Kryptoměny jsou decentralizovaným platidlem, s nímž je pojí jedno velice důležité téma. A to je těžba, o níž byste měli vědět více. Na jakém hardwaru probíhá a vyplatí se vůbec?

Chtěli byste se těžbě věnovat ve velkém?
HW pro těžbu kryptoměn zakoupíte v sekci HW pro mining.

S těžením kryptoměn souvisí hned několik důležitých pojmů, které vám postupně představíme a objasníme. V první řadě je třeba zmínit, že kryptoměny nemusíte získat pouze jejich nákupem, ale také těžbou. Právě s ní se pojí výraz „mining RIG“. Takto je označováno zařízení sloužící k těžení. Dnes už to zpravidla není běžný počítač, ale stroj využívaný pouze k těžbě kryptoměn.

Obecná představa o těžbě kryptoměn

Mining RIG

Těžení kryptoměn, to je v podstatě hledání řetězce znaků, počítání složitých matematických úloh a snaha o vytěžení příslušného bloku. Takový blok následně obsahuje informace spjaté s adresou příjemce, částkou, adresou odesílatele a podobně. Cílem je vytěžit blok zapsaný v blockchainu. K takovému procesu je pochopitelně zapotřebí silný hardware. Za něj zaplatíte spoustu peněz, a navíc musíte počítat i s vysokými provozními náklady. Právě proto je těžba kryptoměn spojena s finančními odměnami. Jejich velikost se liší podle konkrétní kryptoměny nebo způsobu těžby.

Zařízení určené pro těžbu kryptoměn

Pokud chcete začít těžit kryptoměny, rozhodně zapomeňte na to, že použijete svůj domácí počítač, i kdyby se jednalo o výkonnou herní sestavu. Dávno pryč jsou doby, kdy šly kryptoměny těžit tímto způsobem. Dnes potřebujete skutečně nadstandardní výkon protože, kdo dříve vytěží blok, ten za něj samozřejmě dostane odměnu. V tomto směru se můžete setkat se dvěma typy používaných zařízení.

    • Těžba s pomocí grafických karet GPU.
    • Speciální těžební zařízení označovaná jako ASIC minery.

Když se rozhodnete pro těžbu kryptoměn za pomoci velmi výkonných grafických karet označovaných zkratkou GPU, můžete těžit v podstatě jakoukoliv kryptoměnu. Takové sestavy navíc lze do budoucna obohatit a modernizovat. Zároveň je po ukončení činnosti využijete například k hraní počítačových her. Počítejte ovšem s tím, že výkon takového těžebního stroje nebude největší a zároveň si tento celek uzme poměrně dost elektrické energie. Když budete mít zařízení sestávající z několika grafických karet, měli byste si vyhradit i dostatek prostoru pro umístění.

Daleko výkonnější variantou jsou ASIC minery, které nezabírají hromadu místa a nespotřebovávají tolik elektrické energie. Počítat tedy můžete s vyšší profitabilitou. Na druhou stranu si musíte připravit větší množství peněžních prostředků na jejich pořízení. Takové těžební stroje nemají bohužel jiné využití, poměrně rychle stárnou a lze s nimi těžit jen vybrané kryptoměny.

Pro úplnost bychom měli ještě zmínit, že existuje také třetí varianta prezentující těžbu v internetovém prohlížeči. V rámci této těžby dojde ke spuštění skriptů, po nichž začne být výkon počítače používán k těžbě kryptoměn. Tím pádem dochází ke zpomalení počítače. Takto toho ovšem moc nevytěžíte a zároveň můžete narazit na řadu falešných těžebních portálů, které tak akorát zavirují váš počítač.

Zvyšte své šance na výdělek

Těžba kryptoměn

Z výše uvedených řádků jasně vyplývá, že těžení kryptoměn je spojeno s poměrně vysokou vstupní investicí a velkým odběrem elektrické energie. Proto byste měli při těžení kryptoměn disponovat co možná nejlevnější sazbou za elektřinu. Aby se těžení vůbec vyplatilo a vy jste byli v zisku, vsaďte na kolektivní těžbu. V tomto směru hrají hlavní roli těžební pooly, což jsou v podstatě sdružení těžařů, která mají větší šanci na vytěžení kryptoměny a patřičnou odměnu. Tu si mezi sebou následně dělí. V rámci tohoto řešení se platí určité procento z odměny za možnost kolektivního těžení kryptoměn.

V této souvislosti lze zmínit i tzv. cloudmining, kdy víceméně získáte podíl na těžebním dolu kryptoměn. Toto řešení ovšem není příliš výdělečné. Navíc zde hrozí vysoké riziko scamu a toho, že přijdete o investované peníze.

Systém těžby kryptoměn

Z hlediska principu těžby kryptoměn se můžete setkat se dvěma odlišnými výrazy, jejichž význam musíte jako potenciální těžaři kryptoměn znát.

    • Proof of Work
    • Proof of Stake

Proof of Work známý pod zkratkou PoW je těžebním systémem, u něhož svůj výkon poskytujete velké těžební síti. Po úspěšném vytěžení bloku následně získáte odměnu odvislou od toho, kolik úsilí, respektive výkonu jste těžbě obětovali.

Na jiném principu funguje těžební systém Proof of Stake neboli PoS. V tomto případě už se nehodnotí práce těžaře podle vynaloženého úsilí, ale na základě toho, kolik vlastní a zároveň jak dlouho drží konkrétní kryptoměnu. Tento systém vychází z toho, že ten, kdo drží kryptoměny nejvíce a nejdéle určitě nebude mít zájem poškozovat danou kryptoměnu. Jednoduše přispívá k jejímu správnému fungování.

Software a peněženka

Těžba kryptoměn samozřejmě nesouvisí jenom s konkrétním hardwarem. K jeho plnohodnotnému využívání je zapotřebí zvolit i odpovídající software. Dále počítejte také s tím, že budeme muset zainvestovat do peněženky na kryptoměny, kam Vám bude chodit odměna za vytěžené bitcoiny a jiné typy kryptoměn.

Chtěli byste se těžbě věnovat ve velkém?
HW pro těžbu kryptoměn zakoupíte v sekci HW pro mining.

Obrázky byly použity z internetových stránek www.unsplash.com.