Wi-Fi Direct je technologií, která se na trhu objevila už před mnoha lety. Své využití nachází dodnes. Málokdo však tuší, jak funguje a kde ji lze upotřebit.

Wi-Fi Direct je určitým standardem bezdrátové technologie Wi-Fi. Laicky řečeno jde o propojení hned několika zařízení bez využití přístupového bodu. Nejedná se tedy o klasické Wi-Fi. Tento model připojení vlastně představuje řešení peer-to-peer. V dřívějších dobách jste se s touto technologií mohli setkat pod zkratkou Wi-Fi P2P. Tato specifikace se navíc týká různých typů zařízení.

Wi-Fi Direct mobil
  • Notebooky
  • Mobilní telefony
  • Herní konzole
  • Televizory a podobně

Fungování Wi-Fi Direct

Technologie Wi-Fi Direct umožňuje bezdrátové připojení stejně jako Wi-Fi. V tomto případě ale není potřeba Access Point neboli zkráceně AP. Přesto je dosaženo klasických rychlostí Wi-Fi. Tento bezdrátový přenos může mít odlišnou podobu. Sloužit bude jako připojení k internetu, tak z pohledu přenášení nejrůznějších souborů.

Pokud touto technologií chcete propojit vícero zařízení, stačí, když alespoň jedno z nich bude vybaveno funkcí Wi-Fi Direct. Jde o výchozí bod, který zprostředkuje navázání nezbytné peer-to-peer komunikace. K samotnému propojení mezi jednotlivými zařízeními je využívána ještě jedna technologie známá pod zkratkou WPS. Jde o Wi-Fi Protected Setup. Díky tomu vznikne několik omezených přístupových bodů. Jednou ze značných výhod této technologie je fakt, že nevyžaduje žádné složité nastavení v rámci propojení jednotlivých bodů, potažmo zařízení. Vypíchnout lze také jednoduché spojení mezi zařízeními odlišného typu a výrobce.

V závislosti na konkrétním produktu se můžete setkat s rozdílným způsobem párování Wi-Fi Direct. K tomu lze využívat odlišných prvků a technologií.

  • Tlačítko na konkrétním zařízení
  • Bluetooth
  • Near field communication neboli NFC

Tento průmyslový standard můžete zjednodušeně řečeno použít tam, kde vyžadujete připojení bez potřeby odpovídajícího routeru. Nepotřebujete Wi-Fi připojení, protože konkrétní zařízení s podporou této technologie vytvoří ad hoc Wi-Fi síť. Z pohledu praktického využití se pak nemusíte omezovat při hraní her, sdílení fotografií, tisku dokumentů z mobilního telefonu, přehrávání videa a podobně.

Technické řešení Wi-Fi Direct

Wi-Fi Direct Dell

V rámci technologie Wi-Fi Direct byste měli vědět například to, že certifikační program spravuje, a dokonce i vyvíjí Wi-Fi Alliance, což je průmyslová skupina. Ano, je to přesně ta skupina, která dokonce vlastní ochrannou známku Wi-Fi.

V případě technické terminologie by měl zaznít pojem Software Access point. Jinak zvaný Soft AP je totiž vkládán do konkrétního zařízení díky technologii Wi-Fi Direct. Softwarový přístupový bod musí být vybraným zařízením podporován. Samotný softwarový přístupový bod může nabývat odlišných podob. U těch jednodušších je dosaženo například přenosu fotografií z digitálního fotoaparátu. U těch složitějších je možné sdílet data přes internet a podobně. Wi-Fi Direct umožňuje propojení dvou a více zařízení, přičemž některá z nich nemusí mít podporu této technologie. Právě se softwarovým přístupovým bodem úzce souvisí zmiňovaná WPS a požadovaný PIN kód po stisknutí jediného tlačítka.

Historie technologie Wi-Fi Direct

S přihlédnutím ke komplexnosti prezentovaných informací je vhodné zaměřit se také na první zmínky o technologii Wi-Fi Direct. Pokud jde o mobilní telefony, podpora přišla s operačním systémem Android 4.0. Někteří výrobci ji do svých nadstaveb implementovali ještě o něco dříve. Typickým příkladem je Samsung a jeho upravená verze Android 2.3. Ani americký výrobce Apple v tomto ohledu nezůstal pozadu. Od verze iOS 8 se Wi-Fi Direct promítl hned do několika funkcí, jakými jsou AirPlay nebo AirDrop a Handoff. U dnes již zaniklého mobilního systému BlackBerry přišla tato možnost komunikace a sdílení s verzí systému 10.2.1. Wi-Fi Direct se mimochodem nevyhnul ani herním konzolím. Zmínit můžeme kupříkladu zařízení Xbox One přicházející s podporou v roce 2013.

Podstatná je také podpora u notebooků. Rozmach této technologie nastal v roce 2008. U Intelu to byla platforma Centrino 2, kde bylo možné využít Wi-Fi Direct. Takový notebook byl schopen pracovat jako softwarový přístupový bod a další zařízení se k němu mohla připojit. O dva roky později s touto technologií v rámci svých produktů přišly i ostatní hráči na trhu. Byla to například čipová sada Redpine Signals, společnosti Realtek, Broadcom, Atheros a mnohé jiné.

Použití Wi-Fi Direct ve Windows 10 a 11

Wi-Fi Direct LG

Chybět by pochopitelně neměla zmínka o praktickém využití technologie Wi-Fi Direct. Samotnou podporu si na svém notebooku můžete ověřit poměrně snadno. Podívejte se do správce zařízení. Stiskněte pravé tlačítko myši na nabídce Start – Správce zařízení. Poté nahoře vyberte volbu Zobrazit – Zobrazit skrytá zařízení. Když se následně podíváte do síťových adaptérů, uvidíte položky Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter, což je známka toho, že technologii lze využívat.

Tohle si ostatně můžete ověřit ještě jedním způsobem. Klikněte na nabídku Start a najděte aplikaci PowerShell. Dejte ji přes pravé tlačítko myši spustit jako správce. Poté využijte příkaz ipconfig /all. Následně se vám zobrazí všechny bezdrátové adaptéry, kde byste měli mimo jiné nalézt také informaci o Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter.

Pak už jen stačí připojit konkrétní zařízení k notebooku. V operačním systému Windows 10 a 11 klikněte na Start – Nastavení – Bluetooth a zařízení – Přidat zařízení. Po zapnutí technologie Wi-Fi Direct na jiném zařízení se vám zobrazí právě v tomto seznamu.

Bez nutnosti vlastnit bezdrátový router se můžete prostřednictvím Wi-Fi Direct připojit k televizoru a propojit mezi sebou mnohá další zařízení. Spolehnout se lze také na bezpečnostní standard v podání WPA2 zabezpečení. Výjimkou není ani ovládání přístupu v podnikových sítích. Jednoduchost, automatická nastavení, bezpečnost a téměř nulová potřeba čehokoliv nenechají z pohledu použití Wi-Fi Direct spát asi nikoho.