Máte nainstalovaný aktuální operační systém Windows 11 a přesto se vám nedaří upgrade na další verzi, respektive novější sestavení? Pak vám přinášíme návod, jak tento problém vyřešit.

Operačnímu systému Microsoft Windows jsme se v našich článcích věnovali hojně, a to především kvůli nekompatibilitě s vybranou výpočetní technikou. Jak všichni dnes moc dobře vědí, vše končilo na absenci TPM čipu. Pakliže jím počítač v odpovídající verzi 2.0 nedisponoval, standardně vám přechod z Windows 10 na Windows 11 nebyl umožněn. Takový problém samozřejmě lze obejít, což dokazuje jeden z našich článků Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní zařízení.

Notebook Windows 11

Nyní se vám pokusíme pomoci s trochu jinou situací, která se týká také kompatibility, avšak v okamžiku, kdy už máte operační systém Windows 11 nainstalovaný. Chcete s pomocí Windows Upgrade provést obvyklé aktualizace, potažmo přechod na novější sestavení a náhle se vám objeví hláška "U vaší verze Windows skončila podpora služeb".

Délka podpory jednotlivých verzí

Stejně, jako měl omezenou podporu operační systém Windows 10, mají omezenou podporu i jednotlivá sestavení Windows 11, ať už využíváte verzi Home nebo Pro. Obecně platí, že podpora jednotlivých verzí je dvouletá. Pro představu uvedeme délku podpory jednotlivých sestavení Windows 11.

Windows Update hláška
  • Verze 21H2 od 4.10.2021 do 10.10.2023a
  • Verze 22H2 od 20.9.2022 do 8.10.2024
  • Verze 23H2 od 31.10.2023 do 11.11.2025
  • Verze 24H2 od 1.10.2024 do 13.10.2026

Problém s hláškou "U vaší verze Windows skončila podpora služeb" nastává tehdy, když chcete přejít z verze 23H2 na aktuální verzi 24H2. A jak už u společnosti Microsoft bývá zvykem, potíže vznikají opět ve spojení s kompatibilitou. Na této stránce společnost prezentuje seznam procesorů, které splňují požadavky operačního systému Windows 11 a jsou tedy kompatibilní.

Jenže, v tomto případě si můžete povšimnout celkem nemilého paradoxu. Mnohé procesory Intel šesté a sedmé generace se na seznamu jednoduše nenachází, přitom svým výkonem překonávají jiné novější procesy, které zde naopak uvedené jsou. Další zvláštností je to, že minimální požadavky se mezi sestaveními nemění a Microsoft vám v minulosti umožnil přechod na operační systém Windows 11 a dokonce dovolil nainstalovat třeba sestavení 22H2. Navíc se stačí podívat na minimální požadavky Windows 11, a ty pravděpodobně splňujete. Jak tedy tento problém s naoko nepodporovanou výpočetní technikou řešit?

Přeinstalace operačního systému je cestou k úspěchu

Předpokladem úspěchu instalace aktuální verze Windows 11 je samozřejmě aktivní Boot Secure v EFI módu a aktivní TPM čip. U mnohé výpočetní techniky dokážete aktualizací BIOS přejít z TPM 1.2 na TMP 2.0 a tím splnit technické podmínky společnosti Microsoft.

Pakliže vypršela podpora vámi nainstalovanému sestavení Windows 11 a vy se při přechodu na to novější a aktuální potýkáte s hláškou "U vaší verze Windows skončila podpora služeb", máme pro vás dvě osvědčená a vyzkoušená řešení.

Windows 11

Tím prvním je kompletní reinstalace operačního systému Windows 11. Jednoduše si stáhnete instalátor z webových stránek Microsoft. Prostřednictvím něho si pak vytvoříte instalační flashdisk, který musí mít kapacitu 8 GB. Spustíte výpočetní techniku, nabootujete z flashdisku a provedete čistou a aktuální instalaci operačního systému Windows ve verzi 24H2. Tato varianta je však spojena s nutností zálohovat si všechna potřebná data před instalací, jinak o ně přijdete. Jde o jednodušší cestu bez zachování dat, na což je třeba myslet.

Pokud byste chtěli svá data zachovat a pouze se dopracovat k aktuální verzi Windows 11, musíte zvolit trochu zdlouhavější, komplikovanější, ale funkční řešení. Nejprve je zapotřebí provést záznam v registrech, který podrobněji rozepisujeme v článku Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní zařízení v části Oficiální návod k instalaci na "nekompatibilní" počítač. Další krok je obdobný jako u první možnosti. Stáhnete si instalátor na minimálně 8 GB flashdisk. Z něj však nebudete bootovat, ale spustíte instalaci v prostředí operačního systému Windows, kde zvolíte Upgrade. Celý proces je samozřejmě o něco delší, na druhou stranu je proveden se zachováním dat, která nemusíte zálohovat a následně kopírovat zpět na výpočetní techniky. Posléze získáte aktuální sestavení 24H2, i když vás systém Windows 11 mystifikoval v tom, že podpora skončila.