů. Především u stolního počítače se nabízí možnost, podívat se také do útrob samotného šasi. Pakliže tento krok podstoupíte, odpojte počítač od napájení, než odejmete boční kryt, i když můžete mít jakékoliv pochybnosti o jeho funkčnosti. Na tento bezpečnostní krok nezapomínejte, protože se vyvarujete nejenom vlastnímu zranění, ale i případnému zkratu výpočetní techniky. Kabel odpojte vždy, když budete něco přepojovat nebo manipulovat s kabeláží. Pro kontrolu funkčnosti ho opět připojte.
Součástí napájecího zdroje bývá obvykle dioda signalizující přívod elektřiny, takže ji zkontrolujte. Podobnou informační diodou je vybavena také základní deska v počítači. Ta by měla ve funkčním stavu svítit. Jestliže tomu tak není, začněte kontrolovat jednotlivé kabely uvnitř počítače. Vaším výchozím bodem se stane napájecí zdroj, odkud vedou napájecí kabely ke komponentám, ale i k základní desce. Zkontrolujte, zda jsou všechny správně zasunuté. Funkčnost byste ostatně zjistili minimálně tak, že se například pootočí ventilátory uvnitř počítače. Pokud máte náhradní zdroj, můžete ho připojit alespoň k desce a vyzkoušet, jestli problém není právě v něm. Teprve až poté se pusťte do jeho instalace a přepojení ostatních komponent.
Uvnitř počítač se zaměřte také na kontrolu jednotlivých prvků typu operační paměti, grafická karta, pevný disk apod. Ujistěte se, že jsou tyto komponenty důkladně zacvaknuté ve svých slotech a mají správně připojené kabely. To platí dvojnásob, pakliže jste v nedávné době provedli výměnu některé z těchto součástí. I zde můžete moduly postupně vyjmout a vyzkoušet funkčnost počítače bez nich. Popřípadě je opětovně připojujte a zjistěte, jaký vám způsobuje nefunkčnost výpočetní techniky.
Setkat se můžete i se situací, kdy vám svítí kontrolka na základní desce, takže elektřina do počítače jde, ale po zapnutí tlačítka se nic neděje. Viníkem toho, že počítač nereaguje na zapnutí může být právě zapínací tlačítko. Po dlouhodobějším používání výpočetní techniky není žádnou výjimkou opotřebení materiálů, popřípadě poškození samotného mechanismu. Po odejmutí šasi můžete minimálně ověřit, že vnitřní součásti vypínače nejsou poškozeny a hlavně, že jsou připojeny kabely, což se nabízí jako jeden z dalších problémů. Výměna zapínacího tlačítka je pro mnohé uživatele složitějším procesem, proto je lepší obrátit se na odborníky. Navíc, každý počítač je z pohledu komponent trochu jiný, takže vám nepředstavíme ani žádný univerzální návod.
Octnout se můžete v situaci, kdy stolní počítač přece jenom zapnete, rozsvítí se kontrolky, ale stejně nefunguje. Místo toho se začnou ozývat jen zvuky v podobě pípání. V takový okamžik můžete zaplesat radostí, protože získáte alespoň malou nápovědu, co se s vaším počítačem vlastně děje a nemusíte jako v předchozích případech hledat jehlu v kupce sena. Frekvence pípání totiž upozorňuje na konkrétní typ závady. Vycházet můžete z článku Zvukové signály počítače – víte jakou chybu vám hlásí?
Nakonec se krátce zmíníme ještě o tom nejoptimističtějším scénáři. Pakliže vaše výpočetní technika začne reagovat na zapnutí, můžete se setkat ještě s tím, že se vám regulérně nespustí operační systém. Pro odstranění problému využijte nouzový režim. Jak postupovat v takové situaci se blíže zmiňujeme v článku Jak spustit a použít Nouzový režim?
Pokud samozřejmě ani jeden z výše uvedených tipů nezabere a váš počítač stále nereaguje na zapnutí, je lepší se svěřit do rukou odborníků, ať nenapácháte více škody nežli užitku. Stolní počítač nebo notebook jednoduše odneste do servisu.