S mobilními procesory se v poslední době opravdu „roztrhl pytel“. Nejsou už doménou jen těch nejdražších notebooku, ale pomalu a jiste si budují své pozice i v low-endových modelech. Procesor Pentium M naleznete už i v noteboocích do 40 000,-Kc. Proto jsme se rozhodli popsat a srovnat nekteré vlastnosti procesoru do notebooku. Především zde půjde o srovnání mobilních a klasických procesorů.

Notebooky se stolním procesorem

Spodní cenová hranice notebooků je stále obsazena notebooky se stolními procesory. Jedná se především o levné Celerony. Notebooky s Celeronem se dají pořídit i za necelých 30 000,- Kč. Vyznačují se nízkou kapacitou vyrovnávací paměti, obvykle 128kb. Výkon procesoru je hlavně díky vysoké taktovací frekvenci dostačující. Celkový aplikační výkon Celeronu 2,6GHz je srovnatelný s mobilním Pentiem M 1,3GHz. Alternativou k Celeronu je konkurenční Athlon od AMD. Pryč jsou doby, kdy procesory do notebooků byly dominantou pouze Intelu. Athlony od AMD v noteboocích se začínají prosazovat stále více. Cena i výkon těchto procesorů se pohybuje většinou někde mezi Celeronem a Pentiem 4. Athlony jsou vybaveny větší vyrovnávací pamětí než Celerony a hned je to vidět na výkonu. Pokud je pro Vás při výběru notebooku hlavním kritériem cena, je notebook s Celeronem nebo Athlonem ta správná volba.

Další skupinou notebooků jsou modely, které slouží jako náhrada stolního PC. Vynikají podobným výkonem jako desktopové systémy a nevynikají mobilitou. Takové notebooky jsou většinou vybaveny procesorem Pentium 4 nebo Athlon 64. I když vývoj mobilních procesorů šel poslední dobou hodně kupředu, klasické procesory stále drží přední místa ve výkonnostní tabulce. Pokud tedy chcete rychlý stroj a opět není hlavním kritériem mobilita, poslouží vám poměrně dobře notebook s výkonným nemobilním procesorem.

Notebooky se stolním procesorem vydrží pracovat bez napájení ze sítě průměrně 2 a půl hodiny. Výdrž baterie závisí samozřejmě na mnoha dalších parametrech (např. kapacitě baterie, připojených periferiích a podobně).

Notebooky s mobilním procesorem

Nejčastěji se v noteboocích setkáme s procesorem Pentium M od Intelu. Pozor - není totožný se starším a méně výkoným Pentiem 4 – M. Pentium M vyniká velkou pamětí cache a dalšími technologiemi pro optimalizované zpracovávání instrukcí. Výkon Pentia M taktovaného na 1,6GHz s 1MB L2 cache odpovídá přibližně výkonu Pentia 4 na 2,8GHz s 512kb L2 cache. Podívejme se na tyto procesory trochu podrobněji.

Určitě jedním z nejdůležitějších parametrů mobilního procesoru je spotřeba energie. Zde si Pentium M vede opravdu dobře. Vystačí si totiž s pouhými 25W. Navíc je schopen práce v režimu se sníženou frekvencí a tím opět klesá spotřeba energie. Oproti 70W, které potřebuje ke svému provozu P4 2,8GHz, je to opravdu málo. Nižší spotřeba s sebou nese ještě další výhody. Notebooky s mobilním procesorem bývají tišší a lehčí. Pokud požadujete od svého notebooku dlouhou výdrž baterie, zcela jistě se Pentium M vyplatí. Pentium M je v současné době asi o 3000,- dražší, než nemobilní procesor s odpovídajícím výkonem. Rozdíl v ceně notebooku s mobilním procesorem a notebooku s klasickým bývá často větší.

Pentium M se stal základem intelovské platformy Centrino. Notebooky s tímto označením v sobě skrývají kromě samotného procesoru také wireless řešení a certifikovanou čipsetovou sadu od Intelu. I když čistokrevné Centrino obsahuje jen technologie od Intelu, na trhu jsou i varianty od jiných výrobců, které splňují podobné požadavky na mobilitu, výkon a bezdrátové připojení.

Nejvýkonnější varianty Pentia M jsou nyní založeny na jádru Dothan. Tento procesor je vyroben 90nm technologií, pracuje na 2GHz a má 2MB L2 Cache.

Z grafu je vidět výkon a výdrž baterie procesoru Pentium 4 M na 2,6GHz, Pentium M 1,7GHz a zatím nejvýkonnějšího Pentia M 2GHz.

Při požadavcích na nízkou spotřebu a cenu nabízí Intel ještě další možnost – Intel Celeron M. Tyto procesory mají oproti Pentiu M přibližně poloviční cache, ale přesto podávají velmi dobrý výkon, a to za cenu výrazně nižší, než za kterou pořídíte Pentium 4. Celeron M by mohl odstartovat novou vlnu levných a výkoných notebooků s dlouhou dobou provozu. Škoda, že notebooků s Celeronem M je stále jako šafránu. Marketingová podpora Intelu tomuto výkonnému a levnému procesoru nepřeje.

Na poli mobilních procesorů se prosazuje, zvláště poslední dobou, i AMD. Vedle mobilního Athlonu XP uvedla AMD na trh i mobilní Athlon 64. Do notebooků se používají dva druhy procesorů. Je to mobile AMD Athlon 64 a Low-power Mobile Athlon 64. Mobile AMD Athlon 64 je určen do notebooků, které slouží jako náhrada stolního PC. Na trh byly uvedeny procesory až do rateingu 3200+ a frekvence 2GHz. Tyto procesory mají příkon 62W a s L2 cache o velikosti 1MB poskytuje velmi nadprůměrný výkon. Druhá řada procesorů označená jako Low-power Mobile Athlon 64 s rateingem 2700+ a 2800+ pracuje na frekvenci 1,6GHz a 1,8GHz s vyrovnávací pamětí o velikosti 512kB. Procesor spotřebuje při plném výpočetním výkonu 35W, je možné ale přejít i do úsporného režimu, kde se spotřeba energie sníží až na 12W. Mobile Athlon 64 výkonově nijak nepokulhává za svým sokem Pentiem M. Má sice jen poloviční vyrovnávací paměť, ale zato disponuje některými velmi zajímavými technologiemi. Především je to 64 bitová architektura. Ta svou sílu plně ukáže až při uvedení 64 bitového operačního systému. Zatím je možné získat pouze zkušební betaverzi Windows XP 64 bit Edition. Athlon 64 mobile je ale plně kompatibilní i se současnými 32 bitovými systémy a poskytuje pro ně více než dostatečný výkon. Pro Pentium M je to rovnocenný soupeř.

Shrnutí

Pokud budete chtít s notebookem vydržet dlouhé hodiny bez napájení ze zdroje, je mobilní procesor nezbytností. Mobilní procesory poskytují velmi dobrý výpočetní výkon i v porovnání s desktopovými počítači. Pokud chcete notebook jen na přenášení mezi domovem a prací, mobilní procesor může být zbytečný luxus. Pravděpodobně si vystačíte s levnějším Celeronem, Athlonem nebo výkonným Pentiem 4 či Athlonem 64.