V posledních letech je kladen na grafické karty v noteboocích stále větší důraz. Výkon systému už dávno neurčuje jen procesor, ale do značné míry i grafická karta. Nová sběrnice PCI express posunula možnosti mobilního grafického čipu značně dopředu. Podívejme se, jak vybrat notebook s tou správnou grafickou kartou.

Popis běžných parametrů

V popisu grafické karty se často setkáváme s technickými pojmy, kterým laik příliš nerozumí. Pokud si chcete vybrat grafickou kartu, která bude odpovídat vašim potřebám, je alespoň zevrubná orientace v technických parametrech nutná. V úvodu se proto pokusím vysvětlit některé často používané parametry uváděné při popisu grafických karet v noteboocích. Pokud patříte mezi ostřílenější uživatele výpočetní techniky, můžete úvodní část směle přeskočit.

AGP- slot pro grafickou kartu. I když se jedná o slot, v notebooku je grafická karta přes AGP připojena napevno. Není možné ji tedy později měnit. Přenosová rychlost je následující: AGP1x - 266MB/s, AGP2x - 528MB/s, AGP4x - 1MB/s, AGP8x - 2100MB/s.

PCI express - nový standart pro připojení grafických karet. Přenosová rychlost až 4GB/s (4GB/s v obou směrech. Celkem je tedy maximální přenosová rychlost 8GB/s). Grafická karta s PCI express může dosahovat vyšších výkonů. PCI express plně využijí až výkonné grafické karty. U pomalejších karet je rychlost grafické karty s AGP a s PCI express přibližně stejná.

Videopaměť(VRAM) - parametr, který velmi ovlivňuje výkon karty. Dnes je nejčastější velikost videopaměti 64MB nebo 128MB RAM. U levnějších systémů se využívá sdílená paměť. Karta se sdílenou pamětí je levnější, ale zdaleka ne tak výkonná jako karta s vlastní pamětí. Navíc notebook má pak k dispozici méně paměti RAM. Například notebook s 256MB RAM a grafickou kartou s 64MB sdílené paměti má volných jen 192MB RAM (256-64).

TurboCache (TC), HyperMemory - dvě velmi podobné technologie od nVidie (TurboCache) a Ati (HyperMemory), které nabízí kompromis mezi cenou a výkonem karty. Karta má vlastní rychlou paměť o malé kapacitě do které se ukládají nejvíce používaná data a ještě využívá navíc paměť sdílenou. Karty s těmito technologiemi dosahují velmi slušných výkonů, ale stále zde zůstává potřeba větší paměti RAM.

DirectX - sada rozhraní od Microsoftu integrovaných do operačního systému, které umožňují přístup programu k různým částem počítače. Rozhraní Direct X se používá nejčastěji u 3D her. Grafické karty většinou nabízí přímou podporu některé verze DirectX. Čím novější verzi karta podporuje, tím má více možností při používání 3D grafiky a zpravidla i větší realističnost 3D scén. V současné době je k dispozici poslední verze Direct X 9.0c.

DualView - technologie, která umožňuje současné používání displaye v notebooku a externího monitoru.

Rozlišení - počet obrazových bodů na displayi (horizontálně X vertikálně). Často se používá následující značení.

Klasické displaye: Širokoúhlé displaye:
VGA640 x 480
SVGA800 x 600
XGA1024 x 768
QVGA1280 x 960
SXGA+1400 x 1050
UXGA1600 x 1200
QXGA2048 x 1536
QSXGA+2800 x 2100
QUXGA3200 x 2400
WXGA1280 x 800
SXGA1280 x 1024
WSXGA+1680 x 1050
WUXGA1920 x 1200
QSXGA2560 x 2048

Grafické karty pro kancelářské aplikace

Tato oblast použití notebooků je nejméně náročná na grafický výkon. Zpravidla stačí levná karta se sdílenou pamětí. S notebookem pak budete moci pohodlně pracovat s textovými dokumenty, tabulkami, internetem, jednoduchou grafikou (například prohlížení fotek z digitálních foťáků) nebo si přehrávat DVD a DivX filmy.

Této kategorii kraluje Intel se svou Extreme Graphics 2. Jde o levnou grafickou kartu se sdílenou pamětí o velikosti až 64MB. Podporuje DirectX 7.1 a maximální rozlišení 2048x1536 při 60Hz. Intel v minulých měsících přišel s novou grafickou kartu Intel Media Accelerator 900 určenou pro PCI express. Tato karta je součástí mobilní čipové sady Sonoma. Podporuje až 128MB sdílené paměti, DirectX 9 a maximální rozlišení 2048x1536 při 75Hz. Intel u této grafické karty slibuje až dvojnásobný nárůst výkonu. Vzhledem k poměrně velké sdílené grafické paměti lze kartu provozovat efektivně až na noteboocích s 512MB RAM.

Další výrobce, který působí na poli mobilních grafických karet je VIA. V několika noteboocích můžeme nalézt levnou grafickou kartou S3 Unichrome. Karta podporuje zachytávání videa, podporu kódovaní MPEG-2 a další funkce, které jsou už dnes samozřejmostí. V porovnání s grafickými kartami od Ati, NVidie a Intelu je její výkon nízký. Přesto pro běžné kancelářské aplikace postačuje.

Levné grafické karty poskytují i Ati a Nvidia. Ati nabízí řešení integrované do čipsetu notebooku se sdílenou pamětí pod označením ATi Radeon IGP. nVidia nabízí levnou GeForce4 Go s 32MB video paměti. Vzhledem k tomu, že posledně zmiňované karta má svou vlastní paměť, i když malou, je její výkon velmi dobrý. Zasahuje už spíše do vyšší kategorie.

ATI a nVidia začínají v současné době nabízet i low-endové grafické karty pro PCI-Express. (Tyto karty jsou počítány mezi low-endové i když dosahují výkonů karet střední třídy předchozí generace.) Nabídka ATi je zastoupena kartou Mobility Radeon X300. Grafická karta se dodává s 32MB nebo 64MB RAM. Další potřebnou grafickou paměť si může brát ze systémové RAM. Tato technologie se nazývá HyperMemory a nabízí výhodný kompromis ceny a výkonu. Karta s touto technologií potom může dosahovat výkonu běžných karet se 128MB RAM. Podobnou technologií, jen pod názvem TurboCache, vybavila své grafické karty i nVidia. Ta postavila proti X300 od ATi svou GeForce Go 6200. Tato nová generace grafických karet nabízí vysoký výkon, nízkou spotřebu a nízkou cenu. Na trhu se v současnosti objevují první notebooky s PCI Express.

Grafické karty pro hry a jiné 3D aplikace

Zatímco v oblasti low-endových karet existuje poměrně mnoho výrobců, notebookům s grafickým výkonem pro náročnější 3D operace a hry vládnou ATi a nVidia. V současné době nalezneme v noteboocích této kategorie nejčastěji modely ATi Mobility Radeon 9200, 9600 a 9700 s 64MB nebo 128MB RAM. Oproti modelům se sdílenou pamětí dosahují v 3D testech až 10x vyšších výkonů (Intel extreme graphics 2 v porovnání s MR9700).

NVidia nabízí grafické karty Go 5200, Go 5600 a Go 5700, které se umisťují v testech podobně jako karty ATi.

ATi a nVidia nabízí řešení i pro PCI express. U Ati je to řada X600,X700 a X800 u nVidie Go 6400, Go 6600 a Go 6800. Na výkonnostních žebříčcích se drží tyto karty na předních místa. Jsou určené pro náročné 3D hry a aplikace.

I když Ati a nVidia dodávají karty do většiny výkonných notebooků, občas se ale můžeme setkat i s grafikou od jiného výrobce. Například S3 chystá uvedení nové grafické karty S3 GammaChromeS18 pro PCI-express. Podle uvedených parametrů se jedná o poměrně výkonnou grafickou kartu, která výkonem předčí Ati Radeon X600. V prodeji bude verze S3 GammaChromeS18 Pro s 256MB RAM a S3 GammaChromeS18 CE s 128MB RAM. To jak se karta prosadí bude velmi záležet na kvalitě ovladačů, které budou k dispozici. Předchozí grafická karta od S3 - Deltachrome S8 měla také velmi dobré parametry, ale nakonec se neujala a to především kvůli nevyvedeným ovladačům.

Jak vybrat tu správnou grafickou kartu?

Pokud budete notebook využívat k běžným kancelářským aplikacím, občas se připojíte k internetu, podíváte se na DVD film nebo budete zpracovávat grafiku například z digitálního fotoaparátu, pak vám bude stačit levná grafická karta se sdílenou pamětí. Například Intel Extreme Graphics 2 nebo Media Accelerator 900. Musíte však také počítat s tím, že budete mít menší paměť RAM a pravděpodobně budete muset investovat časem do dalšího paměťového modulu. Pokud si občas budete chtít zahrát i nějakou tu hru, dejte radši přednost některé z levnějších karet od nVidie nebo ATi. Výkonným a levným řešením může být nVidia 6200 nebo ATi X300.

Pokud toužíte po dokonalém zážitku při hraní i těch nejnáročnějších 3D her, investujte do notebooku s výkonnější grafikou od ATi nebo nVidie. Nové grafické karty pro PCI express se vyrovnají i leckterým grafikám ve stolních počítačích.