Víte, co si představit pod pojmem Chromebook? Tušíte, jak taková výpočetní technika vlastně vypadá a co všechno vám nabízí? Možná je to ideální volba právě pro vás.

Jak už prozrazuje název Chromebook, jedná se o výpočetní techniku svým vzhledem připomínající klasický notebook. Ano, vnější design je až na některé drobnosti v podstatě totožný s mobilní výpočetní technikou. Zásadní rozdíly se ovšem skrývají pod pokličkou neboli pod šasi notebooku. A to především z pohledu hardwarové a softwarové výbavy. Pojďme ale začít pěkně od začátku.

Historie Chromebooku

Chromebook

Výraz Chromebook se poprvé objevil v roce 2011. Jedná se o název platformy, která přísluší právě notebookům a tabletům nebo chcete-li konvertibilním notebookům, potažmo zařízením 2v1. Jak už prozrazuje označení "Chrome", strůjcem této platformy je společnost Google. Výsledná zařízení pak obsahují operační systém ChromeOS.

Ten je mimochodem aplikován na odlišný hardware výrobců notebooků, kam spadá například Lenovo, HP, Dell, Asus, Acer a mnohé další. Pokud se na Chromebooky podíváme globálně, je třeba vypíchnout ještě jeden důležitý milník této platformy, který přišel v roce 2017. Dostupnost aplikací se rozšířila o mnohé Android aplikace. O tom ale až později.

V rámci komplexnosti prezentovaných informací neopomeňme ani na pojmy, jakými jsou například Chromebase, což je výpočetní technika typu all-in-one a nettopy. Jde o malé stolní počítače prezentované jako Chromebox. My se však v tomto článku zaměříme primárně na Chromebooky a vše, co s nimi souvisí.

Chromebook v kostce

Jak už zaznělo v úvodu tohoto článku, Chromebook je vlastně klasickým notebookem, na kterém běží operační systém ChromeOS od společnosti Google. Jen tak mimochodem, jeho základem je Gentoo Linux a je primárně navržen pro práci online. Jedním z hlavních pracovních nástrojů se stává populární internetový prohlížeč Google Chrome.

Právě nenáročnost tohoto operačního systému se promítá do použitého hardwaru Chromebooku. Ten nemusí být tak výkonný, jako je tomu u klasických notebooků, takže pořízení není záležitostí vysoké investice. Z výše uvedeného popisu jednoznačně vyplývá, že Chromebook je standardně zaměřen na využívání služeb Google. Je však pravdou, že dnes se jeho možnosti užití celkem značně rozrostly.

Výhody Chromebooku

Nyní už máte alespoň základní představu o tom, co je to vlastně Chromebook. Jeho další poznávání bude vyplývat z jeho samotných kladů, s pomocí nichž se dopracujete k hlavní použitelnosti. V čem tedy spočívají přednosti Chromebooku?

Cenová dostupnost

Chromebook Acer

V porovnání s klasickým notebookem jde o jeden z největších benefitů. Ze základní charakteristiky Chromebooku je patrné, že tato výpočetní technika rozhodně není náročná z hlediska hardwaru, ať už jde o procesor, operační paměť nebo úložiště eMMC. Tohle všechno se pochopitelně promítá do nízkých pořizovacích nákladů.

Chromebook zakoupíte od 4 000 Kč, kdežto základní modely notebooků jsou spjaty se zhruba dvojnásobnou cenou. Úspora peněžních prostředků je tedy na místě.

Hardware nenáročný na údržbu

To, že Chromebooky vyžadují méně náročný hardware v podání procesoru, operační paměti, grafiky nebo úložiště nic nemění na kvalitě těchto komponent. Vždy se jedná o optimalizovanou konfiguraci, která je dotažena k maximálnímu výkonu. Takový Chromebook nemusíte z pohledu hardwaru udržovat.

V případě výkonu se nejčastěji setkáte s méně výkonnými procesory typu Atom, MediaTek a Qualcomm. Narazit však můžete i na výkonnější verze s procesory Intel Core. U operačních pamětí si v některých situacích vystačíte se 4 GB, v ideálním případě je to 8 GB bez omezování. Zmiňované úložiště eMMC je povětšinou menšího rázu. Kapacita je od 32 GB do 256 GB, přičemž nejčastěji je to 64 GB až 128 GB. Tak málo právě kvůli tomu, že většina dat je řešena online.

Co se týče kvality zpracování Chromebooků, ta je pestrá stejně, jako u klasických notebooků. Levnější modely jsou samozřejmě zhotoveny z plastových materiálů, ty dražší určené pro komerční segment vznikají i z kovu, mají vyztužené tělo a podobně. Obecně je ale kladen důraz na nižší hmotnost a velikost, protože Chromebooky vynikají svou přenositelností. Standardně jsou navrženy na cesty, od čehož se odvíjí i úhlopříčka. Ta začíná na 10,5" a končí na 15,6". Většina modelů má 14".

V rámci hardwaru lze vypíchnout také nenáročnost jednotlivých komponent ve spojení s baterií. Výdrž Chromebooku je mnohdy daleko delší než u klasického notebooku, kde přece jenom vyžadujete větší výkon. V podstatě všechny menší modely Chromebooků jsou bez numerické části klávesnice. Ta klasická je mnohdy vybavena univerzálním tlačítkem na všechno, skrze které najdete cokoliv.

Softwarová jednoduchost

Chromebook na stole

Další výhody Chromebooků souvisí s operačním systémem ChromeOS. Tomu se budeme věnovat ještě podrobněji, ale nyní uvedeme ty nejzásadnější klady. Mezi ně patří určitě intuitivní prostředí. Chromebook nebude po prvním spuštění plný nežádoucího softwaru, jako tomu bývá u většiny výrobců výpočetní techniky. Aplikace v systému pak zabírají podstatně méně místa, protože mnohé z nich jsou vytvořeny právě pro Android.

U operačního systému ChromeOS je kladen značný důraz na bezpečnost. Pravidelné aktualizace zabezpečení na pozadí jsou samozřejmostí. Navíc, tento systém nedává útočníkům moc šancí na jeho ohrožení. Bezpečnostní zranitelnost je tedy minimální. Připočtěte si k tomu i automatické ukládání dokumentů, obraz v obraze nebo rychlé a pohodlné přepínání účtů Google, které v rámci ChromeOS potřebujete.

Nevýhody Chromebooku

Již zmiňovaná jednoduchost Chromebooku může být pro některé uživatele spíše na škodu. Systém je sice intuitivní, ale na rozdíl od operačního systému Windows vám nepřinese moc možností. Rozhodně se připravte na omezenější softwarovou výbavu. I takové maličkosti, k jakým patří například běžný tisk jsou v ChromeOS řešeny tiskem přes cloud.

Využívání Chromebooků je závislé na připojení k internetu, s čímž je třeba počítat. Tato mobilní výpočetní technika je primárně určena k online práci, takže bez internetu se pravděpodobně neobejdete. Cloud je s Chromebooky zkrátka neodmyslitelně spjat.

Od Chromebooku zároveň neočekávejte žádné náročné výpočetní úkony. Rozhodně se nehodí pro zpracování grafiky ani složité práce. Počítat musíte i s omezenější softwarovou výbavou, protože v případě ChromeOS budete odkázáni pouze na aplikace určené pro Android.

Google ChromeOS vs. Microsoft Windows

Chromebook otevřený

Výše prezentovanou nevýhodu týkající se softwarové omezenosti ChromeOS v porovnání s operačním systémem Windows ještě trochu rozvedeme. Připravit se musíte na to, že mnohé programy standardně využívané v systému Windows na ChromeOS jednoduše nespustíte. Výjimkou jsou ty, které mají online podobu nebo mají odnož v Google Play. Standardně jsou totiž preferovány aplikace společnosti Google.

Právě postupná podpora Android aplikací otevřela možnost využít Chromebook zase o něco více. Sice si nenainstalujete klasický kancelářský balíček Microsoft Office, na druhou stranu použijete tyto aplikace z Google Play, popřípadě vsadíte na online verzi. Nutno podotknout, že dražší modely Chromebooků jsou vybaveny funkcí Parallels Desktop for Chromebook Enterprise. Ta umožňuje instalaci některých windowsových aplikací. Ty navíc můžete použít nejenom online, ale i offline. Pravdou je tedy to, že s dalším vývojem ChromeOS a řadou aplikací se nabízí pestré užívání této platformy.

A v podobném duchu by šlo pokračovat. Do jisté míry můžete upotřebit cloud gaming, což je hraní her online. Android aplikace zároveň nahrávají Chromebookům 2v1, tedy modelům s dotykovým displejem, pro který jsou běžně určeny.

Chromebook – Cílová skupina uživatelů

Z výše uvedeného popisu je asi každému jasné, že Chromebook není úplně pro všechny uživatele. Tato mobilní výpočetní technika má své portfolio zákazníků, jenž upotřebí její potenciál na maximum. V první řadě je to skvělý notebook pro nenáročné uživatele na cesty, o čemž vypovídají fyzické předpoklady a dlouhá výdrž. Hodí se například studentům. Chromebooky ostatně zabodovaly ve školském segmentu, právě kvůli nenáročnosti použití.

Chromebook zároveň využijete doma. Pokud si čas od času pustíte film, potřebujete hledat informace na internetu a někdy napíšete dokument, je tato výpočetní technika zajímavým konkurentem klasického notebooku. Minimálně co se pořizovacích nákladů týče. Nechybí samozřejmě ani komerční využití ve firmách, kde jsou standardně aplikovány služby Google, pracuje se často na cestách, a to v kancelářském režimu z pohledu užití.

Chromebooky dnes představují stylové a mnohdy i konvertibilní notebooky, které jistě osloví velkou spoustu uživatelů.