Každý stolní počítač potřebuje k plnohodnotnému využití jeden důležitý doplněk, a tím je monitor. Bez něho si jenom stěží zobrazíte potřebné informace, budete moci pracovat, oddávat se zábavě a jiným činnostem. Jak vybrat ten správný monitor?

Monitor je ve své podstatě elektronické zařízení zobrazující textové a grafické informace. Obrazovka, kterou propojíte se stolním počítačem, notebookem nebo serverem a získáte tak vizuální spojení. Na trhu je k dostání bezpočet monitorů odlišných značek lišících se mezi sebou různými parametry. A právě ty hrají při výběru této zobrazovací plochy velkou roli. Jak vybírat vhodný monitor?

Typy monitorů

IPS monitor

V současné době je možné zakoupit nové LCD monitory s podsvícením LED, které nahradilo starší technologie a zajišťuje daleko rovnoměrnější podsvícení celého displeje. Určitou odnoží je provedení OLED, v rámci něhož jsou využívány ještě menší osvětlovací diody. Jejich předností je zase dokonalejší podání barev, ale zatím je to vykoupeno vyšší cenou.

U klasických LED monitorů se setkáte se třemi odlišnými typy panelů. Tím nejzastaralejším je TN panel, který je sice nejlevnější, ale jeho zobrazovací schopnosti a ostatní parametry nejsou tak dobré. Pro nenáročného zákazníka a pro běžnou kancelářskou práci je dostačující. V jeho prospěch hovoří rychlá odezva.

Dále je to technologie PVA jinak označovaná zkratkou MVA. U ní lze docílit vynikajících barev a širších pozorovacích úhlů. Tento typ panelu je označován, jako univerzální a představuje střední třídu z pohledu kvality obrazu. Novější modely se již pyšní rychlejší odezvou, která může být dostatečná i pro hráče počítačových her.

Mnohem lepší jsou IPS panely. Tato technologie svou kvalitou předchází jak TN, tak PVA panely. V jejich prospěch jednoznačně hovoří zobrazení barev, vysoký jas a dobré pozorovací úhly. Dokonce i rychlost odezvy se oproti starším typům zlepšila. Tou největší nevýhodou je asi vyšší pořizovací cena.

Velikost monitoru a rozlišení

Monitor Dell

Po obecné charakteristice monitorů přichází na přetřes důležité parametry. Na základě nich si vyberete ten či onen model. Odrazovým můstkem je velikost monitoru neboli úhlopříčka. Ta je udávána v palcích. Tento údaj se odvíjí od toho, k čemu budete monitor primárně využívat a jestli na něj máte na pracovním stole dostatek místa. Za univerzální velikost je dnes považována úhlopříčka 24" až 27". Takto velký monitor je ideální pro práci, ale také pro multimediální zábavu. Menší monitory jsou vhodné spíše pro nenáročné domácí použití nebo jako dva monitory vedle sebe. Naopak úhlopříčka nad 27" je pro ty, kdo pracují s grafickými programy a nebo si chtějí dopřávat jedinečného herního zážitku.

V kombinaci s velikostí monitoru si lze povšimnout odlišného poměru stran. Dnes už jen ojediněle narazíte na poměr 4:3, i když tento parametr mnohým vyhovoval především v rámci kancelářských úkonů. Daleko častěji objevíte širokoúhlé monitory s poměrem stran 16:9 a 16:10. Výjimkou není ani extrém v podání poměru 21:9. Ten cílí spíše na multimédia.

S velikostí monitoru úzce souvisí i rozlišení. Čím větší bude, tím jemnějšího se vám dostane zobrazení. Na druhou stranu větší rozlišení rovná se větší zobrazovací plocha a menší údaje, jako text a ikony na ploše. I s tím je třeba počítat vůči velikosti monitoru. Dnes je za běžný standard považováno FullHD rozlišení, tedy 1920 x 1080 pixelů, a to primárně pro monitory o velikosti 21“ až 27“. Menší rozlišení vás připravuje o jistý komfort, ale jde o hodně individuální záležitost. Vývoj se ubírá směrem k 2K a 4K rozlišením.

Vlastnosti obrazovky

Pokud jde o fyzické vlastnosti nového či repasovaného monitoru, zajímejte se o provedení povrchové vrstvy. Výběr je v tomto směru poměrně jednoduchý. Lesk nebo mat. Lesklé monitory jsou obvykle spojeny s lepším barevným podáním a pozorovacími úhly. Je třeba si však uvědomit, že při práci na světlejším místě mohou být odrazující odlesky a viditelné otisky prstů. Takové neduhy eliminuje matný povrch monitoru, který bude naopak odolnější z hlediska ušpinění a nevadí mu světelné odrazy. Podání barev zde může trochu ztrácet. Matný povrch je obvykle doporučován pro komerční využití, doma přijde vhod i lesklá varianta, popřípadě ta s antireflexní úpravou.

Nyní přejděme k parametrům monitorů, které ovlivní samotné zobrazení a vaši každodenní práci, hraní her, zpracování multimediálního obsahu a podobné úkony. Tím prvním je kontrast vyjadřující živost prezentovaných barev. Kontrast je vyjadřován kontrastním poměrem. Obvykle mívá hodnotu kolem 1000:1. Vyšší hodnoty byste měli volit v okamžiku, když budete monitor používat spíše ve světlejších prostorách. Pozor si však dejte na to, že z většího kontrastu mohou po delším používání monitoru bolet oči.

Monitor HP

S kontrastem se úzce pojí jas monitoru. Ten naopak charakterizuje svítivost zobrazovací plochy. Udáván je v kandelách na jeden metr čtvereční. Zlatá střední třída se prezentuje parametry 250 cd/m2. Více jasu vám přijde vhod na slunci, naopak při noční práci budete potřebovat méně jasu, aby vás nebolely oči. Z toho důvodu mají monitory obvykle regulovatelné nastavení jasu.

Při pročítání parametrů monitorů můžete velice narazit i na dobu odezvy. Ta udává čas pro překreslení obrazu z jedné barvy na druhou. Tento údaj je vhodný spíše pro hráče počítačových her, kteří by měli volit monitor s dobou odezvy kolem 5 ms. Naopak pro běžnou práci si vystačíte s dvojnásobně až trojnásobně větší odezvou.

Dále se při výběru monitoru zajímejte o pozorovací úhly, které vám umožní vidět kvalitní obraz také z boku monitoru. Výrobci vždy prezentují maximální pozorovací úhel. V případě běžné práce si vystačíte s úhlem kolem 160°. Pro multimédia a zábavu je doporučován pozorovací úhel 170° a vyšší.

Kvalita obrazu, respektive jeho plynulost souvisí ještě s jedním parametrem, a tím je obnovovací frekvence. Čím vyšší bude, tím plynulejší je obraz. Takové vlastnosti pochopitelně nepotřebujete u běžné kancelářské práce, kde si vystačíte s 60 Hz. Milovníci počítačových her by se měli pohybovat kolem 100 Hz a více.

Konektorová výbava

Tenký monitor

Vlastnosti monitoru jsou při jeho nákupu jednou stránkou věci. Tu druhou pak tvoří konektorová výbava rozhodující o tom, s jakým počítačovým vybavením či periferiemi budete monitor propojovat.

Přenos videosignálu může být přenášen odlišnými způsoby. U starších monitorů je to například analogový konektor VGA neboli D-Sub. V jeho případě se uživateli dostane horší kvality obrazu, i když podporuje desetibitové barvy. Dnes se mnohem častěji využívají jiné konektory. K vidění je konektor DVI umožňující nejvyšší rozlišení 2K. I tento polodigitální konektor ale pozvolna upadá.

Mezi novější patří například HDMI zajišťující vysoké rozlišení. Barevná hloubka tohoto přenosu je osmibitová, docílit však můžete rozlišení 4K. Ten nejkvalitnější obraz vám zprostředkuje DisplayPort. Využívá se hlavně tam, kde jsou kladeny nároky na vysokou kvalitu obrazu. K vidění je také jeho miniaturní verze DisplayPort Mini.

Monitor může mít pochopitelně i další konektory sloužící primárně pro připojení nejrůznějšího příslušenství. Je to například konektor pro připojení sluchátek nebo mikrofonu. Často se jedná o kombinovaný konektor – 3,5 mm jack. Výjimkou nejsou ani porty USB, kam lze připojovat například flashdisky a mobilní telefony. Některé monitory mají dokonce port USB-C. U monitorů lze narazit na speciální CI sloty pro vložení televizní karty, optický konektor pro přenos zvuku nebo síťový port pro vzdálenou správu displejů.

Další výbava a funkce monitorů

Všechny výše uvedené parametry monitorů lze považovat za zásadní. Vhod vám ale může přijít i řada nadstandardních prvků a funkcí. Zde je výčet těch nejčastějších z nich.

  • Zabudované reproduktory v rámu monitoru.
  • Webová kamera integrovaná do horní části displeje.
  • Možnost připojení standardizovaného držáku VESA, třeba kvůli umístění monitoru na zeď.
  • Dotyková vrstva monitoru umožňující ovládání prsty.
  • Automatická regulace podsvícení fungující podobně, jako u mobilních telefonů.
  • Přidané funkce jako filtr modrého světla (Low Blue Light), ochrana proti trhání obrazu a zamezení blikání podsvícení monitoru (FlickerFree).

Současná produktová nabídka výrobců umožňuje koupit si monitor splňující dané předpoklady do nejmenšího detailu, a to včetně prohnutých monitorů a velkého množství příslušenství.