Kancelářská výpočetní technika nabývá mnoha podob. Pokud dáváte přednost kvalitě, osvědčeným technologiím, zajímavé ceně a máte smysl pro detail, je stolní počítač Dell Optiplex 5080 tou správnou volbou.
Když stolní počítač do kanceláře, tak určitě od výrobce Dell, konkrétně v podání řady Optiplex. Ta je k firemním účelům doslova stvořená. Jestliže v této oblasti hledáte patřičnou inspiraci, pak vám ji přinášíme. Je to model Dell Optiplex 5080, který už je nějaký ten čas na trhu. Už dříve byl považován za jednu z nejlepších variant poměr cena/výkon. V dnešní době ho máte možnost stále pořídit, a to v podání repasované techniky.
Dell Optiplex 5080 splňuje rozhodně všechna kritéria týkající se výkonné kancelářské výpočetní techniky. V mnohém záleží na tom, jakou konfiguraci si pořídíte, popřípadě jak efektivně využijete možnosti rozšíření. Jeden z nejuniverzálnějších počítačů pro firemní segment nabízí hned dvě varianty provedení.
SFF neboli Small Form Factor je určen pro ty, kdo dávají zelenou kompaktnosti. Naopak Tower je pro uživatele plánující rozšíření výpočetní techniky. V mnohém se oba počítače samozřejmě shodují a liší se v rozměrech a ostatních detailech. V následujících řádcích vám představíme Dell Optiplex 5080 obecně z pohledu obou verzí.
Stolní počítač není notebookem, který si s sebou berete na pravidelné schůzky s klienty. To ovšem nic nemění na tom, abyste nevyžadovali působivý vzhled výpočetní techniky také v rámci stolního počítače. Přece jenom vám bude dělat radost celý den na pracovním stole a za jistých okolností je třeba, aby plnil reprezentativní účel.
Obě velikostní varianty vychází ze stejného designového konceptu jen s rozdílem výsledné velikosti a pár detailů. Při pohledu na šasi stolního počítače Dell Optiplex 5080 se vám jistě vybaví takové pojmy, jakými jsou nadčasovost, moderní pojetí a smysl pro detail. Tak nějak lze charakterizovat přední stranu stolního počítače, kde je největší dominantou hlavně žebrování a nepřehlédnutelné logo společnosti Dell.
Menší část předního panelu zabírá prostor vyhrazený konektorům a optické mechanice. U Dell Optiplex 5080 SFF je tato plocha větší s ohledem na menší počítač, u Dell Optiplex 5080 Tower naopak menší. Výrobce Dell si dal opravdu záležet a podchytil i ty nejmenší detaily. Nejde ani tak o funkční prvky, jako spíše ty estetické. Za zmínku stojí třeba stříbrný nápis, v němž se vyjímá nápis Optiplex 5080.
Co se týče použitého materiálu, stejně jako u jiných stolních počítačů, také v tomto případě dochází ke spojení černého plastu a kovu, který je aplikován po stranách šasi. Jako celek působí oba modely líbivým dojmem, a i když jde z pohledu výroby o starší modely, mají stále moderní a nadčasový vzhled. Ten skvěle zapadne do novodobé kanceláře. Podstatná zmínka by měla padnout o velikosti obou variant provedení, která může být pro mnohé uživatele zásadním a rozhodujícím faktorem.
Jak už jsme prozradili výše, Dell Optiplex 5080 SFF i Dell Optiplex 5080 Tower nabízí v přední části optickou mechaniku. Ta možná u některých z vás ještě najde patřičné upotřebení. To podstatné se však ukrývá vedle zapínacího tlačítka se signalizační diodou. Po ruce budete mít ty nejpoužívanější konektory, které vás z pohledu pracovního, zábavního i všestranného nebudou omezovat v připojování vybraných periferií a zařízení.
Z výroby je volitelnou součástí čtečka paměťových karet SD 4.0. Kromě ní máte k dispozici kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon. Dále se nabízí dva porty USB 2.0, přičemž jeden z nich je s funkcí PowerShare. Dále je to rychlejší port USB 3.2 Gen 1 typu A a nechybí ani dnes hojně využívaný port USB 3.2 Gen 2 typu C. Pomyslnou třešničkou na závěr je signalizační dioda pevného disku, kdy na první dobrou vidíte, že něco provádí. Tato konektorová výbava je shodná pro Dell Optiplex 5080 SFF i Dell Optiplex 5080 Tower. Nutno podotknout, že chybět vám nebude pravděpodobně nic. V základu není Wi-Fi a Bluetooth modul, který spadal také do volitelných komponent.
Konektory vpředu jsou snadno dostupnou záležitostí, kam s největší pravděpodobností nebudete připojovat tiskárnu a podobná zařízení. Tohle všechno samozřejmě patří z hlediska konektivity dozadu. Tam je výčet portů podstatně pestřejší, nežli vpředu. Vliv na to má to, že zezadu připojujete monitor/monitory a ostatní periferie trvale připojené ke stolnímu počítači.
Ať už se jedná o menší verzi Dell Optiplex 5080 SFF nebo větší řešení Dell Optiplex 5080 Tower, vždy naleznete to samé. Odshora dolů se nabízí audio konektor Line-out, dvakrát DisplayPort 1.4 a z výroby volitelný další konektor VGA/DP/HDMI 2.0b/USB Type-C, který ale obvykle není samozřejmostí u standardních sestav Dell Optiplex 5080. Následují čtyři porty USB 3.2 Gen 1 typu A, dva porty USB 2.0 se Smart Power On, konektor RJ45 a napájecí konektor. U verze SFF je standardně použit 200 W napájecí zdroj, u provedení Tower je to 260 W zdroj. Z hlediska připojení čehokoliv v rámci běžné kancelářské práce pravděpodobně nikde nebudete strádat.
Nyní si možná pokládáte otázku, jaké jsou tedy odlišnosti mezi oběma velikostními variantami tohoto stolního počítače, když mají vlastně stejný počet portů vpředu i vzadu? Rozdíly se týkají vnitřního rozšíření.
Dovnitř stolních počítačů se dostanete velice snadno, jak už to u výpočetní techniky Dell bývá zvykem. Zezadu vyšroubujete jistící šrouby a odejmete levou bočnici. V ten moment se vám nabídne pohled na funkční a přímočaré uspořádání vnitřních komponent. Dobře řešené je chlazení, ale i rozmístění jednotlivých slotů.
V obou případech budete mít k dispozici čtyři sloty pro operační paměti. Ten nejzásadnější rozdíl mezi oběma variantami stolního počítače je pak v počtu slotů. Jak asi každý správně tuší, to zásadní rozšíření přináší Dell Optiplex 5080 Tower, ve kterém naleznete dva sloty PCIe x1, jeden slot PCIe x4 a jeden slot PCIe x16. U obou stolních počítačů se domůžete také M.2 WLAN konektoru a SATA konektorů.
A teď k té nejsilnější zbrani stolního počítače Dell Optiplex 5080. Tou je samozřejmě výkon, ať už ten výpočetní či grafický. V tomto směru je naprosto jedno, zda se rozhodnete pro menší verzi SFF nebo rozšiřitelné provedení Tower. V obou případech se vám dostane minimálně z pohledu volby procesorů stejného výkonu. Chipset Intel Q470 zde funguje ve spojení s desátou generací procesorů Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. O méně výkonné variantě Pentium v dnešní době asi nemá cenu uvažovat. U prezentovaných procesorů budeme trochu více konkrétnější.
U modelu Dell Optiplex 5080 Tower jsou dostupné ještě procesory Intel Core i3-10105, Intel Core i3-10305 a Intel Core i5-10505.
Již zmiňované čtyři sloty pro operační paměti samozřejmě přispívají k vyššímu výpočetnímu výkonu stolního počítače. Aplikovány jsou DDR4 paměti, které v závislosti na konkrétní volbě dosahují rychlosti 2 666 MHz nebo 2 933 MHz. Minimální kapacita je 4 GB a maximální kapacita jednoho slotu je 32 GB, takže výsledná maximální kapacita činí až 128 GB.
Pakliže zapomenete na verzi s Pentiem a zvolíte desátou generaci procesorů Intel Core i3, i5 a i7, jako standardní a základní grafická karta bude použita grafika Intel UHD Graphics 630. Pro náročnější zákazníky byly ovšem stvořeny konfigurace s dedikovanými grafickými kartami. V obou verzích jsou to NVIDIA GeForce GT730 2 GB, AMD Radeon R5 430 2 GB a AMD Radeon RX 640 4 GB. Dell Optiplex 5080 Tower přináší navíc ještě grafiku NVIDIA GeForce GTX 1660 Super s pamětí 6 GB.
Z pohledu diskové kapacity můžete samozřejmě kombinovat disky s různým rozhraním, tedy SATA 3.0 i PCIe 3 Gen x4 NVMe. Maximální kapacita pevného disku může v závislosti na jeho provedení dosahovat až 4 TB. Prostor, s nímž si v rámci kancelářské a jiné práce vystačí opravdu kdokoliv.
Dell Optiplex 5080 je skutečně povedenou výpočetní technikou, která je primárně určena k profesionálnímu použití. Ať už zvolíte verzi SFF nebo Tower, jde o skvělý poměr mezi předkládaným výkonem a cenou. Příjemný je bezpochyby pestrý výběr z hlediska dostupné konfigurace a procesorů. Mnohé určitě potěší podpora vPro a větší konektorová výbava. Dell Optiplex se bude vyjímat na stole či vedle stolu v kanceláři i doma.